Liga Florilor / Mioveni, Rapid și Cisnădie au câștigat primele meciuri ale etapei a șaptea

Etapa a șaptea a primului eșalon feminin a programat marți, în sala ”Dumitru Popescu Colibași” din Brașov, primele trei partide. Dacia Mioveni s-a impus în duelul nou-promovatelor în fața celor de la Activ Prahova Ploiești, Rapidul a trecut fără probleme, în timp ce Măgura Cisnădie a câștigat la scor în fața unei echipe din Slatina care a marcat doar 4 goluri în ultimele 30 de minute !

Activ Prahova Ploiești obține a doua victorie în Liga Florilor

Primul meci al etapei a șasea din Liga Florilor a fost un duel al nou-promovatelor Crișul Chișineu-Criș și Activ Prahova Ploiești, joc foarte important în ecuația luptei pentru evitarea retrogradării. Echipa prahoveană a câștigat în fața unei adversare care a comis extrem de multe greșeli pe faza de atac.

Liga Florilor / Victorii ale echipelor oltene în primele două meciuri ale etapei a cincea

După victoriile obținute în etapa precedentă, nou-promovatele Dacia Mioveni și Activ Prahova Ploiești au pierdut la scor partidele din runda a cincea, ultima din cadrul turneului care a început joia trecută, la Sfântu Gheorghe. Dacia Mioveni a contat în partida cu Vâlcea doar în primele 4 minute.

CSM Slatina și Activ Prahova Ploiești obțin primele victorii ale sezonului / Alexandru Curescu: ”E o rușine, așa ceva n-am întâlnit în viața mea”

Cele două meciuri de la ora 13.45, din cadrul etapei a patra a Ligii Florilor, au adus victorii ale echipelor care porneau cu șansa a doua. Astfel, după victoriile cu HC Zalău și Rapid, Gloria Bistrița a cedat în fața celor de la CSM Slatina, la capătul unui joc în care echipa olteană a condus în permanență.

Liga Florilor / SCM Gloria Buzău și Măgura Cisnădie au câștigat primele meciuri ale etapei a treia

Nicio surpriză în primele două partide din cadrul etapei a treia a Ligii Florilor, care se dispută vineri la Sfântu Gheorghe, echipele considerate favorite obținând victorii clare. Buzăul lui ”Coco” Mihăilă a legat două victorii, trecând fără mari emoții de U Cluj, în condițiile în care a rulat tot lotul.

Liga Florilor / Victorii scontate pentru Bistrița și CSM București

După ce a fost învinsă în prima rundă de tandemul Covid – FRH, HC Zalău a evoluat pentru prima dată în campionat joi, în compania vecinei Gloria Bistrița-Năsăud. Partida a avut o primă repriză ciudată cu foarte puține goluri, câte 7 de fiecare parte, asta pentru că apărările și portarii și-au făcut foarte bine treaba.

S-au tras la sorți locurile nou-promovatelor în Liga Florilor / Programul primei etape

Luni dimineață, în cadrul unei videoconferințe, au fost trase la sorți locurile celor patru echipe nou-promovate în Liga Florilor, în vederea definitivării programului campionatului. Astfel, de la 1 la 4, locurile au fost atribuite, în ordine, echipelor Dacia Mioveni, Activ Prahova Ploiești, Crișul Chișineu-Criș și CSM Galați.

Promovarea în Liga Florilor s-a decis fără turneu

Cele patru locuri disponibile pentru promovarea în Liga Florilor au fost ocupate fără a mai fi nevoie de disputarea unui turneu. Rând pe rând, CSM Tîrgu Mureș, CSU Neptun Constanța, CSU Știința București și, de dată recentă, HCF Piatra Neamț au renunțat să ia parte la turneul de promovare, care nu va mai avea loc.

Florin Ciupitu: Ar fi fost mai corectă restricţionarea echipelor din prima ligă cu privire la transferuri

Divizionara secundă Activ Prahova Ploiești va începe pregătirile pentru turneul de promovare în Liga Florilor în prima zi a lunii iunie, după cum relatează site-ul ziarulprahova.ro. De altfel, este de așteptat ca autoritățile să comunice o relaxare a condițiilor în care se pot relua antrenamentele, inclusiv în sală, astfel ca majoritatea echipelor care vor evolua la turneele de promovare să poată începe pregătirea.

Divizia A feminin / Odorheiul, la un pas de surpriză în seria C

Primele două clasate din seria C a eșalonului secund feminin au evoluat sâmbătă în deplasare. Lidera Dacia Mioveni a jucat la Odorheiu Secuiesc, pe terenul penultimei clasate, și nu mult a lipsit să consemnăm o mare surpriză. Deși condusă cu 4 goluri la pauză, tânăra echipă harghiteană a revenit și a preluat conducerea în minutul 48, 20-19.

Divizia A feminin / Primele două clasate au câștigat pe teren propriu în seria C

Fruntașele seriei C a eșalonului secund feminin au obținut victorii în partidele disputate pe teren propriu în cadrul etapei a 14-a a sezonului regulat. Dacia Mioveni se menține pe primul loc al clasamentului, cu 37 de puncte, urmată de Activ Prahova Ploiești, cu 34 de puncte.

Analiză / Cum ar putea arăta grupele turneului semifinal din Divizia A feminină

Sezonul regulat din eșalonul secund feminin a intrat în cea de-a doua jumătate, iar lucrurile par a fi destul de clare vizavi de echipele care vor merge la turneul semifinal.

Divizia A feminin / Dacia Mioveni și Activ Ploiești își continuă cursa spre turneul semifinal

Etapa a 13-a din seria C a eșalonului secunde feminin a consemnat victorii categorice ale primelor trei clasate, Dacia Mioveni, Activ Prahova Ploiești și CSM Tîrgu Jiu. De altfel, primele două sunt în continuare principalele favorite pentru calificarea la turneul semifinal, în timp ce echipa din Târgu Jiu stă aproape, pe locul al treilea.