Steaua – Suceava, primul thriller al sezonului, victorie clară pentru Focșani

CSM Focșani a câștigat la scor primul joc disputat în sala ”Kati Szabo” din Sfântu Gheorghe, în compania celor de la CSM Reșița, avându-l ca golgeter pe Filip Marjanovic. Următorul joc din această sală s-a desfășurat, însă, sub cu totul alte coordonate, nou-promovata CSU Suceava furnizând prima surpriză a campionatului. Sucevenii au condus la pauză cu 12-11, dar în minutul 46 Steaua avea trei goluri avans, 20-17. Suceava a revenit, dar Steaua a preluat conducerea în ultimul minut, însă, cu 18 secunde înainte de final, Krsto Milosevic a fost descalificat pentru un cot în gâtul adversarului, Loic a transformat aruncarea de la 7 metri acordată și a stabilit scorul final.

CSM REȘIȚA – CSM FOCȘANI 15-22 (7-10) Arbitri: Theodor Șerbu / Andrei Vasilescu

Reșița: Szopka, Vuiță – Vulpe 5, Ignat 3, Mledenciu 2, Bahan 2, Bote 1, Starchenko 1, Trifkovic 1, Bondoc, Dumuta, Radosavlevici, Daia. Antrenor: Bojan Butulija.

Focșani: Marocico, Cloșcă, Rusu – Marjanovic 9, Mănescu 6, Miroiu 2, Pătru 1, Hrimiuc 1, Rață 1, Eros 1, Marjanac 1, Ragea, Popovici, Țuțu, Nuțu. Antrenor: Dalibor Cutura.

STEAUA BUCUREȘTI – CSU SUCEAVA 24-24 (11-12) Arbitri: Ionuț Ifrim / Alexandru Ilisei

Steaua: Stănescu, Bucătaru – Mihalcea (7), Aslanian (5), Grbovic (4), Milosevic (3), Roșu (2), Pop (1), Johannson (1), Georgescu (1), Ivancenco. Antrenor: Ștefan Laufceac.

CSU Suceava: Makaria – Loic (6), Popia (4), Tofănel (4), Nalbantoglu (4), Balazs (4), Oancea (1), Câmpan (1), Furak, Pintilei, Sadovyi, Dascălu. Antrenor: Adrian Chiruț.