Șapte jucătoare de la Vâlcea și CSM, nominalizate pentru echipa sezonului în DELO Champions League. Votul începe miercuri

Federația Europeană de Handbal a dat publicității nominalizările pentru ”All Star Team”-ul sezonului 2019-2020 în versiunea feminină a Champions League. Printre jucătoarele nominalizate se regăsesc șapte jucătoare de la cele două echipe românești care au evoluat în competiție, SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București.

Decizii radicale ale EHF privind cupele europene și preliminariile pentru europene și mondiale

Federația Europeană de Handbal a dat publicității vineri un comunicat conform căruia sunt anulate toate meciurile reprogramate pentru vară, atât în cupele europene, cât și în preliminariile pentru europene (feminin) și mondiale (masculin). Asta, spre deosebire de atitudinea FRH, care o ține langa cu încheierea competițiilor pe teren.

Update – Toate competițiile europene sunt suspendate până pe 12 aprilie / Turneele preolimpice au fost amânate, date alternative pentru turneele finale ale cupelor europene

Federația Internațională de Handbal (IHF) a anunțat că turneele preolimpice vor avea loc conform programării inițiale, fără a fi permis accesul spectatorilor. IHF a precizat că fiecare echipă va avea asignat un medic specializat în COVID-19 și se vor face controale medicale pe parcursul tuturor meciurilor.

Federația Română de Handbal a fost amendată de EHF / Precizări legate de turneele Final Four din luna mai

Site-ul oficial al Federației Europene de Handbal a anunțat că Federația Română de Handbal a fost amendată cu 1000 de euro pentru „eliberarea ilegală a unui permis de joc pentru un jucător înregistrat la o altă federație”.

CSM București a încheiat cu o victorie meciurile din grupele principale ale Champions League

Vicecampioana CSM București și-a terminat evoluția în grupa principală 1 a Champions League cu o victorie pe teren propriu în fața campioanei Norvegiei, Vipers Kristiansand, însă termină grupa pe locul 4. Echipa bucureșteană a avut o evoluție oscilantă în prima repriză, pe care a terminat-o cu avantaj minim.

Vâlcea a pierdut la Gyor, dar Liscevic a înscris golul meciului

Campioana României s-a deplasat pe terenul celei mai valoroase echipe de club din lume sâmbătă, pentru ultimul meci din grupa principală 2 a Champions League. Partida n-a avut nicio miză vizavi de configurația finală a clasamentului, însă pentru SCM Râmnicu Vâlcea a fost un test foarte important înaintea marelui derby cu CSM București.

CSM București pierde la Metz, dar merge în sferturile Champions League, unde va da peste Gyor

Vicecampioana României n-a reușit duminică, la Metz, un rezultat bun, care s-o ajute să părăsească locul 4 din grupa principală 1 a Champions League. Bucureștencele aveau asigurată calificarea în sferturi încă de sâmbătă, când Rostov-Don a învins-o pe Vipers Kristiansand, obiectivul fiind evitarea locului care aduce campioana Europei drept adversară în sferturi.

SCM Râmnicu Vâlcea și-a asigurat calificarea în sferturile de finală ale Champions League

Campioana României și-a asigurat sâmbătă biletele pentru sferturile de finală ale Champions League, după ce a învins, pe teren propriu, fără probleme, campioana Suediei, IK Savehof. După ce a depășit cu bine ”atacul” virozei respiratorii, echipa vâlceană a avut probleme doar în primele 10 minute ale partidei cu echipa suedeză, care conducea cu 4-3 în minutul 9.

SCM Râmnicu Vâlcea a remizat la Ljubljana în Champions League

Campioana României a mai făcut un pas spre calificarea în sferturile de finală ale Champions League, după ce a încheiat la egalitate (28-28) pe terenul campioanei Sloveniei, echipă pe care o învinsese la Râmnicu Vâlcea cu 31-16. Măcinată de probleme medicale, echipa vâlceană a avut un început timid, dar, după primul sfert de oră, și-a revenit și a condus cu 7-4 în minutul 17.

Cu selecționerii Muntenegrului pe bancă, CSM București a învins pe FTC-Rail Cargo în Champions League

Cu cuplul Adrian Vasile – Per Johansson pe banca tehnică, CSM București a câștigat vineri seara partida de pe teren propriu (27-24) cu echipa care o umilise cu o lună în urmă, FTC-Rail Cargo. Echipa bucureșteană a alternat, însă, momentele bune cu cele de rătăcire pe faza de atac, dar a avut în Jelena Grubisic un portar în zi mare.

Geniul Cristinei Neagu și forma Denisei Dedu au adus victoria CSM-ului în Norvegia

Vicecampioana CSM București a obținut o victorie muncită sâmbătă seara pe terenul lui Vipers Kristiansand, 25-23, după ce a suferit enorm, dar a avut un final foarte bun, care i-a a dus două puncte mari. Trebuie menționat, însă, că echipa bucureșteană a greșit foarte mult pe faza de atac și numai geniul Cristinei Neagu, dublat de evoluția excelentă a Denisei Dedu, au făcut ca punctele să vină la București.

SCM Râmnicu Vâlcea n-a rezistat în fața campioanei Europei / Declarații după Vâlcea – Gyor 20-29

Campioana României n-a reușit surpriza în partida de pe teren propriu cu deținătoarea Champions League, pierzând categoric, 20-29. Vâlcea a visat frumos timp de 6 minute, cât s-a aflat la conducere, însă a plătit tribut numeroaselor imprecizii din faza ofensivă. După 5-5 în minutul 15, cele două echipe n-au mai înscris timp de 7 minute, apoi finalul de repriză a aparținut oaspetelor.

Bistrița a învins campioana Poloniei și e la un pas de sferturile Cupei EHF

Gloria Bistrița a reușit duminică seara cea de-a doua victorie în grupa C a Cupei EHF feminine și e la un punct de calificarea în sferturile de finală. Echipa ardeleană s-a instalat la conducere încă din startul partidei, a intrat cu 8 goluri avans la pauză și s-a impus fpără probleme.