Adrian Vasile a preluat frâiele naționalei feminine până la sfârșitul anului

FRH a anunțat marți noul selecționer al naționalei feminine, acesta fiind Adrian Vasile, adică prima opțiune rezultată în ruma voturilor Comisiei tehnice. El o va antrena, în paralel, pe CSM București și îl va avea ca secund pe norvegianul Bent Dahl, în timp antrenorul cu portarii va rămâne Jaume Fort Mauri.

Delo Champions League / Vâlcea sparge gheața pe terenul campioanei Croației

SCM Râmnicu Vâlcea a izbutit să obțină duminică primele puncte în grupa B a Ligii Campioanelor, la a șaptea tentativă, impunându-se la Koprivnica, pe terenul campioanei Croației, scor 27-25. Fără Fernandez și Glibko, echipa vâlceană a făcut un joc bun, la fel ca și în precedenta deplasare din spațiul ex-iugoslav, când a pierdut la limită cu Buducnost.

Liga Europeană / Brăila a încheiat la egalitate la Krasnodar un meci pe care l-a avut în mână

Dunărea Brăila rămâne neînvinsă după două runde disputate în grupa D a Ligii Europene feminine, după ce a terminat la egalitate duminică, la Krasnodar, 25-25 cu echipa celebrului Evgheni Trefilov, Kuban. Handbalistele brăilence au controlat partida în cea mai mare parte a ei, dar au plătit tribut unor greșeli aproape inexplicabile comise pe faza de atac în finalul jocului.

CSM București n-a mișcat în fața ”viperelor” din Kristiansand

CSM București a pierdut sâmbătă fără drept apel, scor 22-29, partida disputată pe teren propriu în compania echipei norvegiene Vipers Kristiansand. Gruparea bucureșteană a suferit astfel a patra înfrângere în grupa A a Champions League după o evoluție slabă, oaspetele dominând categoric partida.

Rezultate și casete tehnice din campionatul junioarelor I

Vineri au început primele partide din acest sezon contând pentru competițiile handbaliștilor juniori. Junioarele I au fost cele care au spart gheața cu primele turnee, desfășurate la Buzău, Râmnicu Vâlcea și Baia Mare. Vă prezentăm rezultatele și casetele tehnice de la partidele de la care am reușit să le obținem și mulțumim pe această cale celor care ne-au ajutat.

CSM București rămâne singura echipă neînvinsă din Liga Florilor

ingurele echipe neînvinse după primele 6 etape din Liga Florilor, CSM București și Minaur Baia Mare,s-au întâlnit miercuri seara în ultimul meci al etapei a șaptea din primul eșalon feminin. Echipa bucureșteană s-a desprins încă din startul jocului, în contextul unei evoluții foarte bune a Denisei Dedu.

Liga Florilor / Vâlcea a tremurat serios pentru o victorie cu Buzăul

SCM Râmnicu Vâlcea a reușit miercuri cea de-a cincea victorie în campionat (cea cu Crișul Chișineu-Criș a fost anulată), 21-19 cu SCM Gloria Buzău, la capătul unui joc în care a fost condusă timp de 50 de minute. Echipa buzoiană a făcut un joc bun și a condus din minutul 4, diferența maximă fiind de 3 goluri.

Liga Florilor / Bistrița câștigă clar în fața Brăilei

Cel de-al doilea joc al zilei de miercuri, din etapa a șaptea a Ligii Florilor, a fost unul frumos, disputat într-o viteză net superioară celui anterior și încheiat cu o victorie clară (32-25) și meritată a Gloriei Bistrița. Formația brăileană a condus doar în primele 7 minute, după care bistrițencele s-au instalat definitiv la cârma jocului.

Liga Florilor / Zalăul bate Craiova în primul meci de miercuri

HC Zalău a câștigat primul meci al zilei de miercuri, contând pentru etapa a șaptea a Ligii Florilor. După un început echilibrat, cu doar 4 goluri marcate în primele 10 minute, echipa ardeleană s-a desprins la 7-2 în minutul 19, grație formei foarte bune a experimentatei portărițe Paula Teodorescu.

