Prima înfrângere pentru CSM București în Champions League

Vicecampioana CSM București a suferit sâmbătă seara prima înfrângere în grupa A din Champions League, 29-35 pe terenul deținătoarei trofeului, Vipers Kristiansand. Echipa bucureșteană a făcut o primă repriză foarte bună, aflându-se în avantaj în cea mai mare a timpului, însă la pauză s-a intrat la egalitate.

Vâlcea și Cisnădie și-au aflat adversarele din Liga Europeană, Buzăul așteaptă decizia Curții EHF

Marți, la Viena, a avut loc tragerea la sorți a turului 3 preliminar al Ligii Europene feminine, ultimul înaintea fazei grupelor. SCM Râmnicu Vâlcea și Măgura Cisnădie vor intra în competiție în această fază și s-au aflat în urna capilor de serie, în timp ce SCM Gloria Buzău ar putea evolua și ea în acest tur.

Victorie categorică pentru CSM București în Champions League

Vicecampioana României a confirmat așteptările și a obținut o victorie categorică în fața celor de la Banik Most, scor 40-25, în etapa a cincea a grupei A din Champions League. CSM București a condus de la început până la sfârșit, iar antrenorul Adrian Vasile a avut ocazia de a da mai multe minute tinerelor jucătoare.

Victorie la limită pentru Buzău în Liga Europeană feminină

SCM Gloria Buzău e prima echipă românească ce intră în tururile preliminare ale Ligii Europene feminine. În prima manșă a turului 2 preliminar, lidera Ligii Florilor a jucat acasă și a învins-o greu pe vicecampioana Spaniei, scor 32-31 și va avea nevoie de o evoluție foarte bună în returul din orașul de pe malul Mediteranei.

Schimbări în modul de calcul al coeficienților pentru cupele europene din sezonul viitor

Federația Europeană de Handbal a dat publicității marți ierarhiile care au stat la baza atribuirii locurilor în cupele europene pentru sezonul 2023/2024. Marea noutate este că de-acum competițiile europene sunt tratate separat, în sensul că fiecare competiție are propria ierarhie în funcție de rezultatele obținute exclusiv în respectiva cupă.

Rapidul obține a doua victorie în Champions League

Campioana Ligii Florilor a jucat duminică după-amiază pe terenul ultimei clasate din grupa B a Champions League, în etapa a treia a fazei grupelor. Chiar dacă nu a avut o evoluție strălucită, fiind condusă în primele 20 de minute și reușind desprinderea decisivă în ultimele 7 minute ale meciului, Rapidul a obținut o victorie importantă.

O remiză și o victorie în deplasare pentru echipele românești în Champions League

Dublul duel româno-francez de duminică, din etapa a doua a grupelor Champions League feminine, a adus 3 puncte din 4 echipelor românești, care au rămas neînvinse. Rapidul a primit vizita ”bronzului” ediției precedente a competiției, Metz, în fața căreia a avut o primă repriză slabă, în care a încasat nu mai puțin de 21 de goluri.