Victorii categorice pentru CSM Focșani și CSM București, căpitanul naționalei de cadeți a debutat în Liga Zimbrilor !

CSM Focșani a obținut o victorie surprinzător de lejeră în fața Politehnicii Timișoara, bănățenii neconfirmându-și statutul de favoriți dinaintea jocului. Partida a fost echilibrată doar în primele 10 minute, vrâncenii înscriind de 6 ori consecutiv la scorul de 5-5.

Adversari din Turcia și Cipru pentru CSM București și Minaur în Cupa EHF masculină

Tragerea la sorți a turului al III-lea din Cupa EHF masculină a împărțit cele 32 de echipe în două zone geografice din motive de pandemie. Repartizate în zona a II-a, cele două reprezentante ale României vor avea parte de adversari accesibili, urmând să joace partidele decisive pe teren propriu.

S-au încheiat primele turnee din Divizia A masculină / Toate rezultatele și casetele tehnice ale etapei a III-a

Duminică s-au încheiat primele turnee din cele trei serii ale eșalonului secund masculin, care au programat câte trei runde. Surpriza zilei de duminică a fost furnizată de juniorii de la CNOPJ Timișoara, care a terminat la egalitate cu U Cluj, după ce a marcat de trei ori la rând în finalul jocului.

CSM București, învinsă fără drept de apel acasă de Rostov / Ce a spus Cristina Neagu după meci

Per Johansson a câștigat joi seara duelul antrenorilor naționalei Muntenegrului, în restanța din grupa A din Champions League, pe terenul CSM-ului din București, 27-22, în aceeași atmosferă-horror creată de crainicul-fetiș al grupării bucureștene.

Cupa EHF / Victorie în deplasare pentru CSM București

Handbaliștii de la CSM București au disputat sâmbătă seara prima manșă din turul 2 al Cupei EHF, pe terenul echipei bosniace MRK Sloga Gornji Vakuf-Uskoplje, impunându-se clar, 30-23. Debutantă în cupele europene echipa gazdă a avut ghinionul de a juca fără spectatori.

Fără Neagu, fără victorie / CSM București remizează acasă cu Krim

După ce a câștigat sâmbăta trecută la Ljubljana, CSM București n-a izbutit să câștige pe teren propriu în fața campioanei Sloveniei. E drept că nici n-a pierdut, dar se poate spune că echipa bucureșteană a pierdut un punct. Deși înscrisă în raportul de joc, Cristina Neagu n-a fost folosită deloc, se pare că din cauza unei accidentări.

CSM București se impune în Slovenia în Champions League

CSM București s-a deplasat în efectiv complet în capitala Sloveniei, unde a obținut a cincea victorie în Champions League, în fața unei echipe deloc comode, care reușise un egal la Rostov în septembrie. Chiar dacă a avut fluctuații în evoluție și procentaje modeste la aruncări și atacuri, gruparea bucureșteană a avut o poartă bună.

CSM București are maximum de puncte, Brăila a câștigat greu cu Slatina

CSM București a învins marți Rapidul și este singura echipă cu 5 victorii din tot atâtea partide disputate în Liga Florilor. Echipa pregătită de Adrian Vasile s-a desprins încă din start la 3-0 în minutul 3, Rapidul a ținut apoi aproape vreo 10 minute, după care CSM-ul n-a mai avut probleme.

Liga Florilor / Victorii scontate pentru Bistrița și CSM București

După ce a fost învinsă în prima rundă de tandemul Covid – FRH, HC Zalău a evoluat pentru prima dată în campionat joi, în compania vecinei Gloria Bistrița-Năsăud. Partida a avut o primă repriză ciudată cu foarte puține goluri, câte 7 de fiecare parte, asta pentru că apărările și portarii și-au făcut foarte bine treaba.

Victorie categorică pentru CSM București în Germania, în Champions League

Lipsită de aportul Cristinei Neagu, accidentată la un antrenament, CSM București s-a impus duminică fără probleme (32-22) pe terenul ultimei clasate din grupa A a Ligii Campioanelor, SG BBM Bietigheim, singura echipă care nu a avut niciun meci amânat în primele șase etape.

Cristina Neagu, ca un medicament / Au protestat și au câștigat cu Ferencvaros

”Respectați-vă promisiunile !” și ”Respectați-ne munca!” scria pe tricourile handbalistelor CSM-ului aliniate la centru pentru imnul Champions League înaintea partidei cu Ferencvaros de duminică. Un semnal de alarmă și un strigăt de disperare, dar și o pată pe blazonul celui mai bogat club municipal din țara noastră

Liga Zimbrilor / Dinamo și CSM București s-au impus fără probleme

Dinamo și CSM București și-au încheiat jocurile din cadrul turneului al doilea al Ligii Zimbrilor cu victorii lejere. Dinamoviștii au trecut de CSM Reșița și au 9 victorii din tot atâtea partide disputate în campionat, obiectivul lor fiind, de-acum, pregătirea primului meci din Liga Europeană.

Portarii Mihai Merlă și Vlăduț Rusu, protagoniștii victoriilor obținute de CSM București și Dunărea Călărași

CSM-ul lui Eliodor Voica a câștigat sâmbătă derby-ul bucureștean cu Steaua (29-27), echipa militară suferind astfel prima înfrângere în campionat, după cinci victorii și două remize. Cele două echipe s-au aflat pe rând la conducere în prima repriză, la capătul căreia steliștii au terminat cu un gol avans.

Adrian Vasile a prefațat meciul săptămânii în DELO Champions League

CSM București va juca sâmbătă, de la ora 19, în Norvegia, la Kristiansand, derby-ul grupei A din DELO Champions League, desemnat de site-ul oficial al Federației Europene de Handbal drept ”meciul săptămânii”. CSM București a plecat în țara fiordurilor fără Cristina Neagu, însă antrenorul Adrian Vasile este optimist.