SCM Râmnicu Vâlcea câștigă pe merit Cupa și Supercupa

Primul mare derby de la reluarea competițiilor oficiale a contat pentru finala Cupei României, dar și a Supercupei, ambele trofee fiind aferente sezonului 2019-2020. O finală tristă, fără spectatori și cu măști pe băncile de rezerve, cea de-a doua măsură fiind ilogică din toate punctele de vedere.

Buzăul câștigă finala mică a Cupei României feminine

Finala mică a Cupei României feminine se anunța interesantă, prin prisma evoluțiilor celor două combatante din semifinale. Dacă Rapidul, chiar și lipsită de mai multe jucătoare transferate în această vară, oferise o replică destul de consistentă vâlcencelor, echipa buzoiană a făcut doar act de prezență în disputa cu CSM București.

CSM București zdrobește Buzăul și merge în finala Cupei României

Contrar multor așteptări, cea de-a doua semifinală a Cupei României feminine a fost una fără istoric, CSM București obținând o victorie categorică în fața Gloriei Buzău. De altfel, echipa buzoiană a făcut un meci incredibil de slab, îndeosebi pe faza de atac, acolo unde jucătoarele pregătite de Ovidiu Mihăilă au comis toate greșelile posibile.

SCM Râmnicu Vâlcea e prima finalistă a Cupei României, după o victorie clară cu Rapid

Prima semifinală a Cupei României le-a opus sâmbătă dimineață pe Rapid și SCM Râmnicu Vâlcea, ambele aflate la primul joc oficial după jumătate de an. Echipa giuleșteană nu a contat pe serviciile celor trei straniere transferate în această vară, Foggea, Čavlović și Kassoma, în timp ce Florentin Pera a folosit-o pe Mireya Gonzalez doar în ultimele 7 minute.

Dunărea Brăila a anunțat că nu se prezintă, Vâlcea va juca în semifinale cu Rapid

HC Dunărea Brăila a pus capăt incertitudinilor legate de sfertul de finală din Cupa României, în care ar fi trebuit să joace joi cu SCM Râmnicu Vâlcea. Clubul brăilean a anunțat, printr-o postare pe contul de Facebook, că nu se va prezenta la joc, având 9 persoane testate pozitiv cu Sars-Cov-2.

Focar de Covid-19 la Dunărea Brăila, Federația ezită să ia o decizie vizavi de Cupa României

Joi, 3 septembrie, sunt programate primele două partide oficiale din această toamnă, care contează, însă, pentru sezonul precedent. Este vorba de cele două sferturi de finală restante din Cupa României feminină, CSM București – CSM Slatina (ora 15, live TVR 2) și SCM Râmnicu Vâlcea – HC Dunărea Brăila (ora 18, live TVR 1).

Consiliul de Administrație al FRH a stabilit datele turneelor finale ale Cupei României

Întrunit în videoconferință vineri, Consiliul de Administrație al Federației Române de Handbal a ”produs” o nouă ședință-maraton, nereușind să epuizeze punctele de pe ordinea de zi. Astfel, punctele 12-21 vor fi dezbătute pe 25 iunie, tot online.

Turneele finale ale Cupei României au fost amânate, activitatea competițională se va relua la o săptămână de la ”reinstaurarea stării de normalitate”

Federația Română de Handbal a publicat miercuri și joi două comunicate referitoare la activitățile membrilor afiliați în contextul stării de urgență de pe teritoriul României, ca urmare a pandemiei de COVID-19. Astfel, miercuri, FRH a transmis că ”orice formă de antrenament efectuat în sălile de handbal, săli de forță, sau alte spații închise este strict interzisă.”

Rapid București și SCM Gloria Buzău sunt primele calificate în Final Four-ul Cupei României feminine

Joi s-au disputat primele două partide din sferturile de finală ale Cupei României feminine. După ce a eliminat în optimi pe SCM Craiova, Rapidul a reușit calificarea în Final Four, obținând o victorie categorică pe terenul lui U Cluj. Cel de-al doilea sfert de finală a fost mult mai echilibrat, Minaur intrând cu avantaj mimim la pauză la Buzău.

Cele două derby-uri din primele eșaloane se vor disputa fără spectatori, care e situația celorlalte meciuri de la mijlocul săptămânii

Măsurile dispuse pentru combaterea COVID-19 au făcut ca derby-urile CSM București – SCM Râmnicu Vâlcea și Dinamo București – Potaissa Turda să se desfășoare cu porțile închise, la caestea urmând a fi prezenți doar oficialii echipelor, ai meciurilor și reprezentanții mass-media.

Cupa României feminin/ Vâlcea câștigă clar la Bistrița, Rapidul elimină Craiova, victorie categorică pentru Minaur

Ultimele trei partide din optimile Cupei României feminine au opus echipe din Liga Florilor. Capul de afiș al acestei faze a fost constituit de partida de la Bistrița, dintre Gloria și campioana SCM Râmnicu Vâlcea. După o primă repriză relativ echilibrată, oaspetele au dominat mitanul secund, desprinzându-se chiar la 10 goluri, 26-16 în minutul 54, și obținând o victorie mai clară decât era de așteptat.

Victorii categorice ale echipelor din Liga Florilor în Cupa României

Primele patru partide de marți, contând pentru optimile Cupei României feminine, au consemnat tot atâtea victorii categorice ale echipelor din Liga Florilor, care au evoluat în deplasare, împotriva unor echipe din Divizia A. Diferențele de scor înregistrate la București, Bacău și Roman reflectă nu doar diferența dintre loturi, ci mai ales prăpastia valorică existentă între primele două eșaloane.

CSM București este prima echipă calificată în sferturile Cupei României feminine

Prima partidă a optimilor de finală ale Cupei României feminine s-a disputat luni după-amiază, la Pitești, acolo unde-și desfășoară meciurile de pe teren propriu lidera seriei C din eșalonul secund feminin. Dacia Mioveni a primit vizita vicecampioanei CSM București într-un meci de gală pentru gazde, care și-au trăit momentele  de glorie în primele 10 minute.

Luni și marți se dispută optimile Cupei României feminine

Cupa României la handbal feminin a ajuns în faza optimilor de finală, cele opt partide fiind programate la începutul săptămânii. Primul meci va avea loc luni, la Pitești, în timp ce capul de afiș al acestei faze este constituit de duelul dintre Gloria Bistrița și SCM Râmnicu Vâlcea.