Victorii pentru campioană și vicecampioană în Liga Florilor

Primele două partide din prima etapă a returului primului eșalon feminin s-au disputat duminică, dat fiind faptul că SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București vor evolua în Champions League în weekendul următor. Ambele echipe au obținut victorii, Vâlcea în deplasarea de la Brăila, iar CSM-ul acasă, în fața echipei care o învinsese în prima etapă a campionatului.

CSM București câștigă greu în fața Bistriței în Liga Florilor

Două dintre echipele care reprezintă România în cupele europene s-au întâlnit miercuri, în capitală, într-un meci restant al ultimei etape a turului Ligii Florilor. CSM București s-a impus în fața Gloriei Bistrița, scor 28-25, însă a muncit din greu pentru a-și trece în cont cele 3 puncte.

CSM București câștigă la Baia Mare primul meci al 16-imilor Cupei României feminine, după ce a fost condusă la pauză de Marta

Primul meci din cadrul 16-imilor Cupei României feminine se anunța și cel mai dezechilibrat din punct de vedere valoric, ultima clasată din seria D a eșalonului secund feminin primind vizita vicecampioanei. CSM București s-a impus la scor (32-18), însă după ce a făcut o primă repriză jenantă, în care a fost dominată de gruparea maramureșeană.

Danubius Călărași a produs surpriza în seria B a eșalonului secund feminin

Prima etapă a celei de-a doua jumătăți din seria B a Diviziei A feminine a consemnat o mare surpriză. La trei zile după ce câștigase derby-ul seriei, cu CSU Neptun Constanța, lidera CSU Știința București a pierdut pe teren propriu în fața formației Danubius Călărași (26-28).

Victorii în deplasare pentru campioană și vicecampioană, Bistrița și Zalăul s-au impus pe teren propriu

SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București au obținut victorii previzibile în deplasare în partidele disputate miercuri, în cadrul etapei a XII-a a Ligii Florilor. Campioana a avut, însă, destule probleme în prima repriză a partidei de la Slobozia, desprinzându-se decisiv în primele 5 minute ale mitanului secund.

Victorii pentru Timișoara, CSM București și HC Buzău în Liga Zimbrilor

SCM Poli Timișoara a câștigat primul meci al etapei a 14-a din Liga Zimbrilor. Deținătoarea Cupei României s-a impus în fața Stelei, la capătul unui joc echilibrat, în care bănățenii s-au desprins decisiv în ultimele 5 minute.

Victorii pentru Timișoara și CSM București în Liga Zimbrilor

Ultimele două partide din ultima etapă a turului sezonului regulat al Ligii Zimbrilor s-au disputat vineri la Timișoara și în capitală. SCM Poli Timișoara s-a impus în fața formației CSM Bacău, echipă care a condus la pauză, însă a înscris doar 8 goluri în repriza secundă.

CSM București câștigă restanța cu Bacăul și urcă pe locul 5 în Liga Zimbrilor

CSM Bacău a început marți, în capitală, ceea ce se poate numi operațiunea ”Turul României” în 10 zile, băcăuanii având programate 4 jocuri consecutive în deplasare, pe traseul București – Timișoara – Baia Mare – Călărași. În restanța contând pentru etapa a XI-a a Ligii Zimbrilor, echipa lui Adrian Petrea a început în forță.

Calificare cu emoții pentru CSM București în Challenge Cup

CSM București s-a calificat sâmbătă după-amiază în optimile Cupei Challenge, după cel de-al doilea joc disputat în Belarus, cu HC Masheka, însă nu fără emoții. După ce gazdele au avut un gol avans la pauză, Masheka s-a desprins treptat în mitanul secund, astfel că, în minutul 57, scorul era 27-22.