CSM București câștigă greu în fața Bistriței în Liga Florilor

Două dintre echipele care reprezintă România în cupele europene s-au întâlnit miercuri, în capitală, într-un meci restant al ultimei etape a turului Ligii Florilor. CSM București s-a impus în fața Gloriei Bistrița, scor 28-25, însă a muncit din greu pentru a-și trece în cont cele 3 puncte.

Rapidul a fost la un pas de surpriză la Craiova în Liga Florilor

Meci aprig disputat duminică dimineață, la Craiova, în ultima etapă a turului Ligii Florilor, acolo unde Rapidul a venit însoțită de o numeroasă galerie. Gazdele s-au impus cu 23-21 la capătul unui meci echilibrat, în care ambele echipe s-au aflat la conducere, dar echipa olteană a fost mai lucidă pe final în faza de atac.

CSM Slatina obține a patra victorie a sezonului în Liga Florilor

CSM Slatina a confirmat forma bună de la început de an, arătată în partida cu CSM București și în prima repriză din deplasarea de la Buzău. Echipa pregătită de Victorina Bora a reușit prima victorie din 2020, în jocul disputat pe teren propriu împotriva Minaurului din Baia Mare, scor 23-22.

Programul ultimei etape a turului Ligii Florilor

Ultima etapă a turului Ligii Florilor va începe sâmbătă, 11 ianuarie, la Slatina, însă nu se știe când se va încheia, dat fiind faptul că partida SCM Râmnicu Vâlcea – Corona Brașov este amânată până la publicarea hotărârii definitive a Comisiei de Apel referitoare la situația echipei ardelene.

Victorii în deplasare pentru campioană și vicecampioană, Bistrița și Zalăul s-au impus pe teren propriu

SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București au obținut victorii previzibile în deplasare în partidele disputate miercuri, în cadrul etapei a XII-a a Ligii Florilor. Campioana a avut, însă, destule probleme în prima repriză a partidei de la Slobozia, desprinzându-se decisiv în primele 5 minute ale mitanului secund.

Victorie muncită pentru Minaur Baia Mare în Liga Florilor

Cel de-al doilea meci al etapei a XII-a din primul eșalon feminin s-a disputat marți seara la Baia Mare, unde Minaru a primit vizita Dunării Brăila, echipă ce și-a schimbat antrenorul în pauza de iarnă. Conform așteptărilor, partida a fost echilibrată, dar și presărată cu multe greșeli tehnice, gazdele obținând victoria (24-22) în ultimele 10 minute.

Gloria Buzău obține a opta victorie în campionat după ce a suferit o repriză

Cele două echipe care au disputat duminică restanțele împotriva campioanei și vicecampioanei s-au întâlnit marți, la Buzău, în primul joc al etapei a XII-a a Ligii Florilor. Gloria Buzău s-a impus la scor, 27-18, însă după o primă repriză care nu lăsa să se întrevadă dezondământul partidei.

Programul etapei a XII-a a Ligii Florilor și televizările

După restanțele disputate în prima duminică a anului 2020, Liga Florilor programează marți și miercuri partidele etapei a XII-a, penultima a turului. Două meciuri sunt televizate, în timp ce partida Corona Brașov – SCM Craiova nu se va juca, dat fiind faptul că FRH a decis să amâne toate jocurile echipei ardelene până la momentul publicării hotărârii definitive a Comisiei de Apel.

EXCLUSIV / Petra Blazek: Când intri pe teren, trebuie să crezi mereu în victorie

Campioană în sezonul trecut cu SCM Râmnicu Vâlcea, Petra Blazek a evoluat excelent duminică împotriva fostei sale echipe, având o contribuție importantă la egalul reușit de Gloria Buzău împotriva campioanei. Iată un scurt interviu, realizat după partida de duminică, cu portarul echipei buzoiene și al naționalei Austriei.

Egal spectaculos la Buzău între Gloria și SCM Râmnicu Vâlcea

Anul 2020 a debutat în forță în Liga Florilor, cu două restanțe în care campioana SCM Râmnicu Vâlcea și vicecampioana CSM București au evoluat în deplasare. La Buzău, într-o sală plină, s-au întâlnit două dintre fruntașele Ligii Florilor, pregătite de doi antrenori ”în vogă” din primul eșalon feminin, Ovidiu Mihăilă și Florentin Pera, iar partida i-a răsplătit din plin pe cei prezenți la sală.

Rezultatele și casetele tehnice din prima zi a Memorialului „Constantin Tița”

SCM Râmnicu Vâlcea organizează la acest sfârșit de săptămână turneul amical Memorialul „Constantin Tița”, la care au fost invitate SCM Craiova, HC Zalău și CSM Slatina. Sâmbătă au avut loc două runde, de la care vă prezentăm rezultatele și casetele tehnice.

Handbalistele de la Minaur au câștigat turneul pe care l-au organizat în acest weekend

Vineri și sâmbătă, Baia Mare a fost gazda unui turneu internațional feminin, la care au participat Minaur, Măgura Cisnădie, U Cluj și echipa din prima ligă maghiară DVSC Schaeffler Debrecen. Competiția s-a desfășurat în sistem ”Final Four” și a fost câștigată de echipa gazdă după două victorii la limită, cu Măgura Cisnădie și Debrecen. Iată rezultatele complete și casetele tehnice.

INTERVIU (2) / Ovidiu Mihăilă: ”Limitarea numărului de străine ar fi benefică pentru handbalistele românce, dar ar scădea valoarea campionatului”

Vă prezentăm a doua parte a interviului cu antrenorul Gloriei Buzău, Ovidiu Mihăilă, de data aceasta despre oportunitatea prezenței ”stranierilor” în campionatul nostru, dar și despre ce-și dorește tehnicianul pentru anul viitor.