Echipele românești și-au aflat adversarele din Liga Europeană și Cupa EHF

Marți, la Viena, au avut loc tragerile la sorți ale primelor tururi din Liga Europeană și Cupa EHF, atât la masculin, cât și la feminin. În Liga Europeană feminină, România va avea patru reprezentante, dintre care doar Măgura Cisnădie va intra în turul 2 preliminar.

CSM București a ratat în ultimele secunde calificarea în sferturile Cupei EHF masculine

După ce a câștigat pe teren propriu cu 28-23 partida-tur cu AEK Atena, CSM București a pierdut cu 23-29 returul din Grecia și a fost eliminată din  Cupa EHF masculină. Echipa greacă a început în forță și în minutul 17 refăcuse deja diferența din tur, conducând cu 8-3.

Cupa EHF masculină / CSM București a câștigat prima manșă cu AEK, dar calificarea se joacă la Atena

CSM București a câștigat duminică, pe teren propriu, prima manșă din optimile de finală ale Cupei EHF, scor 28-23, împotriva unei specialiste a competiției, AEK Atena, echipă cu 7 ”stranieri”, din care 3 spanioli. După un început echilibrat, bucureștenii s-au desprins și au încheiat prima repriză cu un avans de 4 goluri.

Debut victorios pentru Minaur în Liga Europeană feminină

La primul joc oficial din 2021, handbalistele de la Minaur au reușit o victorie, 33-29, împotriva norvegiencelor de la Storhamar în prima etapă a grupei C din Liga Europeană feminină. Echipa maramureșeană a avut, însă, destule probleme în fața unei adversare care a condus în majoritatea timpului, gazdele impunându-se datorită unui final mai bun, dar și evoluției remarcabile a trio-ului Kovacevic – Laslo – Popa la linia de 9 metri.

Adversari din Grecia și Ucraina pentru echipele românești în Cupa EHF masculină

Marți dimineață, la Viena, a avut loc tragerea la sorți a optimilor de finală ale Cupei EHF masculine, în urne intrând și două echipe românești, CSM București și Minaur Baia Mare. Bucureștenii n-au fost tocmai norocoși, urmând să joace, primul meci acasă, împotriva celor de la AEK Atena.

Minaur Baia Mare s-a calificat în optimile Cupei EHF

Handbaliștii de la Minaur Baia Mare au câștigat duminică, la Nicosia, și manșa a doua a duelului cu ciprioții de la Parnassos Strovolou și s-au calificat în optimile de finală ale Cupei EHF masculine. După ce s-au impus sâmbătă cu 28-25, maramureșenii au câștigat duminică la 5 goluri.

Trei echipe masculine românești joacă în cupele europene în această săptămână

Dinamo București, CSM București și Minaur Baia Mare sunt implicate, în această săptămână în partide din cadrul cupelor europene. Marți, de la ora 17.30, Dinamo va evolua pe teren propriu în cadrul etapei a VI-a din grupa B a Ligii Europene.

Adversari din Turcia și Cipru pentru CSM București și Minaur în Cupa EHF masculină

Tragerea la sorți a turului al III-lea din Cupa EHF masculină a împărțit cele 32 de echipe în două zone geografice din motive de pandemie. Repartizate în zona a II-a, cele două reprezentante ale României vor avea parte de adversari accesibili, urmând să joace partidele decisive pe teren propriu.

Cupa EHF / Victorie în deplasare pentru CSM București

Handbaliștii de la CSM București au disputat sâmbătă seara prima manșă din turul 2 al Cupei EHF, pe terenul echipei bosniace MRK Sloga Gornji Vakuf-Uskoplje, impunându-se clar, 30-23. Debutantă în cupele europene echipa gazdă a avut ghinionul de a juca fără spectatori.

CSM București își află marți prima adversară din Cupa EHF, pe cine ar putea întâlni bucureștenii

Marți, 1 septembrie, va avea loc tragerea la sorți a turului 2 din Cupa EHF (fosta Cupă Challenge). La competiție s-au înscris 51 de echipe, 13 dintre acestea (printre care și Minaur Baia Mare) fiind calificate direct în turul 3. Federația Europeană de Handbal a împărțit cele 38 de echipe care vor participa în turul 2 în 3 zone geografice.