Liga Zimbrilor / Turda a mers cu echipa a doua la meciul cu Dinamo, Bacăul a reușit a treia victorie consecutivă, toate rezultatele de joi

Duelul dintre primele două clasate din Liga Zimbrilor a fost un simplu galop de sănătate al campioanei, dat fiind faptul că Potaissa Turda a ales să deplaseze în capitală echipa a doua. E drept că acest lucru le-a oferit dinamoviștilor posibilitatea să le dea mai multe minute de joc tinerilor Lazăr, Hossu și Dima, însă probabil că telespectatorii s-ar fi așteptat la altceva.

Cele două derby-uri din primele eșaloane se vor disputa fără spectatori, care e situația celorlalte meciuri de la mijlocul săptămânii

Măsurile dispuse pentru combaterea COVID-19 au făcut ca derby-urile CSM București – SCM Râmnicu Vâlcea și Dinamo București – Potaissa Turda să se desfășoare cu porțile închise, la caestea urmând a fi prezenți doar oficialii echipelor, ai meciurilor și reprezentanții mass-media.

Liga Zimbrilor / Victorii pentru Dinamo, Potaissa și Călărași, Steaua a câștigat după ce a înscris doar 4 goluri în prima repriză

Ultimele 4 meciuri din etapa a 22-a a Ligii Zimbrilor au oferit dispute echilibrate, partidele încheindu-se cu scoruri strânse. Primele două clasate, Dinamo și Potaissa Turda, au câștigat în deplasare înainte de prima întâlnire din acest sezon, care va avea loc joi, în sala ”Dinamo”.

Unde se joacă în Liga Zimbrilor cu spectatori duminică

Federația Română de Handbal a decis ca toate cluburile care organizează meciuri de handbal până pe 31 martie să limiteze accesul persoanelor în sala de joc la un total de 1000 persoane (spectatori, jucători, staff, oficiali, stewarzi etc) și vor trebui să contacteze Direcția de Sănătate Publică pentru a primi acordul ca evenimentele să aibă loc cu spectatori.

Liga Zimbrilor / Timișoara a învins Constanța într-un final tensionat

Primul meci al etapei a 22-a din Liga Zimbrilor s-a disputat duminică dimineață, la Timișoara, între două echipe care se vor întâlni în curând și în semifinalele Cupei României. Bănățenii aveau mare nevoie de victorie, în lupta pentru accederea în play-off, în timp ce dobrogenii vizează ocuparea unui loc cât mai bun la finalul sezonului regulat.

Liga Zimbrilor / Dinamo a câștigat derby-ul cu Steaua, toate rezultatele de joi

Ultimele cinci partide din etapa a 21-a a Ligii Zimbrilor s-au disputat joi, capul de afiș fiind constituit de eternul derby Dinamo – Steaua. Campioana s-a revanșat pentru înfrângerea suferită în tur, la Chiajna, după un joc echilibrat. Dinamoviștii au intrat cu un gol avans la pauză, după ce primul gol al partidei s-a înscris în minutul 6, și s-au distanțat la 21-17 în minutul 54.

Turda a învins pe Minaur și a trecut pe primul loc în Liga Zimbrilor

Cel de-al doilea meci al etapei a 21-a din Liga Zimbrilor a opus, la Turda, două echipe situate pe podium. Potaissa și-a valorificat avantajul terenului propriu și, după o primă repriză încheiată la egalitate, s-a desprins în mitanul secund și obținut victoria care a urcat-o în fruntea ierarhiei, cu 1 punct peste Dinamo, care joacă joi acasă derby-ul cu Steaua.

Liga Zimbrilor / Constanța a câștigat la scor primul meci al etapei a 21-a

Etapa a 21-a din sezonul regulat al Ligii Zimbrilor a debutat luni seara, la Constanța, vicecampioana primind vizita penultimei clasate, HC Buzău. La două zile după înfrângerea cu CSM București, dobrogenii s-au „răzbunat” pe buzoieni, cu o victorie categorică.

