CSM București va juca în Champions League, Dinamo e a doua rezervă

Federația Europeană de Handbal a anunțat vineri echipele admise să participe în Champions League, dintre cele care aplicaseră pentru locurile disponibile. Veste bună pentru echipa feminină a CSM București, a cărei solicitare a primit aviz favorabil.

Dinamo și CSM București, pe listele EHF pentru participarea în Champions League

Federația Europeană de Handbal a dat publicității miercuri echipele care au solicitat locuri în viitoarele ediții ale Champions League. La feminin, unde vor participa 16 echipe ce vor fi împărțite în 2 grupe de câte 8, 9 echipe sunt deja admise.

CSM București solicită anularea hotărârii Consiliului de Administrație al FRH privind clasamentele sezonului 2019-2020

Clubul CSM București a depus o Notificare la Federația Română de Handbal, prin care solicită retragerea Hotărârii Consiliului de Administrație al FRH privind înghețarea primelor eșaloane cu păstrarea clasamentelor de la momentul întreruperii competițiilor.

CSM București a câștigat marele derby cu campioana, Cisnădie s-a impus în restanța de la Slobozia

Marele derby al Ligii Florilor MOL s-a disputat miercuri seara într-o atmosferă dezolantă, fără spectatori, vicecampioana CSM București reușind să se impună la limită (23-22), după ce Vâlcea a avut în ultimul minut atacul prin care putea egala, însă n-a făcut-o.

Liga Zimbrilor / Victorii pentru Dinamo, Potaissa și Călărași, Steaua a câștigat după ce a înscris doar 4 goluri în prima repriză

Ultimele 4 meciuri din etapa a 22-a a Ligii Zimbrilor au oferit dispute echilibrate, partidele încheindu-se cu scoruri strânse. Primele două clasate, Dinamo și Potaissa Turda, au câștigat în deplasare înainte de prima întâlnire din acest sezon, care va avea loc joi, în sala ”Dinamo”.

Divizia A feminin / Victorii pentru Constanța, Știința București și Călărași în seria B

Cele trei partide ale etapei a 23-a din seria B a eșalonului secund feminin s-au disputat sâmbătă, primele două clasate obținând victorii, la fel ca și Danubius Călărași (foto), care s-a impus pe terenul ”satelitului” vicecampioanei CSM București.

CSM București a încheiat cu o victorie meciurile din grupele principale ale Champions League

Vicecampioana CSM București și-a terminat evoluția în grupa principală 1 a Champions League cu o victorie pe teren propriu în fața campioanei Norvegiei, Vipers Kristiansand, însă termină grupa pe locul 4. Echipa bucureșteană a avut o evoluție oscilantă în prima repriză, pe care a terminat-o cu avantaj minim.

Liga Zimbrilor / Dinamo a câștigat derby-ul cu Steaua, toate rezultatele de joi

Ultimele cinci partide din etapa a 21-a a Ligii Zimbrilor s-au disputat joi, capul de afiș fiind constituit de eternul derby Dinamo – Steaua. Campioana s-a revanșat pentru înfrângerea suferită în tur, la Chiajna, după un joc echilibrat. Dinamoviștii au intrat cu un gol avans la pauză, după ce primul gol al partidei s-a înscris în minutul 6, și s-au distanțat la 21-17 în minutul 54.

CSM București pierde la Metz, dar merge în sferturile Champions League, unde va da peste Gyor

Vicecampioana României n-a reușit duminică, la Metz, un rezultat bun, care s-o ajute să părăsească locul 4 din grupa principală 1 a Champions League. Bucureștencele aveau asigurată calificarea în sferturi încă de sâmbătă, când Rostov-Don a învins-o pe Vipers Kristiansand, obiectivul fiind evitarea locului care aduce campioana Europei drept adversară în sferturi.

Divizia A masculin / Lidera seriei B a fost învinsă de ”satelitul” Stelei

Etapa a 20-a din seria B a eșalonului secund masculin a înregistrat o surpriză, lidera CS Medgidia suferind a treia înfrângere în acest sezon, pe terenul echipei secunde a Stelei. Steliștii pregătiți de Ștefan Laufceac s-au aflat la conducere în majoritatea timpului, au condus cu 26-19 în minutul 51, dar, de la 28-21 în minutul 54, au primit 6 goluri consecutive.