Divizia A feminin / Crișul Chișineu-Criș și CSM Tîrgu Mureș au obținut victorii înainte de derby

Cele trei partide din etapa a 17-a a seriei D din Divizia A feminină s-au disputat miercuri, primele două clasate obținând victorii scontate. Lidera Crișul Chișineu-Criș are două puncte avans față de CSM Tîrgu Mureș, cele două echipe urmând să aibă ultima confruntare directă din sezonul regulat în runda următoare, pe 4 aprilie.

Divizia A feminin / Două succese în trei zile pentru Brăila, CSM Galați are 17 victorii consecutive

Seria A a eșalonului secund feminin a programat până acum, în această săptămână, trei partide. Dunărea II Brăila a câștigat luni la Roman, într-un joc din etapa a 16-a, și miercuri pe teren propriu, cu Știința Bacău, în etapa a 17-a. CSM Galați are în continuare punctaj maxim după ce a învins acasă miercuri pe CSM Roman.

Divizia A feminin / Victorii pentru Constanța, Știința București și Călărași în seria B

Cele trei partide ale etapei a 23-a din seria B a eșalonului secund feminin s-au disputat sâmbătă, primele două clasate obținând victorii, la fel ca și Danubius Călărași (foto), care s-a impus pe terenul ”satelitului” vicecampioanei CSM București.

Divizia A feminin / CSM Galați a câștigat duelul cu a doua clasată din seria A

Etapa a 16-a din seria A a eșalonului secund feminin a programat vineri duelul primelor două clasate, la Piatra Neamț. Lidera CSM Galați a câștigat, însă nu fără emoții, după ce a fost condusă cu trei goluri la pauză și s-a desprins decisiv în ultimele 10 minute.

Divizia A feminin / Surpriză la Timișoara în seria D, CSM Tîrgu Mureș se apropie la 2 puncte de lideră

Cele trei partide ale etapei a 16-a din eșalonul secund feminin s-au disputat sâmbătă, lidera Crișul Chișineu-Criș fiind la un pas de înfrângere la Timișoara pe terenul Universității de Vest. Antrenorul Crișului, Sebastian Tudor, a primit cartonaș roșu în minutul 56, gazdele conduceau cu 30-26 în minutul 57, însă oaspetele au revenit spectaculos.

Divizia A feminin / Știința București și CSU Neptun Constanța merg umăr la umăr în seria B

Prima etapă din ultimul retur al sezonului regulat din seria B a eșalonului secund feminin s-a disputat sâmbătă și duminică. CSU Neptun Constanța a câștigat acasă partida cu ”satelitul” vicecampioanei CSM București, în timp ce CSU Știința București va câștiga, după toate probabilitățile, partida din deplasare cu Danubius Călărași la ”masa verde”.

Divizia A feminin / Odorheiul, la un pas de surpriză în seria C

Primele două clasate din seria C a eșalonului secund feminin au evoluat sâmbătă în deplasare. Lidera Dacia Mioveni a jucat la Odorheiu Secuiesc, pe terenul penultimei clasate, și nu mult a lipsit să consemnăm o mare surpriză. Deși condusă cu 4 goluri la pauză, tânăra echipă harghiteană a revenit și a preluat conducerea în minutul 48, 20-19.

Divizia A feminin / Fără surprize în seria D

Primele trei clasate au obținut victorii clare în etapa a 15-a din seria D a Diviziei A feminine, din care au mai rămas de disputat 5 runde. Crișul Chișineu-Criș și CSM Tîrgu Mureș vor merge la turneul semifinal, mai rămâne de văzut de pe ce poziții, dar cele 4 puncte avans o fac pe Crișul favorită la câștigarea seriei.

Divizia A feminin / Gazdele au câștigat tot în seria A

Ultima etapă din cel de-al de-al doilea tur al seriei A din eșalonul secund feminin a consemnat victorii pe linie ale echipelor care au evoluat pe teren propriu. De reținut că, după 13 înfrângeri consecutive, CSM Roman a legat două victorii, câștigând sâmbătă, pe teren propriu, în fața Științei Bacău.

Divizia A feminin / Primele două clasate au câștigat pe teren propriu în seria C

Fruntașele seriei C a eșalonului secund feminin au obținut victorii în partidele disputate pe teren propriu în cadrul etapei a 14-a a sezonului regulat. Dacia Mioveni se menține pe primul loc al clasamentului, cu 37 de puncte, urmată de Activ Prahova Ploiești, cu 34 de puncte.

Divizia A feminin / CSU Știința București a câștigat derby-ul seriei B la Constanța

Cel de-al treila episod al duelului dintre CSU Neptun Constanța și CSU Știința București a fost câștigat de echipa bucureșteană, exact cu același scor cu care și-l adjudecase pe cel de-al doilea, pe 8 ianuarie. Echipa dobrogeană părea că are meciul sub control, a condus cu 3 goluri la pauză și avea 17-13 în minutul 41, scor la care oaspetele au marcat de 4 ori consecutiv.

Divizia A feminin / Crișul Chișineu-Criș și CSM Tîrgu Mureș continuă cursa spre turneul semifinal

Etapa a 14-a din seria D a Diviziei A feminine a consemnat rezultate scontate, primele două clasate obținând victorii clare, însă după ce au avut probleme în primele 30 de minute. De altfel, Crișul Chișineu-Criș și CSM Tîrgu Mureș sunt ca și calificate pentru turneul semifinal. Iată rezultatele complete și casetele tehnice.

Divizia A feminin / Victorii pe linie ale oaspetelor în seria A

Partidele etapei a 14-a din seria A a eșalonului secund feminin s-au disputat vineri și sâmbătă, toate fiind adjudecate de echipele care au evoluat în deplasare. Cea mai importantă victorie este cea obținută de HCF Piatra Neamț la Bacău, echipa pietreană fiind ca și calificată la turneul semifinal de pe locul 2, prima poziție aparținând CSM-ului din Galați.

”Știința joacă pentru Ana” / Acțiune caritabilă la meciul de sâmbătă al Științei Bacău

Sâmbătă, de la ora 12, Sala Sporturilor din Bacău găzduiește un derby local de tradiție, chiar dacă cele două combatante, Știința și HCF Piatra Neamț, evoluează acum în eșalonul secund. Handbalistele băcăuance, majoritatea studente la Universitatea ”Vasile Alecsandri”, au decis să organizeze la acest joc o strângere de fonduri pentru a-și ajuta o colegă aflată în suferință.

Divizia A feminin / Primele două clasate din seria B au obținut victorii

Eșalonul secund feminin a programat în acest weekend doar partide în seria B, primnele două clasate obținând victorii. CSU Știința București n-a avut probleme în partida cu HC Dinamo, însă lidera CSU Neptun Constanța a trăit periculos finalul de meci din deplasarea de la Școala 181 București.

Analiză / Cum ar putea arăta grupele turneului semifinal din Divizia A feminină

Sezonul regulat din eșalonul secund feminin a intrat în cea de-a doua jumătate, iar lucrurile par a fi destul de clare vizavi de echipele care vor merge la turneul semifinal.

Divizia A feminin / Dacia Mioveni și Activ Ploiești își continuă cursa spre turneul semifinal

Etapa a 13-a din seria C a eșalonului secunde feminin a consemnat victorii categorice ale primelor trei clasate, Dacia Mioveni, Activ Prahova Ploiești și CSM Tîrgu Jiu. De altfel, primele două sunt în continuare principalele favorite pentru calificarea la turneul semifinal, în timp ce echipa din Târgu Jiu stă aproape, pe locul al treilea.