Danubius Călărași a furnizat surpriza etapei în seria B a eșalonului secund feminin

Lidera CSU Neptun Constanța a stat în etapa a XI-a a seriei B din Divizia A feminină, ale cărei partide s-au disputat miercuri. CSU Știința București a egalat la puncte echipa dobrogeană după ce a câștigat partida cu ”satelitul” CSM-ului , după ce a fost condusă la pauză.

CSM Galați, la a noua victorie consecutivă, HCF Piatra Neamț a câștigat derby-ul cu Știința Bacău

Cele trei partide ale etapei a noua din seria A a Diviziei A feminine s-au disputat miercuri. Lidera CSM Galați a obținut a noua victorie consecutivă, HCF Piatra Neamț a trecut pe locul al doilea, după ce a câștigat derby-ul local cu Știința Bacău, în timp ce junioarele de la Național Brașov au câștigat la limită la Roman.

Victorii pentru echipele ”europene”, Buzăul a pierdut la Brăila

Etapa a XI-a a Ligii Florilor a programat miercuri seara patru partide, toate fiind câștigate de echipele care au evoluat pe teren propriu. Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a trecut de Minaur Baia Mare fără mari probleme, după ce s-a desprins încă din startul jocului.

Meci nebun la Oradea, în Divizia A feminină

Etapa a noua a seriei D din eșalonul secunde feminin a programat două partide, la Reșița și Oradea. Cel mai interesant joc al zilei s-a disputat la Oradea, unde ocupanta locului al treilea a primit vizita liderei Crișul Chișineu-Criș. Cele două echipe au intrat la egalitate la pauză, apoi oaspetele s-au desprins la 16-14.

Mioveniul pierde la Târgu Jiu, luptă acerbă pentru primele locuri în seria C a eșalonului secund feminin

Etapa a noua a seriei C din Divizia A feminină a adus o mare surpriză, lidera Dacia Mioveni suferind prima înfrângere, după opt victorii consecutive. Tânăra echipă pregătită de Liviu Andrieș (cea mai ”vârstnică” jucătoare are 22 de ani) a condus pe toată durata jocului.

CSM Tîrgu Mureș a câștigat ultimul meci oficial pe teren propriu din acest an

Primul meci al etapei a noua din seria D a eșalonului secund feminin s-a disputat marți, la Tîrgu Mureș, acolo unde CSM-ul a primit vizita ultimei clasate, Marta Baia Mare. Conform așteptărilor, echipa mureșeană s-a impus la pas, la capătul unui joc care a fost cât de cât echilibrat doar în primul sfert de oră.

Rezultate și casete tehnice din campionatele juniorilor

Rezultate și casete tehnice din etapa desfășurată în weekend în campionatele juniorilor. Tot în acest articol vor apărea și casetele tehnice ale jocurilor care se vor disputa în cadrul etapelor intermediare de miercuri.

Victorii ale fruntașelor din seriile B și C ale eșalonului secund feminin

Partidele din weekend din cadrul seriilor B și C din Divizia A feminină au adus rezultate normale, echipele fruntașe obținând victorii pe linie. În seria B, lidera CSU Neptun Constanța s-a impus fără probleme în fața celei de-a treia clasate, în timp ce a doua clasată, CSU Știința București, a stat.

Orice se întâmplă în FRH poate fi subiect de dezbatere publică, domnule Dedu !

Tomas Ryde a apărut luni în fața presei pentru a vorbi despre alegerile pe care le-a făcut pentru mondialele din Japonia. Un gest firesc, de normalitate, venit un pic cam târziu, dar binevenit. Normal era ca anunțarea lotului să se facă în cadrul unei conferințe de presă și poate că toate polemicile legate de lipsa unor jucătoare sau prezența altora erau mult mai puține.

A patra înfrângere consecutivă pentru SCM Râmnicu Vâlcea în Champions League

Campioana SCM Râmnicu Vâlcea ar fi putut să-și asigure calificarea în grupele principale ale Champions League duminică seara, în Germania, dacă ar fi terminat neînvinsă partida cu Bietigheim. Misiunea a părut posibilă timp de circa 45 de minute, însă vâlcencele au plătit tribut numeroaselor greșeli  ofensive.

Crișul Chișineu-Criș câștigă derby-ul cu CSM Tîrgu Mureș și se desprinde în fruntea seriei D din Divizia A feminină

Etapa a opta din seria D a eșalonului secund feminin a programat la Arad duelul dintre primele două clasate, Crișul Chișineu-Criș și CSM Tîrgu Mureș. În primul tur, la Tîrgu Mureș, partida se încheiase la egalitate, la fel cum s-a încheiat și prima repriză a partidei de sâmbătă, 16-16.

Măgura Cisnădie pierde prima manșă în Insulele Canare dar rămâne în cărți pentru calificarea în grupele Cupei EHF

Măgura Cisnădie a jucat duminică prima manșă a turului al treilea preliminar din Cupa EHF la Telde, în Insulele Canare, pe terenul campioanei Spaniei, Rocasa Gran Canaria. Ardelencele au avut început slab de meci, fiind conduse cu 7-1 și 8-2, dar au revenit și gazdele au intrat la pauză cu un singur gol avans.

CSM București pierde acasă cu campioana Danemarcei

După două victorii împotriva polonezelor de la Perla Lublin, vicecampioana României a avut o evoluție modestă pe teren propriu împotriva campioanei Danemarcei, în etapa a cincea a grupelor Champions League. A fost prima înfrângere a echipei bucureștene, însă una importantă, fiindcă CSM-ul a pierdut două puncte prețioase pentru grupele principale.

A fost anunțat lotul pentru mondialele din Japonia: Sorina Tîrcă și Laura Moisă, lăsate acasă

Federația Română de handbal a anunțat joi lotul de 18 jucătoare pentru campionatele mondiale din Japonia, care vor începe la finele acestei luni. Sunt alegerile antrenorilor, pe care cu siguranță și le asumă, însă e cert că vor apărea discuții interminabile pe seama selecției, lipsa jucătoarelor enunțate în titlul articolului fiind, în opinia noastră, surprinzătoare.