Victorii pentru Timișoara și CSM București în Liga Zimbrilor

Ultimele două partide din ultima etapă a turului sezonului regulat al Ligii Zimbrilor s-au disputat vineri la Timișoara și în capitală. SCM Poli Timișoara s-a impus în fața formației CSM Bacău, echipă care a condus la pauză, însă a înscris doar 8 goluri în repriza secundă.

CSM București câștigă restanța cu Bacăul și urcă pe locul 5 în Liga Zimbrilor

CSM Bacău a început marți, în capitală, ceea ce se poate numi operațiunea ”Turul României” în 10 zile, băcăuanii având programate 4 jocuri consecutive în deplasare, pe traseul București – Timișoara – Baia Mare – Călărași. În restanța contând pentru etapa a XI-a a Ligii Zimbrilor, echipa lui Adrian Petrea a început în forță.

Calificare cu emoții pentru CSM București în Challenge Cup

CSM București s-a calificat sâmbătă după-amiază în optimile Cupei Challenge, după cel de-al doilea joc disputat în Belarus, cu HC Masheka, însă nu fără emoții. După ce gazdele au avut un gol avans la pauză, Masheka s-a desprins treptat în mitanul secund, astfel că, în minutul 57, scorul era 27-22.

Dinamo e ultima echipă calificată în optimile Cupei României

Ultima partidă din cadrul 16-imilor Cupei României masculine s-a disputat duminică, în sala ”Dinamo”, între campioana României și CSM București. Gazdele s-au impus la capătul unui joc echilibrat și foarte încrâncenat, cu multe durități, în care cei mai buni jucători au fost portarii Missaoui și Krupa.

Danubius Călărași a furnizat surpriza etapei în seria B a eșalonului secund feminin

Lidera CSU Neptun Constanța a stat în etapa a XI-a a seriei B din Divizia A feminină, ale cărei partide s-au disputat miercuri. CSU Știința București a egalat la puncte echipa dobrogeană după ce a câștigat partida cu ”satelitul” CSM-ului , după ce a fost condusă la pauză.

Victorii pentru echipele ”europene”, Buzăul a pierdut la Brăila

Etapa a XI-a a Ligii Florilor a programat miercuri seara patru partide, toate fiind câștigate de echipele care au evoluat pe teren propriu. Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a trecut de Minaur Baia Mare fără mari probleme, după ce s-a desprins încă din startul jocului.

Ultimele două clasate au pierdut pe teren propriu în Liga Zimbrilor

Ultimele două clasate din primul eșalon masculin au evoluat miercuri pe teren propriu, având statut de outsidere, confirmat de rezultatele finale. La Reșița, gazdele au primit vizita CSM-ului din București, însă n-au reușit supriza din cauza numeroaselor erori comise pe faza de atac.

Victorii ale fruntașelor din seriile B și C ale eșalonului secund feminin

Partidele din weekend din cadrul seriilor B și C din Divizia A feminină au adus rezultate normale, echipele fruntașe obținând victorii pe linie. În seria B, lidera CSU Neptun Constanța s-a impus fără probleme în fața celei de-a treia clasate, în timp ce a doua clasată, CSU Știința București, a stat.

”Sateliții” au câștigat tot în seria B a eșalonului secund masculin

Cele trei partide ale etapei a noua din seria B a Diviziei A masculine s-au disputat duminică, cu ”sateliții” echipelor din Liga Zimbrilor pe post de gazde. Lidera CS Medgidia a stat în această rundă, însă următoarele două clasate au pierdut, astfel că dobrogenii și-au păstrat avansul confortabil.

CSM București pierde acasă cu campioana Danemarcei

După două victorii împotriva polonezelor de la Perla Lublin, vicecampioana României a avut o evoluție modestă pe teren propriu împotriva campioanei Danemarcei, în etapa a cincea a grupelor Champions League. A fost prima înfrângere a echipei bucureștene, însă una importantă, fiindcă CSM-ul a pierdut două puncte prețioase pentru grupele principale.

Finaluri încinse la București și Focșani, victorie clară a Potaissei

Primele trei partide ale etapei a noua din Liga Zimbrilor s-au disputat vineri după-amiază, două dintre dispute încheindu-se cu victorii la limită ale gazdelor, care echilibrează foarte mult lupta pentru calificarea în play-off.

A început primul retur din seria B a eșalonului secund masculin

Joi s-au disputat cele trei partide din etapa a opta a seriei B din Divizia A masculină. Lidera CS Medgidia a câștigat derby-ul local cu „satelitul” vicecampioanei, CSU Pitești a învins acasă echipa secundă a CSM-ului din București, în timp ce CSM Ploiești a suferit a șaptea înfrângere consecutivă.