Consiliul de Administrație al FRH a stabilit datele turneelor finale ale Cupei României

Întrunit în videoconferință vineri, Consiliul de Administrație al Federației Române de Handbal a ”produs” o nouă ședință-maraton, nereușind să epuizeze punctele de pe ordinea de zi. Astfel, punctele 12-21 vor fi dezbătute pe 25 iunie, tot online.

Turneele finale ale Cupei României au fost amânate, activitatea competițională se va relua la o săptămână de la ”reinstaurarea stării de normalitate”

Federația Română de Handbal a publicat miercuri și joi două comunicate referitoare la activitățile membrilor afiliați în contextul stării de urgență de pe teritoriul României, ca urmare a pandemiei de COVID-19. Astfel, miercuri, FRH a transmis că ”orice formă de antrenament efectuat în sălile de handbal, săli de forță, sau alte spații închise este strict interzisă.”

Rapid București și SCM Gloria Buzău sunt primele calificate în Final Four-ul Cupei României feminine

Joi s-au disputat primele două partide din sferturile de finală ale Cupei României feminine. După ce a eliminat în optimi pe SCM Craiova, Rapidul a reușit calificarea în Final Four, obținând o victorie categorică pe terenul lui U Cluj. Cel de-al doilea sfert de finală a fost mult mai echilibrat, Minaur intrând cu avantaj mimim la pauză la Buzău.

Cele două derby-uri din primele eșaloane se vor disputa fără spectatori, care e situația celorlalte meciuri de la mijlocul săptămânii

Măsurile dispuse pentru combaterea COVID-19 au făcut ca derby-urile CSM București – SCM Râmnicu Vâlcea și Dinamo București – Potaissa Turda să se desfășoare cu porțile închise, la caestea urmând a fi prezenți doar oficialii echipelor, ai meciurilor și reprezentanții mass-media.

Cupa României feminin/ Vâlcea câștigă clar la Bistrița, Rapidul elimină Craiova, victorie categorică pentru Minaur

Ultimele trei partide din optimile Cupei României feminine au opus echipe din Liga Florilor. Capul de afiș al acestei faze a fost constituit de partida de la Bistrița, dintre Gloria și campioana SCM Râmnicu Vâlcea. După o primă repriză relativ echilibrată, oaspetele au dominat mitanul secund, desprinzându-se chiar la 10 goluri, 26-16 în minutul 54, și obținând o victorie mai clară decât era de așteptat.

Victorii categorice ale echipelor din Liga Florilor în Cupa României

Primele patru partide de marți, contând pentru optimile Cupei României feminine, au consemnat tot atâtea victorii categorice ale echipelor din Liga Florilor, care au evoluat în deplasare, împotriva unor echipe din Divizia A. Diferențele de scor înregistrate la București, Bacău și Roman reflectă nu doar diferența dintre loturi, ci mai ales prăpastia valorică existentă între primele două eșaloane.

CSM București este prima echipă calificată în sferturile Cupei României feminine

Prima partidă a optimilor de finală ale Cupei României feminine s-a disputat luni după-amiază, la Pitești, acolo unde-și desfășoară meciurile de pe teren propriu lidera seriei C din eșalonul secund feminin. Dacia Mioveni a primit vizita vicecampioanei CSM București într-un meci de gală pentru gazde, care și-au trăit momentele  de glorie în primele 10 minute.

Luni și marți se dispută optimile Cupei României feminine

Cupa României la handbal feminin a ajuns în faza optimilor de finală, cele opt partide fiind programate la începutul săptămânii. Primul meci va avea loc luni, la Pitești, în timp ce capul de afiș al acestei faze este constituit de duelul dintre Gloria Bistrița și SCM Râmnicu Vâlcea.

Cupa României / Fără surprize în 16-imile disputate miercuri

Nicio surpriză nu s-a înregistrat în partidele disputate miercuri în 16-imile Cupei României feminine. Echipele din Liga Florilor care au jucat pe terenul unor divizionare secunde au avansat în optimi, chiar dacă unele au avut de muncit din greu, așa cum a făcut-o Rapid la Galați.

Constanța, la un pas de surpriză în Cupa României, Romanul a eliminat Reșița

Primul meci al zilei din 16-imile Cupei României feminine s-a disputat la Roman, între două divizionare secunde, gazdele de la CSM având câștig de cauză, 30-25. La Constanța, CSU Neptun a pierdut în fața celor de la U Cluj (29-32), deși conducea în minutul 54 cu 28-25.

Buzăul se califică fără probleme în optimile Cupei României feminine

Cel de-al doilea meci al 16-imilor Cupei României feminine a avut un deznodământ previzibil, în urma disputei dintre una din fruntașele Ligii Florilor și ultima clasată din seria B a eșalonului secund feminin, care a contabilizat în campionat 13 înfrângeri din tot atâtea partide. Buzoiencele au condus cu 4-0 în minutul 4, apoi au reușit o serie de 11 goluri consecutive în finalul primei reprize.

Marți și miercuri se dispută 12 partide din Cupa României feminină, s-a anunțat și o neprezentare

După ce sâmbătă, la Baia Mare, a avut loc primul meci din 16-imile Cupei României feminine, marți și miercuri vor avea loc alte 12 partide. Meciul CSU Știința București – Corona Brașov este momentan amânat, din motive deja cunoscute, în timp ce ACS SZNKK Odorheiu Secuiesc a anunțat că nu se prezintă la partida pe care ar fi urmat să o dispute pe terenul Științei Bacău.

CSM București câștigă la Baia Mare primul meci al 16-imilor Cupei României feminine, după ce a fost condusă la pauză de Marta

Primul meci din cadrul 16-imilor Cupei României feminine se anunța și cel mai dezechilibrat din punct de vedere valoric, ultima clasată din seria D a eșalonului secund feminin primind vizita vicecampioanei. CSM București s-a impus la scor (32-18), însă după ce a făcut o primă repriză jenantă, în care a fost dominată de gruparea maramureșeană.

Dacia Mioveni se califică fără probleme în 16-imile Cupei României

Lidera seriei C din Divizia A feminină a câștigat categoric partida din turul preliminar al Cupei României, împotriva penultimei clasate din seria B a eșalonului secund. Dacia s-a desprins la 7-1 în minutul 7, a intrat cu 10 goluri avans la pauză și a reușit 8 goluri consecutive între minutele 40 și 45.

CSU Reșița câștigă la Oradea și se califică în 16-imile Cupei României

Cel de-al doilea meci din turul preliminar al Cupei României la handbal feminin a consemnat o surpriză în jocul disputat la Oradea între colegele din seria D a eșalonului secund feminin. La o săptămână după ce a învins-o surprinzător pe CSM Tîrgu Mureș, CSU Oradea a pierdut clar pe teren propriu cu CSU Reșița.