Bacăul dă lovitura în cupă la Baia Mare, după aruncările de departajare ! / Ce a spus Adrian Petrea după meci

CSM Bacău a întrerupt seria rezultatelor nefavorabile cu o victorie surprinzătoare în Cupa României, pe terenul lui Minaur Baia Mare, la capătul unui joc al cărui deznodământ s-a decis la aruncările de departajare. Minaur a intrat la pauză cu două goluri avans la capătul a 30 de minute echilibrate, apoi s-a desprins la 18-13 în minutul 36.

Magnum Botoșani câștigă la Cluj și merge în sferturile Cupei României masculine

Penultimul meci din cadrul optimilor de finală ale Cupei României masculine s-a disputat luni la prânz, la Cluj, între U și o altă divizionară secundă, CS Magnum Botoșani. Clujenii au început în forță, conducând cu 6-2 după primul sfert de oră, însă moldovenii au revenit cu veteranul Cristian Adomnicăi la timonă.

Cupa României / Potaissa Turda obține a doua calificare consecutivă după aruncările de departajare, Constanța câștigă la Făgăraș

Meci dramatic duminică după-amiază la Focșani, în optimile Cupei României masculine. La al doilea meci consecutiv în deplasare în cupă, Potaissa Turda a reușit o nouă calificare după aruncările de departajare. Turdenii au avut cinci goluri avans la pauză, diferență ce s-a menținut până în minutul 46, după care gazdele au revenit și au preluat conducerea în minutul 54, 22-21.

Dinamo, Timișoara și CSM Alexandria s-au calificat în sferturile Cupei României

Se cunosc deja jumătate din echipele care vor evolua în sferturile de finală ale Cupei României masculine. Deținătoarea Cupei României și echipa campioană s-au calificat fără probleme după partidele cu Dunărea Călărași și CSU Pitești. Cea de-a patra echipă calificată în sferturi este divizionara secundă CSM Alexandria, care s-a impus categoric pe teren propriu.

Dinamo e ultima echipă calificată în optimile Cupei României

Ultima partidă din cadrul 16-imilor Cupei României masculine s-a disputat duminică, în sala ”Dinamo”, între campioana României și CSM București. Gazdele s-au impus la capătul unui joc echilibrat și foarte încrâncenat, cu multe durități, în care cei mai buni jucători au fost portarii Missaoui și Krupa.

Dunărea Călărași și CSM Făgăraș s-au calificat fără probleme în optimile Cupei României

Ultimele două partide de duminică, din 16-imile Cupei României n-au adus nicio surpriză, astfel că niciuna din echipele din eșalonul secund care au evoluat acasă împotriva unor formații din primul eșalon n-a reușit să câștige sau măcar să piardă la o diferență mai mică de 9 goluri.

Minaur a obținut victoria în ultimele secunde la Reșița, Bacăul a defilat la Craiova, CSU Târgu Jiu a câștigat acasă

După ce deznodământul partidei dintre Steaua și Potaissa Turda s-a decis la aruncările de departajare, doar câteva secunde au lipsit ca același lucru să se întâmple și la Reșița, la partida dintre CSM și Minaur Baia Mare. Bojan Butulija a debutat pe banca tehnică a gazdelor, echipa reșițeană contând pentru prima dată în acest sezon pe Trifkovic și Tevzadze.

Alte trei divizionare secunde au avansat în optimile Cupei României

Primele trei partide de duminică din cadrul 16-imilor Cupei României masculine au însemnat dueluri între echipe din eșalonul al doilea. Dintre acestea, cel mai interesant a fost cel de la Alexandria, unde s-au întâlnit două echipe cu pretenții de promovare în Liga Zimbrilor.

SCM Poli Timișoara și CSM Focșani s-au calificat în optimile Cupei României

Două dintre echipele care au evoluat în Final Four-ul Cupei României din sezonul precedent au jucat sâmbătă în 16-imile noii ediții a competiției. Deținătoarea trofeului a jucat la Odorhei, în fața a peste 1000 de spectatori, câștigând clar.

Victorii zdrobitoare obținute de Constanța și Buzău în Cupa României

HC Dobrogea Sud Constanța și HC Buzău s-au calificat la pas în optimile Cupei României la handbal masculin. În partidele de la Galați și Timișoara, echipele care au evoluat acasă au înscris împreună doar 24 de goluri, față de cele 88 marcate de grupările care voluează în Liga Zimbrilor.

CSA Steaua va contesta decizia Comisiei Centrale de Disciplină a FRH

Steaua București un punct de vedere vizavi de decizia Comisiei Centrale de Disciplină a Federației Române de Handbal, prin care steliștii sunt obligați să dispute următoarele două partide de pe teren propriu fără spectatori. Vă prezentăm răspunsul remis redacției noastre de CSA Steaua.

Federația Română de Handbal a emis un comunicat despre Final Four-ul Cupei României în care nu spune nimic despre incidente

Federația Română de Handbal a publicat luni, pe propriul site, un comunicat referitor la turneul final al Cupei României, în care explică modalitatea de atribuire a turneului, de împărțire a biletelor, dar nimic, absolut nimic despre incidentele petrecute înaintea semifinalei Steaua – Dinamo.