Buzăul se califică fără probleme în optimile Cupei României feminine

Cel de-al doilea meci al 16-imilor Cupei României feminine a avut un deznodământ previzibil, în urma disputei dintre una din fruntașele Ligii Florilor și ultima clasată din seria B a eșalonului secund feminin, care a contabilizat în campionat 13 înfrângeri din tot atâtea partide. Buzoiencele au condus cu 4-0 în minutul 4, apoi au reușit o serie de 11 goluri consecutive în finalul primei reprize.

Gloria Buzău obține a opta victorie în campionat după ce a suferit o repriză

Cele două echipe care au disputat duminică restanțele împotriva campioanei și vicecampioanei s-au întâlnit marți, la Buzău, în primul joc al etapei a XII-a a Ligii Florilor. Gloria Buzău s-a impus la scor, 27-18, însă după o primă repriză care nu lăsa să se întrevadă dezondământul partidei.

EXCLUSIV / Petra Blazek: Când intri pe teren, trebuie să crezi mereu în victorie

Campioană în sezonul trecut cu SCM Râmnicu Vâlcea, Petra Blazek a evoluat excelent duminică împotriva fostei sale echipe, având o contribuție importantă la egalul reușit de Gloria Buzău împotriva campioanei. Iată un scurt interviu, realizat după partida de duminică, cu portarul echipei buzoiene și al naționalei Austriei.

Egal spectaculos la Buzău între Gloria și SCM Râmnicu Vâlcea

Anul 2020 a debutat în forță în Liga Florilor, cu două restanțe în care campioana SCM Râmnicu Vâlcea și vicecampioana CSM București au evoluat în deplasare. La Buzău, într-o sală plină, s-au întâlnit două dintre fruntașele Ligii Florilor, pregătite de doi antrenori ”în vogă” din primul eșalon feminin, Ovidiu Mihăilă și Florentin Pera, iar partida i-a răsplătit din plin pe cei prezenți la sală.

INTERVIU (2) / Ovidiu Mihăilă: ”Limitarea numărului de străine ar fi benefică pentru handbalistele românce, dar ar scădea valoarea campionatului”

Vă prezentăm a doua parte a interviului cu antrenorul Gloriei Buzău, Ovidiu Mihăilă, de data aceasta despre oportunitatea prezenței ”stranierilor” în campionatul nostru, dar și despre ce-și dorește tehnicianul pentru anul viitor.

INTERVIU (1) / Ovidiu Mihăilă: ”Am avut o generație campioană mondială care s-a risipit prea ușor”

La final de an 2019, Handbal Mania vă prezintă un interviu cu unul din antrenorii ”în vogă” din Liga Florilor. Ovidiu ”Coco” Mihăilă a avut parte de un an zbuciumat, în care a trecut la handbalul feminin, după ce a fost demis de la Steaua în vară, în urma unui sezon în care echipa militară a disputat peste 60 de meciuri oficiale. În prima parte a interviului, am discutat cu tehnicianul Gloriei Buzău despre diferențele dintre handbalul feminin și masculin, dar și despre recent încheiatul campionat mondial.

HC Zalău a câștigat sâmbătă Cupa Slatinei

Sâmbătă s-au disputat ultimele două partide din cadrul turneului amical feminin dotat cu Cupa Slatinei. SCM Craiova s-a impus în fața echipei gazdă, în timp ce HC Zalău a câștigat meciul cu Gloria Buzău, echipa lui Gheorghe Tadici fiind astfel câștigătoarea turneului, după două victorii și o remiză.

Două egaluri în prima zi a Cupei Slatinei / Toate rezultatele și casetele tehnice

CSM Slatina organizează, la sfârșitul acestei săptămâni, o nouă ediție a turneului amical Cupa Slatinei, competiție la care au mai fost invitate Gloria Buzău, SCM Craiova și HC Zalău. Vineri, în prima zi a turneului, s-au disputat două etape, în care s-au înregistrat două rezultate de egalitate. Ultima rundă va avea loc sâmbătă.

Victorii pentru echipele ”europene”, Buzăul a pierdut la Brăila

Etapa a XI-a a Ligii Florilor a programat miercuri seara patru partide, toate fiind câștigate de echipele care au evoluat pe teren propriu. Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a trecut de Minaur Baia Mare fără mari probleme, după ce s-a desprins încă din startul jocului.

Buzăul a câștigat duelul pentru locul 3 cu Minaur, victorii pentru Zalău și Bistrița

Sâmbătă s-au disputat trei partide din Liga Florilor, capul de afiș al zilei fiind constituit de partida de la Buzău, dintre SCM Gloria și Minaur Baia Mare, care avea ca miză ocuparea locului al treilea într-un clasament intermediar infleunțat, e drept, de multe restanțe.

Ovidiu Mihăilă: Gloria Buzău e o echipă grea, care înseamnă valoare și caractere deosebite

Antrenorul Ovidiu Mihăilă e pe val după 7 etape scurse din Liga Florilor, la cârma formației SCM Gloria Buzău. Marți seara, echipa buzoiană a învins-o pe Corona Brașov, provocând prima înfrângere în campionat a echipei ardelene, și se menține pe loc de cupe europene. Handbal Mania a stat de vorbă cu antrenorul principal al formației SCM Gloria Buzău despre începutul foarte bun de sezon.

Buzăul învinge Bistrița și urcă pe podium, Brăila câștigă clar acasă

SCM Gloria Buzău își continuă parcursul foarte bun din debutul campionatului, reușind sâmbătă cea de-a patra victorie, în partida de pe teren propriu cu ”bronzul” ediției trecute, Gloria Bistrița. Echipa ardeleană a început mai bine și a condus în primul sfert de oră, dar gruparea antrenată de Ovidiu Mihăilă a întors rezultatul și a intrat cu avans minim la pauză.

Primele victorii pentru Brăila și Slobozia, CSM București a câștigat la Baia Mare, Buzăul a învins Craiova

După două înfrângeri consecutive în deplasare, pe terenul unor echipe de cupe europene, Dunărea Brăila s-a impus categoric pe teren propriu în fața formației CSM Slatina. Nou-promovata HCM Slobozia a obținut prima victorie a sezonului, acasă.