Liga Zimbrilor / Turda a învins din nou Steaua, Dunărea Călărași a legat două victorii

Potaissa Turda a câștigat joi seara la Chiajna și a învins Steaua pentru a treia oară în acest sezon, după ce câștigase și în tur și în Cupa României. Steaua a început mai bine, a condus cu 3-0, dar oaspeții au revenit după primul sfert de oră și au preluat conducerea în minutul 17, 8-7.

Liga Zimbrilor / Timișoara se impune acasă cu Vasluiul, CSM Făgăraș câștigă la Reșița

Primele două partide de joi, din cadrul etapei a 20-a a  Ligii Zimbrilor, au avut implicate echipe din jumătatea a doua a clasamentului. La Reșița, ambele echipe ținteau victoria: gazdele pentru a se apropia de penultima clasată, iar oaspeții pentru a urca un loc în clasament.

Suporterii dinamoviști anunță proteste vehemente la adresa președintelui FRH / „Nu ne vom opri până nu vei zbura din federație”

Peluza Cătălin Hîldan a publicat miercuri dimineață, pe contul de Facebook, o postare extrem de virulentă vizavi de hotărârea Consiliului de Administrație al FRH, de a restrânge la 3 numărul de jucători extracomunitari care pot fi folosiți de o echipă. În mod evident, măsura lovește în plin campioana Ligii Zimbrilor, Dinamo București.

Divizia A masculin / Victorie în deplasare a Unirii Sânnicolau Mare

Ultimul meci din etapa a 19-a din seria C a eșalonului secund masculin s-a disputat marți, la Timișoara, acolo unde juniorii de la CNOPJ au primit vizita Unirii Sânnicolau Mare. Oaspeții au reușit să întrerupă seria de victorii a tinerilor handbaliști pregătiți de Attila Horvath, chiar dacă desprinderea s-a realizat abia în ultimul sfert de oră.

Liga Zimbrilor / Buzăul produce surpriza pe terenul CSM-ului București

Ultimul meci al etapei a 19-a din Liga Zimbrilor a însemnat și marea surpriză a rundei. Penultima clasată a reușit să obțină un punct în sala ”Rapid” și nu mult a lipsit ca echipa lui Eliodor Voica să ia toate cele trei puncte. Partida a fost echilibrată, cele două echipe succedându-se la conducere, iar în minutul 57 CSM București conducea cu 23-21.

CS Magnum Botoșani visează la Liga Zimbrilor după victoria împotriva Sucevei

Divizionara secundă CS Magnum Botoșani s-a confruntat cu serioase probleme financiare în pauza competițională de iarnă, însă eforturile președintelui Cătălin Stoleru au făcut ca echipa să-și continue parcursul în seria A. Mai mult de cât atât, echipa din Botoșani l-a înregimentat pe experimentatul Ionuț Săulescu.

Divizia A masculin / CSM Oradea, la a paisprezecea victorie

Etapa a 19-a din seria D a Diviziei A masculine a programat în weekend două partide, cea de-a treia urmând să se dispute marți. Vineri, lidera CSM Oradea a câștigat la scor pe teren propriu în fața celor de la HC Beldiman Arad, la capătul unui joc care l-a mulțumit pe antrenorul George Tăutu.

Liga Zimbrilor / Turda câștigă acasă, Dunărea Călărași se impune categoric la Făgăraș

Potaissa Turda și-a consolidat poziția secundă din clasamentul Ligii Zimbrilor cu o victorie clară împotriva unei echipe ce pare să nu găsească ieșirea din ”gaura neagră” în care a intrat în noiembrie, băcăuanii fiind la a noua înfrângere consecutivă.

Liga Zimbrilor / Final tensionat la Focșani – Timișoara, cele două echipe au fost la un pas de o încăierare generală

Meci tensionat la Focșani, în etapa a 19-a a Ligii Zimbrilor, pe un teren unde SCM Poli Timișoara cucerea Cupa României în urmă cu aproape un an. CSM Focșani s-a impus la limită, 21-20, trimițând echipa bănățeană pe primul loc care duce în play-out.

Divizia A masculin / Botoșaniul a câștigat clar derby-ul seriei A cu Suceava

După ce a depășit problemele financiare cu care s-a confruntat în pauza competițională, CS Magnum Botoșani a reușit duminică să-i administreze Sucevei prima înfrângere din campionat. Chiar dacă oaspeții au condus în primele 18 minute, botoșănenii au revenit, au intrat cu două goluri avans la pauză și s-au desprins la 5 goluri în minutul 40.

Liga Zimbrilor / Minaur a învins Steaua și a urcat pe podium, declarații Stephane Plantin și Sandu Iacob

Minaur Baia Mare și Steaua București au jucat duminică dimineață, pe terenul maramureșenilor, într-un joc contând pentru etapa a 19-a a Ligii Zimbrilor, având ca miză ocuparea ultimului loc de pe podium. Primele 22 de minute au fost echilibrate, apoi Minaur s-a desprins la 14-10 în minutul 26 și a intrat cu două goluri avans la pauză.

Dinamo a câștigat la Lisabona prima manșă a play-off-ului cu Sporting

Campioana României a avut o evoluție foarte bună în deplasarea de la Lisabona, învingând-o pe Sporting (26-25) în prima manșă a play-off-ului pentru calificarea în optimile Champions League. Dinamo a luat astfel o opțiune importantă, însă nu decisivă, pentru calificare, dacă ne amintim că, anul trecut, portughezii au câștigat la București.

Horațiu Gal a primit cadou de ziua lui o victorie cu Dunărea Călărași

Potaissa Turda a câștigat joi partida restanță de pe teren propriu, cu Dunărea Călărași, chiar de ziua antrenorului Horațiu Gal. După un prim sfert de oră echilibrat, turdenii s-au desprins treptat, sancționând cu numeroase contraatacuri greșelile făcute de adversari pe atacul pozițional, astfel că Potaissa a intrat cu 7 goluri avans la pauză.