Se cunosc toate echipele calificate în sferturile Cupei României la handbal feminin

Șapte echipe din Liga Florilor și lidera seriei A din eșalonul secund feminin, HCM Slobozia, vor avolua în sferturile de finală ale Cupei României. În ultimele trei partide ale optimilor nu s-au înregistrat surprize, însă este de notat că Măgura Cisnădie a gâfâit serios în fața dinamovistelor timp de 40 de minute.

VIDEO / Accidentarea Andreei Târșoagă în partida de cupă CSM Tîrgu Mureș – U Cluj

Partida de cupă dintre CSM Tîrgu Mureș și U Cluj a avut parte și de un eveniment neplăcut, este vorba de accidentarea unei dintre cele mai bune jucătoare ale generației 2001, Andreea Târșoagă. Handbalista mureșeană a fost convocată la lotul A pentru a participa la turneul Golden League, însă participarea ei este acum sub semnul întrebării.

HCM Slobozia produce prima supriză a optimilor cupei, Zalăul și Clujul sunt celelalte două calificate de vineri

Cupa României la handbal feminin va avea cel puțin o reprezentantă a eșalonului secund în sferturile de finală, după surpriza furnizată vineri de HCM Slobozia. Echipa ialomițeană a învins o echipă de primă ligă aflată în revenire de formă sub comanda lui Aurelian Roșca

Al doilea meci din 16-imile Cupei României decis la aruncările de departajare, la Slatina / Măgura Cisnădie o elimină pe SCM Craiova

SCM Gloria Buzău e a doua echipă care se califică în optimile Cupei României după executarea aruncărilor de departajare. Dacă duminică, la Slobozia, gazdele au fost cele care au câștigat ”loteria” aruncărilor de la 7 metri, luni, la Slatina, echipa oaspete a fost cea care a avut câștig de cauză.

CSM Tîrgu Mureș și FC Argeș merg în optimile cupei, Crișul Chișineu-Criș a ratat un 7 metri în ultima secundă

lte două echipe din eșalonul secund feminin au obținut calificarea în optimile Cupei României, după dispute ce au avut ca protagoniste echipe din seriile C și D din Divizia A. CSM Tîrgu Mureș a primit vizita formației Activ Plopeni și a obținut o victorie scontată, după o primă repriză echilibrată.

CSM Galați o elimină pe Minaur din Cupa României într-un final dramatic

Dacă cineva își închipuia că, măcinată de grijile retrogradării, CSM Galați nu va mai avea grija Cupei României și o va trata la diverse, ei bine, s-a înșelat. Echipa gălățeană s-a luptat admirabil în compania echipei care ocupă locul 4 în Liga Florilor și de care o despart nu mai puțin de 20 de puncte.

Thriller la Slobozia în Cupa României, gazdele s-au calificat după aruncările de departajare

Fără îndoială că cel mai dramatic joc disputat până acum în 16-imile Cupei României a fost cel de la Slobozia, între colegele de serie din Divizia A feminină. Vedeți și ce alte echipe s-au calificat în optimile cupei.

Foto-video / Vâlcea câștigă fără probleme la Piatra Neamț, ce a declarat Florentin Pera despre meciul de cupă, dar și despre ”finala” campionatului, cu CSM București

Duminică, la Piatra Neamț, a avut loc o mică sărbătoare a handbalului, așa cum ar trebui să fie fiecare meci de Cupa României, mai ales în orașe unde handbalul de primă ligă e istorie și nici perspective să revină acolo nu sunt.

Programul șaisprezecimilor Cupei României la handbal feminin și televizările

La finele acestei săptămâni și în prima zi a săptămânii viitoare vor avea loc 15 partide din 16-imile Cupei României la handbal feminin, fază în cadrul căreia s-a disputat deja partida Știința Bacău – HC Zalău 32-36. Citiți programul partidelor rămase de disputat, arbitrii și televizările.

Activ Plopeni și CSU Reșița s-au calificat în 16-imile Cupei României

Ultimele două partide din faza preliminară a Cupei României la handbal feminin s-au disputat duminică, între echipe din eșalonul al doilea. De fapt, ultimele două clasate din seria B au evoluat în deplasare pe terenul unor echipe din seriile C și D, aflate în lupta pentru calificarea la turneele semifinale.