CSU Suceava scoate la licitație tricouri celebre pentru ajutorarea Spitalului Județean din Suceava

Divizionara secundă CSU Suceava a demarat o strângere de fonduri pentru sprijinirea celei mai greu încercate unități spitalicești din România, Spitalul Județean din Suceava. Printre tricourile care pot fi achiziționate licitând pe contul de Facebook al echipei (se numără cele ale lui Nikola Karabatic, Kiril Lazarov, Bogdan Pralea, Demis Grigoraș, Viorel Fotache, Georgică Cîntec, Cristian Adomnicăi, Cristian Fenici, Ionuț Georgescu, Liviu Mironescu, Răzvan Gavriloaia, Ovidiu Mihăilă, Ștefan Laufceac, Iuliu Csepreghi și mulți alții.

Divizia A masculin / Craiova a câștigat la Târgu Jiu după ce a revenit de la minus 9

CSU Craiova și Unirea Sânnicolau Mare își continuă lupta pentru locul 2 în seria D a eșalonului secund masculin, care asigură calificarea la turneul semifinal. Iar dacă Unirea s-a impus lejer acasă cu CSU Poli Timișoara, Craiova a câștigat la Târgu Jiu după o revenire spectaculoasă.

Divizia A masculin / Szejke Odorhei a câștigat duelul cu a doua clasată în seria C

Szejke Odorheiu Secuiesc a obținut duminică cea de-a douăsprezecea victorie consecutivă, în partida de pe teren propriu cu a doua clasată, Potaissa II Turda, în care ”veteranul” Attila Komporaly a fost din nou golgeterul echipei. Luni s-a disputat și o restanță din etapa a 13-a, în care CSM Sighișoara, la care a revenit extrema Dragoș Ganea, a învins echipa Centrului Național de Excelență.

Divizia A masculin / CSM Oradea a câștigat la Craiova în ultima secundă

Cel mai interesant meci al zilei din eșalonul secund masculin s-a disputat la Craiova, unde ”studenții” din Bănie au primit vizita liderei seriei D, CSM Oradea. După o primă repriză echilibrată, încheiată cu avans minim pentru oaspeți, orădenii s-au desprins la 24-20 în minutul 51.

Divizia A masculin / Lidera seriei B a fost învinsă de ”satelitul” Stelei

Etapa a 20-a din seria B a eșalonului secund masculin a înregistrat o surpriză, lidera CS Medgidia suferind a treia înfrângere în acest sezon, pe terenul echipei secunde a Stelei. Steliștii pregătiți de Ștefan Laufceac s-au aflat la conducere în majoritatea timpului, au condus cu 26-19 în minutul 51, dar, de la 28-21 în minutul 54, au primit 6 goluri consecutive.

Divizia A masculin / Victorie în deplasare a Unirii Sânnicolau Mare

Ultimul meci din etapa a 19-a din seria C a eșalonului secund masculin s-a disputat marți, la Timișoara, acolo unde juniorii de la CNOPJ au primit vizita Unirii Sânnicolau Mare. Oaspeții au reușit să întrerupă seria de victorii a tinerilor handbaliști pregătiți de Attila Horvath, chiar dacă desprinderea s-a realizat abia în ultimul sfert de oră.

CS Magnum Botoșani visează la Liga Zimbrilor după victoria împotriva Sucevei

Divizionara secundă CS Magnum Botoșani s-a confruntat cu serioase probleme financiare în pauza competițională de iarnă, însă eforturile președintelui Cătălin Stoleru au făcut ca echipa să-și continue parcursul în seria A. Mai mult de cât atât, echipa din Botoșani l-a înregimentat pe experimentatul Ionuț Săulescu.

Divizia A masculin / CSM Oradea, la a paisprezecea victorie

Etapa a 19-a din seria D a Diviziei A masculine a programat în weekend două partide, cea de-a treia urmând să se dispute marți. Vineri, lidera CSM Oradea a câștigat la scor pe teren propriu în fața celor de la HC Beldiman Arad, la capătul unui joc care l-a mulțumit pe antrenorul George Tăutu.

Divizia A masculin / Botoșaniul a câștigat clar derby-ul seriei A cu Suceava

După ce a depășit problemele financiare cu care s-a confruntat în pauza competițională, CS Magnum Botoșani a reușit duminică să-i administreze Sucevei prima înfrângere din campionat. Chiar dacă oaspeții au condus în primele 18 minute, botoșănenii au revenit, au intrat cu două goluri avans la pauză și s-au desprins la 5 goluri în minutul 40.

Divizia A masculin / Meci cu scântei la Ploiești, ambii antrenori de la Medgidia au fost descalificați !

Etapa a 18-a din seria B a eșalonului secund masculin a programat la Ploiești duelul dintre ultima clasată și lidera seriei, cele două echipe având pe băncile tehnice doi arbitri de Liga Națională, Silviu Stănescu la gazde și Adrian Georgescu la oaspeți. Partida a fost deosebit de încinsă și dură, arbitrii Alexandru Constantin și Laszlo Gal dictând nu mai puțin de 15 eliminări jucătorilor celor două echipe.

Divizia A masculin / Suceava a primit doar 3 goluri în fața ultimei clasate !

Victorii scontate în etapa a XIII-a din seria A a eșalonului secund masculin, în care primele două clasate au obținut victorii cu o săptămână înaintea confruntării directe de la Botoșani. Un scor mai puțin obișnuit s-a înregistrat la Suceava, acolo unde ultima clasată, o echipă ce pare că face turism și nu handbal, a înscris doar trei goluri în 60 de minute pe terenul liderei seriei.

Divizia A masculin / Szejke Odorhei a câștigat derby-ul etapei în seria C

Derby-ul etapei a XII-a din seria C a eșalonului secund masculin a opus, la Sighișoara, două echipe care au participat anul trecut la turneul semifinal al Diviziei A. Szejke Odorhei a fost echipa care a avut câștig de cauză în disputa de duminică seara, 30-24, echipa harghiteană continuându-și parcursul perfect în campionat, cu 10 victorii în 10 meciuri.

Divizia A masculin / Juniorii timișoreni mai fac o victimă, victorii pentru Craiova și Oradea

Handbaliștii juniori II de la CNOPJ Timișoara au obținut o nouă victorie în seria D a Diviziei A masculine, după cea obținută săptămâna trecută în fața liderului. De data aceasta, tinerii handbaliști pregătiți de Attila Horvath au câștigat în deplasare, la Târgu Jiu, celelalte două partide ale rundei fiind câștigate de gazde.

Divizia A masculin / O victorie a gazdelor și una a oaspeților în seria A

Cele două meciuri ale etapei a XII-a din seria A a eșalonului secund masculin s-au disputat duminică, la Botoșani și Târgoviște. La primul meci din acest an, CS Magnum Botoșani a trecut de CSU Galați, față de care a luat un avans de 10 puncte în clasament. Politehnica Iași s-a impus categoric pe terenul ultimei clasate, în timp ce lidera CSU Suceava a stat.

Rezultatele și casetele tehnice din seria B a eșalonului secund masculin

Cele trei partide ale etapei a 17-a din Divizia A masculină s-au disputat duminică, primele trei clasate obținând victorii. Alexandria s-a impus greu pe terenul ”satelitului” lui CSM București, în timp ce Medgidia a câștigat acasă după omprimă repriză încheiată la egalitate, dobrogenii desprinzându-se datorită celor 7 goluri consecutive înscrise între minutele 35 și 40.