Liga Florilor / Rapidul a dat lovitura la Brăila, victorii pentru Minaur și Buzău

Ultimele trei partide ale etapei a cincea din Liga Florilor au fost foarte disputate, iar efectul rezultatelor înregistrate a fost faptul că acum în fruntea clasamentului sunt trei echipe cu câte 12 puncte și nu mai există nicio echipă neînvinsă.

Liga Florilor / Rezultate identice în cele două partide de vineri, campioana continuă să sufere

Gloria Buzău și CSM București au câștigat partidele disputate vineri, în cadrul primei etape a Ligii Florilor, cu scoruri identice, 25-23, dar cu adversari de calibru diferit. Astfel, proaspăta câștigătoare a Cupei României a învins multinaționala din Bistrița după ce s-a desprins la 6-1 în minutul 14.

Buzăul surclasează campioana și câștigă Cupa și Supercupa României

Final Four-ul Cupei României feminine s-a încheiat duminică, la Brăila, cu o imensă surpriză: SCM Gloria Buzău a câștigat clar partida cu campioana CSM București, scor 35-29, adjudecându-și ambele trofee puse în joc în ultimul meci – Cupa și Supercupa României.

Buzăul e prima finalistă a Cupei României feminine, ce au declarat antrenorii Roșca și Tadici

SCM Gloria Buzău a câștigat sâmbătă, la Brăila, prima semifinală a Cupei României, după ce a trecut de HC Zalău cu 28-25. Evident că echipa buzoiană era marea favorită a jocului, mai ales după ce a eliminat-o pe SCM Râmnicu Vâlcea, dar echipa care s-a aflat la timonă în majoritatea timpului a fost HC Zalău.

Rapid și Gloria Buzău sunt primele două semifinaliste ale Cupei României feminine

Miercuri, la Bistrița, s-au disputat primele două sferturi de finală ale Cupei României feminine. Calificată direct în acestă fază, Rapidul a trecut de Minaur Baia Mare, desprinzându-se în ultimele 10 minute. În cea de-a doua partidă de miercuri, Buzăul a furnizat o mică surpriză, eliminând-o pe SCM Râmnicu Vâlcea.

Cupa României feminin / Brăila s-a calificat la aruncările de departajare, Buzăul este, de asemenea, în sferturi

Încă două echipe au obținut biletele pentru sferturile de finală ale Cupei României feminine, ale cărei optimi de finală se desfășoară marți, la Bistrița. Astfel, Gloria Buzău s-a impus fără mari probleme în partida cu Dacia Mioveni, după ce a condus de la un capăt la altul al jocului.

Patru echipe românești în Liga Europeană feminină

Federația Europeană de Handbal lista echipelor participante în ediția 2021/2022 a Ligii Europene feminine. Pe tabloul competiției se regăsesc patru echipe din România: Măgura Cisnădie (va întra în turul 2 preliminar), SCM Râmnicu Vâlcea, SCM Gloria Buzău (vor intra în turul 3 preliminar) și Minaur Baia Mare (va intra direct în faza grupelor).

Noutăți din primele eșaloane, de la Dinamo, Buzău și Timișoara

Clubul SCM Gloria Buzău a anunțat miercuri că va înceta colaborarea cu antrenorul Ovidiu Mihăilă la finele lunii iunie, ”ca urmare a încheierii contractului de activitate sportivă.” La prima sa experiență în handbalul feminin, ”Coco” Mihăilă a terminat cu echipa buzoiană pe loc de cupe europene de două ori consecutiv.