Ovidiu Mihăilă: Am primit o lecție frumoasă din partea echipei mele

SCM Gloria Buzău și-a continuat miercuri parcursul foarte bun din actuala ediție a Ligii Florilor, cu o victorie pe terenul sfertfinalistei Cupei EHF, Gloria Bistrița. Iată ce a declarat, pentru Handbal Mania, despre acest meci antrenorul principal al echipei buzoiene, Ovidiu Mihăilă.

Buzăul a câștigat duelul Gloriilor din Liga Florilor MOL / Horațiu Pașca a văzut cartonașul roșu în ultimul minut

Cu patru zile înainte de prima manșă a sfertului de finală cu Herning-Ikast, Gloria Bistrița a primit vizita Gloriei Buzău, meci disputat în devans, contând pentru etapa a 19-a a Ligii Florilor MOL. După o primă repriză echilibrată, oaspetele au intrat la pauză cu avans minim.

Liga Florilor MOL / Victorii pentru campioană și vicecampioană înainte de meciurile din Champions League din weekend

SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București continuă, umăr la umăr, cursa pentru titlu în Liga Florilor MOL. Campioana a disputat marți restanța din etapa a 17-a cu penultima clasată, în fața căreia s-a impus fără mari probleme, chiar dacă echipa ardeleană a oferit o replică destul de consistentă.

Minaur a urcat pe locul 3 și în Liga Florilor MOL

După ce, duminică dimineață, băieții de la Minaur au învins Steaua și au urcat pe podiumul Ligii Zimbrilor, după-amiază a fost rândul handbalistelor de la Baia Mare să treacă pe locul al treilea în primul eșalon. Numai că, spre deosebire de echipa lui Stephane Plantin, gruparea pregătită de Costică Buceschi a avut o misiune mult mai ușoară.

Divizia A feminin / Primele două clasate au câștigat pe teren propriu în seria C

Fruntașele seriei C a eșalonului secund feminin au obținut victorii în partidele disputate pe teren propriu în cadrul etapei a 14-a a sezonului regulat. Dacia Mioveni se menține pe primul loc al clasamentului, cu 37 de puncte, urmată de Activ Prahova Ploiești, cu 34 de puncte.

SCM Râmnicu Vâlcea a remizat la Ljubljana în Champions League

Campioana României a mai făcut un pas spre calificarea în sferturile de finală ale Champions League, după ce a încheiat la egalitate (28-28) pe terenul campioanei Sloveniei, echipă pe care o învinsese la Râmnicu Vâlcea cu 31-16. Măcinată de probleme medicale, echipa vâlceană a avut un început timid, dar, după primul sfert de oră, și-a revenit și a condus cu 7-4 în minutul 17.

Liga Florilor MOL / Victorii acasă pentru Zalău și Brăila

Cele două meciuri disputate duminică, în cadrul etapei a 17-a a Ligii Florilor, au fost câștigate de echipele care au evoluat pe teren propriu. Iar dacă victoria Dunării Brăila era cumva previzibilă, înfrângerea Bistriței la Zalău poate fi catalogată drept surprinzătoare.

Divizia A feminin / CSU Știința București a câștigat derby-ul seriei B la Constanța

Cel de-al treila episod al duelului dintre CSU Neptun Constanța și CSU Știința București a fost câștigat de echipa bucureșteană, exact cu același scor cu care și-l adjudecase pe cel de-al doilea, pe 8 ianuarie. Echipa dobrogeană părea că are meciul sub control, a condus cu 3 goluri la pauză și avea 17-13 în minutul 41, scor la care oaspetele au marcat de 4 ori consecutiv.

Divizia A feminin / Crișul Chișineu-Criș și CSM Tîrgu Mureș continuă cursa spre turneul semifinal

Etapa a 14-a din seria D a Diviziei A feminine a consemnat rezultate scontate, primele două clasate obținând victorii clare, însă după ce au avut probleme în primele 30 de minute. De altfel, Crișul Chișineu-Criș și CSM Tîrgu Mureș sunt ca și calificate pentru turneul semifinal. Iată rezultatele complete și casetele tehnice.

Divizia A feminin / Victorii pe linie ale oaspetelor în seria A

Partidele etapei a 14-a din seria A a eșalonului secund feminin s-au disputat vineri și sâmbătă, toate fiind adjudecate de echipele care au evoluat în deplasare. Cea mai importantă victorie este cea obținută de HCF Piatra Neamț la Bacău, echipa pietreană fiind ca și calificată la turneul semifinal de pe locul 2, prima poziție aparținând CSM-ului din Galați.

Liga Florilor MOL/ Buzăul a învins Rapidul în primul meci al etapei a 17-a

Prima partidă a etapei a 17-a din primul eșalon feminin s-a disputat vineri seara la Buzău, acolo unde SCM Gloria a primit o replică viguroasă din partea nou-promovatei Rapid București. Echipa feroviară a confirmat începutul bun de an, concretizat inclusiv prin calificarea în sferturile Cupei României, și a ținut aproape timp de 45 de minute.

Lotul de 28 pentru turneul preolimpic din Muntenegru

Selecționerii Bogdan Burcea și Robert Licu s-au decis asupra lotului lărgit pentru turneul preolimpic de luna viitoare, din Muntenegru, alcătuit din 28 de jucătoare, surprinzător fiind numărul redus de pivoți anunțați, doar 3. România va întâlni, în perioada 20-22 martie, Thailanda, Norvegia și Muntenegru, în turneul care va avea loc la Podgorica.

Cu selecționerii Muntenegrului pe bancă, CSM București a învins pe FTC-Rail Cargo în Champions League

Cu cuplul Adrian Vasile – Per Johansson pe banca tehnică, CSM București a câștigat vineri seara partida de pe teren propriu (27-24) cu echipa care o umilise cu o lună în urmă, FTC-Rail Cargo. Echipa bucureșteană a alternat, însă, momentele bune cu cele de rătăcire pe faza de atac, dar a avut în Jelena Grubisic un portar în zi mare.

”Știința joacă pentru Ana” / Acțiune caritabilă la meciul de sâmbătă al Științei Bacău

Sâmbătă, de la ora 12, Sala Sporturilor din Bacău găzduiește un derby local de tradiție, chiar dacă cele două combatante, Știința și HCF Piatra Neamț, evoluează acum în eșalonul secund. Handbalistele băcăuance, majoritatea studente la Universitatea ”Vasile Alecsandri”, au decis să organizeze la acest joc o strângere de fonduri pentru a-și ajuta o colegă aflată în suferință.