Liga Zimbrilor / Fără patru oameni de bază, CSM București a întrerupt seria pozitivă a Constanței

De aproape 5 luni nu mai pierduse HC Dobrogea Sud Constanța vreun meci oficial, de la înfrângerea de pe teren propriu cu CSM Vaslui, din 2 octombrie. CSM București a reușit sâmbătă, pe litoral, să întrerupă seria pozitivă a constănțenilor, chiar dacă antrenorul Daniel Anca nu a avut la dispoziție patru jucători de bază.

Liga Zimbrilor / Minaur Baia Mare, la a patra victorie consecutivă

Etapa a 20-a din sezonul regulat al Ligii Zimbrilor a programat vineri seară, la Focșani, partida dintre penultima clasată (HC Buzău) și ocupanta locului al treilea. După un început bun al buzoienilor, care conduceau cu 2-1 în minutul 5, maramureșenii au marcat de 5 ori la rând în următoarele 6 minute, dar gazdele au revenit și au egalat la 12 în minutul 26.

Liga Zimbrilor / Turda a învins din nou Steaua, Dunărea Călărași a legat două victorii

Potaissa Turda a câștigat joi seara la Chiajna și a învins Steaua pentru a treia oară în acest sezon, după ce câștigase și în tur și în Cupa României. Steaua a început mai bine, a condus cu 3-0, dar oaspeții au revenit după primul sfert de oră și au preluat conducerea în minutul 17, 8-7.

Liga Zimbrilor / Timișoara se impune acasă cu Vasluiul, CSM Făgăraș câștigă la Reșița

Primele două partide de joi, din cadrul etapei a 20-a a  Ligii Zimbrilor, au avut implicate echipe din jumătatea a doua a clasamentului. La Reșița, ambele echipe ținteau victoria: gazdele pentru a se apropia de penultima clasată, iar oaspeții pentru a urca un loc în clasament.

Suporterii dinamoviști anunță proteste vehemente la adresa președintelui FRH / „Nu ne vom opri până nu vei zbura din federație”

Peluza Cătălin Hîldan a publicat miercuri dimineață, pe contul de Facebook, o postare extrem de virulentă vizavi de hotărârea Consiliului de Administrație al FRH, de a restrânge la 3 numărul de jucători extracomunitari care pot fi folosiți de o echipă. În mod evident, măsura lovește în plin campioana Ligii Zimbrilor, Dinamo București.

Liga Zimbrilor / Buzăul produce surpriza pe terenul CSM-ului București

Ultimul meci al etapei a 19-a din Liga Zimbrilor a însemnat și marea surpriză a rundei. Penultima clasată a reușit să obțină un punct în sala ”Rapid” și nu mult a lipsit ca echipa lui Eliodor Voica să ia toate cele trei puncte. Partida a fost echilibrată, cele două echipe succedându-se la conducere, iar în minutul 57 CSM București conducea cu 23-21.

Liga Zimbrilor / Turda câștigă acasă, Dunărea Călărași se impune categoric la Făgăraș

Potaissa Turda și-a consolidat poziția secundă din clasamentul Ligii Zimbrilor cu o victorie clară împotriva unei echipe ce pare să nu găsească ieșirea din ”gaura neagră” în care a intrat în noiembrie, băcăuanii fiind la a noua înfrângere consecutivă.

Liga Zimbrilor / Final tensionat la Focșani – Timișoara, cele două echipe au fost la un pas de o încăierare generală

Meci tensionat la Focșani, în etapa a 19-a a Ligii Zimbrilor, pe un teren unde SCM Poli Timișoara cucerea Cupa României în urmă cu aproape un an. CSM Focșani s-a impus la limită, 21-20, trimițând echipa bănățeană pe primul loc care duce în play-out.

Liga Zimbrilor / Minaur a învins Steaua și a urcat pe podium, declarații Stephane Plantin și Sandu Iacob

Minaur Baia Mare și Steaua București au jucat duminică dimineață, pe terenul maramureșenilor, într-un joc contând pentru etapa a 19-a a Ligii Zimbrilor, având ca miză ocuparea ultimului loc de pe podium. Primele 22 de minute au fost echilibrate, apoi Minaur s-a desprins la 14-10 în minutul 26 și a intrat cu două goluri avans la pauză.