Liga Florilor / Mioveni, Rapid și Cisnădie au câștigat primele meciuri ale etapei a șaptea

Etapa a șaptea a primului eșalon feminin a programat marți, în sala ”Dumitru Popescu Colibași” din Brașov, primele trei partide. Dacia Mioveni s-a impus în duelul nou-promovatelor în fața celor de la Activ Prahova Ploiești, Rapidul a trecut fără probleme, în timp ce Măgura Cisnădie a câștigat la scor în fața unei echipe din Slatina care a marcat doar 4 goluri în ultimele 30 de minute !

Bogdan Burcea a fost demis dar și propus din nou ca antrenor al naționalei feminine !

Într-un comunicat postat pe site-ul oficial al Federației Române de Handbal, se anunță că Bogdan Burcea a fost demis de la cârma naționalei feminine, în urma prestațiilor de la europenele din luna decembrie. Decizia a aparținut Comisiei Tehnice, 12 dintre membrii acesteia pronunțându-se pentru renunțarea la serviciile antrenorului de la SCM Craiova.

15 retrageri din campionatul junioarelor I și doar 2 LPS-uri înscrise în competiția care va începe în weekend

Competițiile handbalistice juvenile debutează la sfârșitul acestei săptămâni cu campionatul junioarelor I. Față de înscrierile inițiale, în număr de 38, săptămâna trecută s-au înregistrat nu mai puțin de 15 retrageri, astfel că la ediția 2020-2021 a campionatului vor participa doar 23 de echipe, din care numai 2 ale unor licee cu program sportiv.

Liga Florilor se reia marți cu etapa a șaptea

Primul eșalon feminin continuă cu etapa a șaptea, după pauza cauzată de campionatele europene din Danemarca. Marți și miercuri sunt programate șapte partide, CSM Galați urmând să aibă pauză, ca urmare a retragerii nou-promovatei Crișul Chișineu-Criș, ale cărei rezultate din primele șase runde au fost anulate.

Vâlcea rămâne fără puncte în Champions League după un eșec usturător cu Györ

SCM Râmnicu Vâlcea a suferit duminică cea de-a șasea înfrângere în grupa B a Ligii Campioanelor, în partida disputată pe teren propriu cu cea mai bună echipă de club din lume, Györi Audi ETO KC. Fără Kristina Liscevic și Irina Glibko, echipa pregătită de Florentin Pera n-a repetat prestația bună din partida disputată în octombrie la Györ, unde a condus la pauză și a marcat 31 de goluri.

Victorie pentru Dunărea Brăila la debutul în grupele Ligii Europene

Dunărea Brăila și-a început cu succes parcursul în grupele Ligii Europene feminine, impunându-se duminică, pe teren propriu, cu 29-27 în fața echipei franceze Fleury Loiret Handball, venită la Brăila fără super-vedeta Alexandra Lacrabere. Brăilencele au câștigat după un joc pe care l-au controlat în cea mai mare parte, exceptând doar finalurile de repriză.

A treia înfrângere pentru CSM București în Delo Champions League

CSM București a pierdut sâmbătă, la Budapesta, cu Ferencvaros, primul meci al anului 2021, înregistrând a treia înfrângere în grupa A a Ligii Campioanelor. Fără Dragana Cvijic, Gabriela Perianu și Bianca Bazaliu, echipa bucureșteană a condus o bună parte din joc, însă a clacat pe faza ofensivă în ultimele 10 minute, când a înscris doar două goluri.

Debut victorios pentru Minaur în Liga Europeană feminină

La primul joc oficial din 2021, handbalistele de la Minaur au reușit o victorie, 33-29, împotriva norvegiencelor de la Storhamar în prima etapă a grupei C din Liga Europeană feminină. Echipa maramureșeană a avut, însă, destule probleme în fața unei adversare care a condus în majoritatea timpului, gazdele impunându-se datorită unui final mai bun, dar și evoluției remarcabile a trio-ului Kovacevic – Laslo – Popa la linia de 9 metri.

Săptămâna viitoare încep campionatele junioarelor / Antrenorii propun federației mici modificări

Federația Română de Handbal a anunțat începerea campionatelor de juniori, prima categorie care va disputa jocuri oficiale fiind cea a junioarelor I. Au fost alcătuite 8 serii, având în componență între 4 și 6 echipe, care vor juca în perioada 13-17 ianuarie în 5 locații stabilite de FRH.