Grupă infernală pentru Măgura Cisnădie în Cupa EHF

Joi la Viena, a avut loc tragerea la sorți a grupelor Cupei EHF la handbal feminin, în urne intrând și două echipe românești, Corona Brașov și Măgura Cisnădie. Măgura Cisnădie va evolua în grupa B, alături de campioana Croației, Podravka Vegeta, de deținătoarea trofeului, Siofok (Ungaria) și de formația daneză Kobenhavn Handball.

Măgura Cisnădie a eliminat campioana Spaniei și România va avea două echipe în grupele Cupei EHF

Măgura Cisnădie a reușit să devină a doua echipă din România calificată în grupele Cupei EHF, după un final de meci pe muchie de cuțit, calificarea fiind decisă de golurile înscrise în deplasare. Partida a început sub semnul echilibrului, iar Măgura s-a desprins pentru prima dată la 3 goluri în minutul 24, 9-6.

Spectacol total la Brașov: Corona s-a calificat dramatic în grupele Cupei EHF

Meci spectaculos duminică după-amiază la Brașov, în manșa a doua a turului 3 preliminar din Cupa EHF feminină. Gazdele de la Corona se impuseseră cu 27-25 la Bistrița și porneau teoretic cu prima șansă, însă oaspetele au luat conducerea în minutul 4, iar în minutul 8 conduceau cu 5-2, după golurile marcate de Szabo și Dincă.

SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut cu Brest, dar s-a calificat în grupele principale ale Champions League

Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a suferit sâmbătă seara, pe teren propriu, cea de-a cincea înfrângere în grupa C a Champions League, în confruntarea cu Brest Bretagne. Vâlcencele au început bine, au condus cu 2-0 în minutul 3, însă oaspetele au revenit și au intrat cu avantaj minim la pauză.

A patra înfrângere consecutivă pentru SCM Râmnicu Vâlcea în Champions League

Campioana SCM Râmnicu Vâlcea ar fi putut să-și asigure calificarea în grupele principale ale Champions League duminică seara, în Germania, dacă ar fi terminat neînvinsă partida cu Bietigheim. Misiunea a părut posibilă timp de circa 45 de minute, însă vâlcencele au plătit tribut numeroaselor greșeli  ofensive.

Măgura Cisnădie pierde prima manșă în Insulele Canare dar rămâne în cărți pentru calificarea în grupele Cupei EHF

Măgura Cisnădie a jucat duminică prima manșă a turului al treilea preliminar din Cupa EHF la Telde, în Insulele Canare, pe terenul campioanei Spaniei, Rocasa Gran Canaria. Ardelencele au avut început slab de meci, fiind conduse cu 7-1 și 8-2, dar au revenit și gazdele au intrat la pauză cu un singur gol avans.

CSM București pierde acasă cu campioana Danemarcei

După două victorii împotriva polonezelor de la Perla Lublin, vicecampioana României a avut o evoluție modestă pe teren propriu împotriva campioanei Danemarcei, în etapa a cincea a grupelor Champions League. A fost prima înfrângere a echipei bucureștene, însă una importantă, fiindcă CSM-ul a pierdut două puncte prețioase pentru grupele principale.

Cristina Neagu a revenit pe teren la victoria CSM-ului în Polonia

Vești bune din Polonia, acolo unde CSM București a evoluat în etapa a patra a grupelor preliminare din Champions League. Dincolo de victoria facilă și previzibilă a vicecampioanei României, evenimentul numărul 1 al zilei a fost reprezentat de revenirea pe teren a celei mai bune handbaliste a lumii.

Înfrângere dramatică pe teren propriu pentru SCM Râmnicu Vâlcea

Cu Florentin Pera revenit pe bancă după problemele de sănătate care l-au dus la spital în această săptămână,  SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut vineri seara pentru a doua oară în fața campioanei Muntenegrului, la capătul unei partide care a fost decisă de numeroasele ratări și greșeli ofensive ale gazdelor, care au irosit, printre altele, trei aruncări de la 7 metri.

Corona Brașov și Măgura Cisnădie s-au calificat fără emoții în turul 3 al Cupei EHF

România are deocamdată trei echipe în turul al treilea preliminar al Cupei EHF după ce Corona Brașov și Măgura Cisnădie s-au calificat sâmbătă, Gloria Bistrița-Năsăud va intra direct în această fază a competiției, iar SCM Craiova va juca duminică acasă cu calificarea pe masă, câștigând prima manșă tot pe teren propriu.

Corona Brașov și Măgura Cisnădie au câștigat pe teren propriu în Cupa EHF

Corona Brașov și Măgura Cisnădie au câștigat sâmbătă partidele disputate pe teren propriu, în prima manșă a turului al doilea preliminar din Cupa EHF feminină. Cu Sorina Tîrcă din nou pe post de golgeteră, Corona a avut un singur gol avans la pauză, dar în minutul 50 avea 7 goluri avans.