Minaur, eliminată de ciprioții de la Famagusta din Cupa EHF masculină

Handbaliștii de la Minaur Baia Mare au fost protagoniștii unei premiere deloc onorante sâmbătă seara, la Nicosia, fiind prima echipă românească eliminată de o formație cipriotă. Învinsă sâmbăta trecută pe teren propriu cu 27-22 de Anorthosis Famagusta, gruparea maramureșeană a câștigat manșa secundă cu 23-18 și a fost eliminată din cauza golurilor mai puține înscrise în deplasare.

Un nou rezultat rușinos pentru handbalul masculin românesc

La mai puțin de o săptămână de la înfrângerea naționalei masculine pe teren propriu cu Kosovo, Minaur Baia Mare a mai scris o filă rușinoasă pentru handbalul românesc în competițiile europene. Echipa maramureșeană a pierdut fără drept de apel prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei EHF, împotriva ciproților de la Sabbianco Anorthosis Famagusta.

Dinamo și-a încheiat cu o înfrângere parcursul în Liga Europeană masculină

Dinamo București a pierdut marți seara ultimul joc din grupa B a primei ediții din Liga Europeană masculină, pe terenul ultimei clasate, Tatran Presov, scor 27-32. Meciul nu mai avea nicio miză pentru cele două formații care, indiferent de rezultat, urmau să încheie pe ultimele două poziții în clasament, ratând calificarea în optimile de finală.

Liga Europeană masculină / Victorie de palmares pentru Dinamo în Portugalia

Cu câteva ore înainte de partida dintre Sporting Lisabona și Dinamo, EHF a comunicat rezultatele cu care au fost omologate restanțele nedisputate în Liga Europeană, iar portughezii au câștigat cu 10-0 partida cu Fuchse Berlin, rezultat care nu le mai oferea nicio șansă bucureștenilor pentru calificarea în optimi.

Dinamo pierde în Franța în Liga Europeană masculină

Handbaliștii de la Dinamo București au suferit marți seara cea de-a cincea înfrângere în grupa B a Ligii Europene masculine, 29-32 pe terenul echipei franceze USAM Nimes Gard. Dinamoviștii au acuzat unele decizii ale arbitrilor polonezi Jakub Jerlecki și Maciej Labun, însă au și gestionat defectuos anumite momente favorabile din timpul jocului.

CSM București a ratat în ultimele secunde calificarea în sferturile Cupei EHF masculine

După ce a câștigat pe teren propriu cu 28-23 partida-tur cu AEK Atena, CSM București a pierdut cu 23-29 returul din Grecia și a fost eliminată din  Cupa EHF masculină. Echipa greacă a început în forță și în minutul 17 refăcuse deja diferența din tur, conducând cu 8-3.

Dinamo câștigă în Liga Europeană și mai speră la calificarea în optimi

Dinamo București a obținut vineri seara, pe teren propriu, cea de-a doua victorie în grupa B a Ligii Europene masculine, 32-30 cu ultima clasată, campioana Slovaciei, Tatran Presov. Chiar dacă au condus la un moment dat la 5 goluri în prima repriză, ”câinii” au intrat cu avantaj minim la pauză și s-au văzut egalați pe final la 28 și la 29.

Liga Europeană masculină / Dinamo a pierdut în ultima secundă cu Kristianstad și are șanse minime de a merge în optimi

La primul meci al anului în Liga Europeană, Dinamo n-a reușit să obțină a doua victorie în grupa B, fiind învinsă din nou de IFK Kristianstad, scor 28-29. Chiar dacă au lăsat impresia că au jocul la îndemână, dinamoviștii au greșit decisiv pe final de câteva ori, iar nordicii au profitat și au făcut un pas important spre optimile de finală, înscriind golul decisiv la ultima fază a partidei.

Cupa EHF masculină / CSM București a câștigat prima manșă cu AEK, dar calificarea se joacă la Atena

CSM București a câștigat duminică, pe teren propriu, prima manșă din optimile de finală ale Cupei EHF, scor 28-23, împotriva unei specialiste a competiției, AEK Atena, echipă cu 7 ”stranieri”, din care 3 spanioli. După un început echilibrat, bucureștenii s-au desprins și au încheiat prima repriză cu un avans de 4 goluri.

CSM București se califică la pas în optimile Cupei EHF masculine

Conform așteptărilor, handbaliștii de la CSM București s-au impus fără probleme și în manșa a doua a disputei cu turcii de la Spor Toto Ankara, în cadrul 16-imilor Cupei EHF. Alex Tărîță a fost cel care a deschis scorul în secunda 40 a partidei, după care bucureștenii s-au desprins puțin câte puțin, obținând o victorie categorică și o calificare scontată.

Minaur Baia Mare s-a calificat în optimile Cupei EHF

Handbaliștii de la Minaur Baia Mare au câștigat duminică, la Nicosia, și manșa a doua a duelului cu ciprioții de la Parnassos Strovolou și s-au calificat în optimile de finală ale Cupei EHF masculine. După ce s-au impus sâmbătă cu 28-25, maramureșenii au câștigat duminică la 5 goluri.

Trei echipe masculine românești joacă în cupele europene în această săptămână

Dinamo București, CSM București și Minaur Baia Mare sunt implicate, în această săptămână în partide din cadrul cupelor europene. Marți, de la ora 17.30, Dinamo va evolua pe teren propriu în cadrul etapei a VI-a din grupa B a Ligii Europene.