Două românce vor arbitra finala Champions League feminine

Federația Europeană de Handbal a anunțat marți brigăzile de arbitri pentru cele patru partide care vor avea loc în cadrul Final Four-ului Champions League feminine, ce se va desfășura la Budapesta în weekendul 29-30 mai. Astfel, finala competiției, care se va desfășura cu public, va fi arbitrată de cuplul Cristina Năstase – Simona Stancu.

Minaur Baia Mare a câștigat finala mică a Ligii Europene feminine, Nantes a cucerit trofeul

Handbalistele de la Minaur au mai îndulcit puțin amarul înfrângerii din semifinala de sâmbătă cu Nantes și au câștigat finala mică a primei ediții a Ligii Europene, al cărei turneu final se desfășoară la Baia Mare. Echipa pregătită de Costică Buceschi le-a învins cu 33-31 pe danezele de la Herning-Ikast, însă după ce echipa nordică a condus mai bine de 50 de minute.

Dezamăgire maximă la Baia Mare: Minaur a ratat pe teren propriu calificarea în finala Ligii Europene feminine

Prima semifinală a Ligii Europene feminine s-a încheiat cu o surpriză în sala ”Lascăr Pană” din Baia Mare. Gazdele de la Minaur au pierdut în fața echipei Nantes Atlantique, 34-36, la capătul unui joc în care ambele echipe au avut mari fluctuații, însă cu un finiș mai bun al grupării franceze. Este, fără doar și poate, un rezultat dezamăgitor, în condițiile în care echipa maramureșeană era cotată cu prima șansă.

Baia Mare este centrul de interes al handbalului european în weekend / Ce a spus Cristina Laslo despre Final Four-ul Ligii Europene feminine

Primul turneu final de cupe europene din acest an se desfășoară sâmbătă și duminică, la Baia Mare. Capitala județului Maramureș va deveni pentru două zile capitala handbalului european, sala ”Lascăr Pană” urmând să găzduiască Final Four-ul primei ediții a Ligii Europene feminine.

Minaur Baia Mare va lupta pe teren propriu pentru câștigarea Ligii Europene feminine !

Federația Europeană de Handbal a anunțat joi că Final Four-ul primei ediții a Ligii Europene feminine va avea loc în Sala  Polivalentă”Lascăr Pană” din Baia Mare în perioada 8-9 mai 2021. Tragerea la sorți a semifinalelor a avut loc joi la Viena, Minaur Baia Mare urmând să joace cu echipa franceză Nantes Atlantique Handball.

Delo Champions League / Victorie frumoasă pentru CSM București, calificarea în Final 4 se joacă la Moscova

CSM București a câștigat sâmbătă după-amiază prima manșă a duelului cu ȚSKA Moscova cu 32-27, scor care îi oferă speranțe îndreptățite pentru calificarea în careul de ași al Ligii Campioanelor. Echipa română a făcut o primă repriză foarte bună, grație inclusiv evoluției excelente a portăriței Jelena Grubisic.

Calificare cu emoții pentru CSM București în sferturile Champions League / Ce au spus după meci antrenorii Vasile și Pera

CSM București era marea favorită la calificare după victoria cu 33-24 obținută pe terenul marii rivale SCM Râmnicu Vâlcea, însă a tremurat serios în finalul jocului de pe teren propriu de sâmbătă. Vâlcea s-a impus cu 27-21 în capitală, însă a condus de două ori la 7 goluri în ultimele 10 minute, dar nu a avut suficientă luciditate pe faza de atac.

Dunărea Brăila s-a calificat în sferturile Ligii Europene feminine

HC Dunărea Brăila a reușit sâmbătă să se califice în sferturile de finală ale Ligii Europene, după ce a învins-o, la Brăila, pe Kuban Krasnodar cu 36-32. Cu extremele Czeczi și Udriștoiu în formă foarte bună, echipa pregătită de Neven Hrupec s-a instalat la conducere din debutul jocului.

Liga Europeană feminină / Thuringer nu mai vine la Baia Mare, Minaur merge în sferturi de pe primul loc

Echipa germană Thuringer Handball Club nu mai vine în weekend pentru cele două partide cu Minaur din grupa C a Ligii Europene feminine, după cum anunță site-ul grupării maramureșene. Decizia a fost cauzată de faptul că, la revenirea din România, echipa pregătită de Herbert Muller ar fi trebuit să intre în carantină pentru două săptămâni.

Liga Europeană feminină / Brăila câștigă în Franța și va juca pentru calificarea în sferturi acasă, cu echipa lui Trefilov

Dunărea Brăila a obținut duminică, la Orleans, cea de-a doua victorie din grupa D a Ligii Europene feminine, 31-25 cu Fleury Loiret. Un succes mult mai clar decât cel obținut în fața aceleiași formații pe 10 ianuarie la Brăila, când a fost 29-27.

Delo Champions League / CSM București a pierdut la Metz și se va lupta cu SCM Râmnicu Vâlcea pentru un loc în sferturile de finală

CSM București a pierdut ultima partidă disputată în grupa A a Ligii Campioanelor, pe terenul grupării franceze Metz Handball, scor 22-25. Echipa bucureșteană a fost în joc circa 25 de minute, dar a suferit din nou pe faza de atac. Relevant este faptul că, în condițiile unei duble superiorități numerice a CSM-ului între minutele 9 și 11, rezultatul parțial a fost 1-1 !

Delo Champions League / Brest nu mai ajunge la meciul de la Râmnicu Vâlcea

Echipa franceză Brest Bretagne Handball a anunțat că nu mai poate ajunge la partida din Champions League pe care ar fi trebuit s-o dispute duminică, la Râmnicu Vâlcea. Condițiile meteo nefavorabile au cauzat anularea unui zbor, iar gruparea din Hexagon nu a găsit altă soluție pentru deplasare.

Minaur Baia Mare a făcut un pas important spre sferturile de finală ale Ligii Europene feminine

Handbalistele de la Minaur Baia Mare au obținut miercuri o victorie categorică, 40-27, în partida cu norvegiencele de la Storhamar, în grupa C a Ligii Europene feminine. Partida a contat pentru etapa a cincea a fazei grupelor și a avut loc la Baia Mare, dar echipa gazdă a fost considerată Storhamar.

Modificări în Liga Campioanelor, CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea s-ar putea întâlni în optimi

Federația Europeană de Handbal a anunțat miercuri că toate cele 16 echipe participante în Delo Champions League vor juca în optimile de finală ale competiției, împerecherile urmînd să se facă după sistemul locul 1 din grupa A cu locul 8 din grupa B, 2 cu 7, 3 cu 6 și 4 cu 5.

Delo Champions League / Super-victorie pentru Vâlcea în Danemarca, ce a spus antrenorul Florentin Pera

SCM Râmnicu Vâlcea a reușit duminică seara o splendidă victorie pe terenul liderei campionatului Danemarcei, scor 26-25, la capătul unui joc de infarct. De notat că echipa daneză câștigase în septembrie, la Râmnicu Vâlcea, la 9 goluri, însă jocul de la Odense a avut o cu totul altă față decât cel din toamnă.