Steaua a urcat pe podium după ce a câștigat la Vaslui, iar Minaur a pierdut la Focșani / Sandu Iacob: A fost cel mai bun meci al nostru în deplasare

Steaua București a urcat pe podiumul Ligii Zimbrilor, în urma victoriei obținute joi seara, la Vaslui. După ce oaspeții au condus cu 2 goluri la pauză, vasluienii au ținut apropae până în minutul 43, când Steaua conducea cu 20-19.

Timișoara învinge dramatic Călărașiul, lupta pentru play-off e din ce în ce mai încinsă

Lupta pentru accederea în play-off-ul Ligii Zimbrilor este, în acest sezon, mai palpitantă ca niciodată, în condițiile în care între locul 5 și locul 11 sunt doar 3 puncte. La această situație a contribuit inclusiv partida de miercuri de la Timișoara, prima din etapa a 11-a a primului eșalon masculin.

Dinamo obține a șasea victorie în Champions League și câștigă grupa D

Campioana României a câștigat categoric miercuri seara penultimul meci susținut în cadrul grupei D din Champions League, împotriva campioanei Rusiei, Chekhovskie Medvedi. La adăpostul faptului că erau deja calificați în play-off-ul pentru optimi, dinamoviștii n-au avut o primă repriză strălucită, iar rușii conduceau 4 goluri în minutul 18, 11-7.

Szejke Odorhei are maximum de puncte în seria C a Diviziei A masculine

Szejke Odorheiu Secuiesc și-a continuat parcursul fără greșeală în eșalonul secund, obținând cea de-a șasea victorie consecutivă, în partida de pe teren propriu cu CSM Sighișoara. După ce au intrat la pauză cu avantaj minim, gazdele au înscris de patru ori consecutiv în debutul reprizei secunde.

Dinamo e ultima echipă calificată în optimile Cupei României

Ultima partidă din cadrul 16-imilor Cupei României masculine s-a disputat duminică, în sala ”Dinamo”, între campioana României și CSM București. Gazdele s-au impus la capătul unui joc echilibrat și foarte încrâncenat, cu multe durități, în care cei mai buni jucători au fost portarii Missaoui și Krupa.

Steaua și CSM Bacău au câștigat pe teren propriu în Liga Zimbrilor

Cele două partide disputate sâmbătă în cadrul etapei a zecea din Liga Zimbrilor au adus victorii la limită ale echipelor care au evoluat pe teren propriu. Steaua a trecut de CSM Focșani într-un final pe muchie de cuțit, în care oaspeții au revenit de la 27-30 în minutul 56.

CS Magnum Botoșani câștigă la Galați și egalează la puncte Suceava în Divizia A masculină

Primul din cele două meciuri ale etapei a șaptea din seria A a eșalonului secund masculin s-a disputat vineri după-amiază la Galați. Gazdele de la CSU aveau ocazia de a trece pe locul 2 în cazul unei victorii împotriva Botoșaniului, însă oaspeții au obținut o victorie clară, după un joc în care au condus în permanență.

Victorii muncite pentru Constanța și Baia Mare în Liga Zimbrilor

Etapa a zecea a Ligii Zimbrilor a programat joi seara două partide, la Călărași și Baia Mare, deznodământul ambelor confruntări stabilindu-se în ultimele 10 minute. Vicecampioana HC Dobrogea Sud și-a continuat parcursul bun sub comanda noului antrenor Djordje Cirkovic.

A treia remiză pentru Dinamo București în Champions League, calificarea în play-off e asigurată

Campioana Dinamo București și-a păstrat invincibilitatea în Champions League și după a opta partidă disputată în grupe, pe terenul suedezilor de la IFK Kristianstad. ”Câinii” au terminat cu avans minim primele 30 de minute, după ce au condus și la 3 goluri.

Ultimele două clasate au pierdut pe teren propriu în Liga Zimbrilor

Ultimele două clasate din primul eșalon masculin au evoluat miercuri pe teren propriu, având statut de outsidere, confirmat de rezultatele finale. La Reșița, gazdele au primit vizita CSM-ului din București, însă n-au reușit supriza din cauza numeroaselor erori comise pe faza de atac.

Rezultate și casete tehnice din campionatele juniorilor

Rezultate și casete tehnice din etapa desfășurată în weekend în campionatele juniorilor. Tot în acest articol vor apărea și casetele tehnice ale jocurilor care se vor disputa în cadrul etapelor intermediare de miercuri.

U Cluj și CSU Craiova au câștigat duelurile pentru locul 2 în seriile C și D din Divizia A masculină

Etapa programată în weekend în seriile C și D din Divizia A masculină a programat partide între contracandidate la locul 2. În seria C, U Cluj s-a impus la Sighișoara, în timp ce, în seria D, CSU Craiova a câștigat, pe teren propriu, disputa cu Unirea Sânnicolau Mare, dar oaspeții au reclamat arbitrajul.

”Sateliții” au câștigat tot în seria B a eșalonului secund masculin

Cele trei partide ale etapei a noua din seria B a Diviziei A masculine s-au disputat duminică, cu ”sateliții” echipelor din Liga Zimbrilor pe post de gazde. Lidera CS Medgidia a stat în această rundă, însă următoarele două clasate au pierdut, astfel că dobrogenii și-au păstrat avansul confortabil.