Decizii radicale ale EHF privind cupele europene și preliminariile pentru europene și mondiale

Federația Europeană de Handbal a dat publicității vineri un comunicat conform căruia sunt anulate toate meciurile reprogramate pentru vară, atât în cupele europene, cât și în preliminariile pentru europene (feminin) și mondiale (masculin). Asta, spre deosebire de atitudinea FRH, care o ține langa cu încheierea competițiilor pe teren.

Update – Toate competițiile europene sunt suspendate până pe 12 aprilie / Turneele preolimpice au fost amânate, date alternative pentru turneele finale ale cupelor europene

Federația Internațională de Handbal (IHF) a anunțat că turneele preolimpice vor avea loc conform programării inițiale, fără a fi permis accesul spectatorilor. IHF a precizat că fiecare echipă va avea asignat un medic specializat în COVID-19 și se vor face controale medicale pe parcursul tuturor meciurilor.

Federația Română de Handbal a fost amendată de EHF / Precizări legate de turneele Final Four din luna mai

Site-ul oficial al Federației Europene de Handbal a anunțat că Federația Română de Handbal a fost amendată cu 1000 de euro pentru „eliberarea ilegală a unui permis de joc pentru un jucător înregistrat la o altă federație”.

S-a decis: Dinamo va juca marele meci cu PSG în propria sală

Oficialii dinamoviști au decis marți locul de desfășurare a primei manșe din optimile Champions League, cu Paris Saint-Germain. După ce au fost luate în calcul Sala Polivalentă din capitală, dar și Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, decizia a fost ca partida să aibă loc în sala ”Dinamo”, duminică, 22 martie, de la ora 18.

Dinamo face istorie în Champions League și va aduce în România colecția de vedete de la PSG

Campioana României s-a revanșat duminică pentru eliminarea de anul trecut, din play-off-ul pentru optimile Champions League, a câștigat și returul cu Sporting (26-24) și a reușit o calificare istorică. Dinamo va aduce pentru optimi o super-echipă, Paris Saint-Germain, plină de mari vedete, cum ar fi Nikola Karabatic, Luc Abalo, Mikkel Hansen sau Sander Sagosen.

Suporterii dinamoviști anunță proteste vehemente la adresa președintelui FRH / „Nu ne vom opri până nu vei zbura din federație”

Peluza Cătălin Hîldan a publicat miercuri dimineață, pe contul de Facebook, o postare extrem de virulentă vizavi de hotărârea Consiliului de Administrație al FRH, de a restrânge la 3 numărul de jucători extracomunitari care pot fi folosiți de o echipă. În mod evident, măsura lovește în plin campioana Ligii Zimbrilor, Dinamo București.

Dinamo a câștigat la Lisabona prima manșă a play-off-ului cu Sporting

Campioana României a avut o evoluție foarte bună în deplasarea de la Lisabona, învingând-o pe Sporting (26-25) în prima manșă a play-off-ului pentru calificarea în optimile Champions League. Dinamo a luat astfel o opțiune importantă, însă nu decisivă, pentru calificare, dacă ne amintim că, anul trecut, portughezii au câștigat la București.

Calificare cu emoții pentru Potaissa Turda în sferturile Cupei Challenge

România va avea două echipe în sferturile de finală ale Cupei Challenge, după ce Potaissa Turda a obținut o calificare cu mari emoții în detrimentul ocupantei locului 7 din prima liga elvețiană, BSV Bern, în fața căreia a pierdut, 33-35. După ce pierduseră turul pe teren propriu cu 36-33, elvețienii au venit deciși să întoarcă rezultatul, iar în minutul 10 conduceau cu 8-4.

CSM București s-a calificat în sferturile Cupei Challenge

Deținătoarea Cupei Challenge își continuă parcursul în ultima ediție din istoria competiției, terminând la egalitate, 24-24, returul cu lidera campionatului suedez, Alingsas, pe terenul căreia câștigase sâmbăta trecută cu 29-28. Cu o evoluție mai degrabă modestă pe faza ofensivă, echipa bucureșteană a avut în portarul Jakob Krupa omul decisiv pentru calificare.

Potaissa Turda a câștigat în Elveția în Challenge Cup

Potaissa Turda a disputat duminică seara prima manșă a optimilor Cupei Challenge, pe terenul ocupantei locului al șaptelea din campionatul Elveției, BSV Bern, echipă ce a avut înscriși pe raportul de joc doar 11 jucători. După o primă repriză încheiată la egalitate, ardelenii s-au desprins la 5 goluri în primele 10 minute ale mitanului secund.

Ionuț Ramba: Suedezii nu se așteptau să le punem atâtea probleme

Handbaliștii de la CSM București s-au impus sâmbătă, în prima manșă a optimilor Cupei Challenge, pe terenul liderei din Suedia, Alingsas. Sărbătoritul zilei a fost Ionuț Ramba, care nu numai că a înscris 5 goluri, dar a fost desemnat și MVP-ul partidei. Iată ce a declarat handbalistul CSM-ului pentru Handbal Mania.

Victorie importantă pentru CSM București pe terenul liderei campionatului suedez în Challenge Cup

CSM București a făcut un pas important spre calificarea în sferturile de finală ale ultimei ediții din istoria Cupei Challenge. Bucureștenii au disputat sâmbătă prima manșă a optimilor pe terenul liderei primei ligi suedeze, reușind să se impună la limită, 29-28.

Dinamo câștigă și ultimul meci din grupele Champions League și va juca în din nou play-off cu Sporting Lisabona

Campioana Dinamo București a terminat en-fanfare parcursul din grupa D a celei mai importante competiții pentru echipele de club. Partida de duminică seara, disputată pe terenul vicecampioanei Danemarcei, nu mai avea nicio miză vizavi de clasamentul final al grupei, însă dinamoviștii au tratat-o cât se poate de serios.

Turda a remizat acasă, dar s-a calificat în optimile Cupei Challenge

După ce a câștigat în deplasare prima manșă a confruntării cu campioana Letoniei (38-35), ZRHK TENAX Dobele, Potaissa Turda nu a reulșit să câștige și pe teren propriu, însă a reușit calificarea în optimile Cupei Challenge. Letonii au venit deciși să întoarcă rezultatul din tur și au condus în mare parte din timp.