Dinamo câștigă și ultimul meci din grupele Champions League și va juca în din nou play-off cu Sporting Lisabona

Campioana Dinamo București a terminat en-fanfare parcursul din grupa D a celei mai importante competiții pentru echipele de club. Partida de duminică seara, disputată pe terenul vicecampioanei Danemarcei, nu mai avea nicio miză vizavi de clasamentul final al grupei, însă dinamoviștii au tratat-o cât se poate de serios.

Turda a remizat acasă, dar s-a calificat în optimile Cupei Challenge

După ce a câștigat în deplasare prima manșă a confruntării cu campioana Letoniei (38-35), ZRHK TENAX Dobele, Potaissa Turda nu a reulșit să câștige și pe teren propriu, însă a reușit calificarea în optimile Cupei Challenge. Letonii au venit deciși să întoarcă rezultatul din tur și au condus în mare parte din timp.

Calificare cu emoții pentru CSM București în Challenge Cup

CSM București s-a calificat sâmbătă după-amiază în optimile Cupei Challenge, după cel de-al doilea joc disputat în Belarus, cu HC Masheka, însă nu fără emoții. După ce gazdele au avut un gol avans la pauză, Masheka s-a desprins treptat în mitanul secund, astfel că, în minutul 57, scorul era 27-22.

Dinamo obține a șasea victorie în Champions League și câștigă grupa D

Campioana României a câștigat categoric miercuri seara penultimul meci susținut în cadrul grupei D din Champions League, împotriva campioanei Rusiei, Chekhovskie Medvedi. La adăpostul faptului că erau deja calificați în play-off-ul pentru optimi, dinamoviștii n-au avut o primă repriză strălucită, iar rușii conduceau 4 goluri în minutul 18, 11-7.

A treia remiză pentru Dinamo București în Champions League, calificarea în play-off e asigurată

Campioana Dinamo București și-a păstrat invincibilitatea în Champions League și după a opta partidă disputată în grupe, pe terenul suedezilor de la IFK Kristianstad. ”Câinii” au terminat cu avans minim primele 30 de minute, după ce au condus și la 3 goluri.

Dinamo a obținut a cincea victorie în Champions League

Dinamo București a primit miercuri seara vizita echipei pe terenul căreia remizase în primul joc al noului sezon de Champions League. Campioana României a fost lipsită de aportul căpitanului Dan Savenco, accidentat la antrenamentul de marți, iar lipsa acestuia s-a resimțit în centrul defensivei.

Remiză în Polonia și Dinamo termină neînvinsă prima jumătate a meciurilor din grupă în Champions League

Campioana României a reușit o remiză în deplasarea de pe terenul vicecampioanei Poloniei, la capătul unui joc în care n-a excelat pe faza de atac, dar s-a apărat foarte bine. Dinamo a încheiat prima repriză cu un handicap de un gol după ce a condus cu 5-2 și 7-4 în primul sfert de oră.

Adversari accesibili pentru CSM București și Potaissa Turda în Cupa Challenge

Marți, la sediul Federației Europene de Handbal, a avut loc tragerea la sorți a meciurilor din cadrul turului al treilea al Cupei Challenge. Deținătoarea trofeului, CSM București, precum și fosta deținătoare a Cupei Challenge, Potaissa Turda, s-au aflat în urna capilor de serie.

Șase echipe românești evoluează sâmbătă în cupele europene

Nu mai puțin de șase formații din România vor juca sâmbătă în cupele europene. Prima va fi Dinamo București, care va evolua în etapa a treia a grupelor pe terenul campioanei Rusiei, Chekhovskie Medvedi. Partida va începe de la ora 16 și va fi transmisă de Digisport, Telekom Sport și Look. Campioana Ligii Florilor, SCM Râmnicu Vâlcea, va juca în Franța, la Brest.

SCM Poli Timișoara a învins campioana Greciei în Cupa EHF după o revenire spectaculoasă pe final

Deținătoarea Cupei României a debutat cu o victorie în turul al doilea preliminar al Cupei EHF, reușind să învingă, pe teren propriu, campioana Greciei, Olympiacos. După o primă repriză echilibrată, oaspeții au intrat cu avans minim la pauză, dar s-au desprins la 5 goluri în minutul 41, 22-17.

Constanța a pierdut prima manșă cu maghiarii de la Csurgo în Cupa EHF

Djordje Cirkovic și-a început al doilea mandat la HC Dobrogea Sud Constanța cu o înfrângere, în prima manșă a turului al doilea preliminar al Cupei EHF. Constănțenii au început în trombă și au condus cu 2-0 în minutul 2, după golurile lui Malinovic, dar oaspeții au revenit rapid, au preluat conducerea în minutul 5.