Șanse minime pentru SCM Gloria Buzău pentru calificarea în grupele Ligii Europene feminine

SCM Gloria Buzău a pierdut fără drept de apel (16-23) prima manșă din turul al treilea preliminar al Ligii Europene feminine, pe terenul lui Nantes Atlantique Handball, după o evoluție foarte slabă pe faza de atac. De altfel, echipa buzoiană se poate declara mulțumită de rezultat, meritul principal al diferenței de doar 7 goluri fiind al portărițelor Iordache și Polocoșer.

Buzăul câștigă, Ovidiu Mihăilă e supărat: ”e o victorie urâtă, sunt dezamăgit !”

SCM Gloria Buzău a câștigat al doilea meci al etapei a șasea din Liga Florilor, în fața nou-promovatei Dacia Mioveni, care a fost lipsită de aportul mai multor jucătoare și nu l-a avut pe bancă pe antrenorul principal, Gheorghe Covaciu. De altfel, prima repriză a fost extrem de echilibrată, pe fondul unei evoluții slabe a buzoiencelor.

Succese categorice pentru Buzău și Cisnădie / Gheorghe Tadici a fost exasperat de arbitrul Mihai Pîrvu: ”Nu știu dacă nu are cumva buletin de Cisnădie”

Meciurile de la două fără un sfert din Liga Florilor au consemnat diferențe categorice în favoarea echipelor din Buzău și Cisnădie. Iar dacă la partida Gloria Buzău – Crișul Chișineu-Criș n-a fost o surpriză, nu același lucru se poate spune despre victoria la 15 goluri obținută de Măgura Cisnădie în fața celor de la HC Zalău.

EXCLUSIV / Ovidiu Mihăilă: ”Jocurile despre care vorbește domnul Burcea nu au nicio legătură cu SCM Gloria Buzău”

SCM Gloria Buzău a obținut duminică seara a treia victorie în Liga Florilor, după ce a recuperat un handicap de 7 goluri în fața celor de la SCM Craiova, pe care au învins-o cu 25-24. Antrenorul echipei oltene a insinuat că rezultatul ar fi fost influențat de factori externi, idee respinsă de tehnicianul echipei buzoiene.

Buzăul învinge dramatic Craiova, Bogdan Burcea revoltat: ”Jocurile sunt jocuri, noi nu participăm la ele”

Ultimele două partide ale etapei a patra din Liga Florilor au fost veritabile thrillere, decise pe final și încheiate cu victorii la limită pentru SCM Gloria Buzău și Dunărea Brăila. Buzăul a avut o primă repriză de coșmar, intrând cu un handicap de 7 goluri în fața Craiovei care a avut în Dzhukeva un portar în mare formă.

Liga Florilor / SCM Gloria Buzău și Măgura Cisnădie au câștigat primele meciuri ale etapei a treia

Nicio surpriză în primele două partide din cadrul etapei a treia a Ligii Florilor, care se dispută vineri la Sfântu Gheorghe, echipele considerate favorite obținând victorii clare. Buzăul lui ”Coco” Mihăilă a legat două victorii, trecând fără mari emoții de U Cluj, în condițiile în care a rulat tot lotul.

Buzăul trece de Cisnădie, Brăila câștigă derby-ul Dunării de Jos / Ovidiu Mihăilă: ”Echipa noastră trăiește, nu cum se vorbește”

SCM Gloria Buzău și Dunărea Brăila sunt echipele care au câștigat partidele disputate joi de la 2 fără un sfert, în etapa a doua a Ligii Florilor. După eșecul usturător cu CSM București din runda inaugurală, handbalistele pregătite de Ovidiu Mihăilă au obținut prima victorie în campionat în urma unui joc cu Măgura Cisnădie pe care l-a controlat în totalitate.

Adversare puternice pentru Buzău și Brăila în Liga Europeană feminină

Marți, la Viena, a avut loc tragerea la sorți a turului al treilea preliminar din prima ediție a Ligii Europene feminine. În urne au intrat 24 de echipe, împărțite în două grupe valorice, printre acestea aflându-se și SCM Gloria Buzău (în urna 1) și HC Dunărea Brăila (în urna 2).

Buzăul câștigă finala mică a Cupei României feminine

Finala mică a Cupei României feminine se anunța interesantă, prin prisma evoluțiilor celor două combatante din semifinale. Dacă Rapidul, chiar și lipsită de mai multe jucătoare transferate în această vară, oferise o replică destul de consistentă vâlcencelor, echipa buzoiană a făcut doar act de prezență în disputa cu CSM București.

CSM București zdrobește Buzăul și merge în finala Cupei României

Contrar multor așteptări, cea de-a doua semifinală a Cupei României feminine a fost una fără istoric, CSM București obținând o victorie categorică în fața Gloriei Buzău. De altfel, echipa buzoiană a făcut un meci incredibil de slab, îndeosebi pe faza de atac, acolo unde jucătoarele pregătite de Ovidiu Mihăilă au comis toate greșelile posibile.

SCM Gloria Buzău a prelungit trei contracte, Seraficeanu continuă la Baia Mare

După mai multe mișcări de trupe, plecările lui Khouildi și Blazek și sosirile lui Ujkic, Klikovac și Janjusevic, SCM Gloria Buzău a prelungit contractele a trei jucătoare care au evoluat în sezonul precedent la echipa pregătită de Ovidiu Mihăilă.

Rapid București și SCM Gloria Buzău sunt primele calificate în Final Four-ul Cupei României feminine

Joi s-au disputat primele două partide din sferturile de finală ale Cupei României feminine. După ce a eliminat în optimi pe SCM Craiova, Rapidul a reușit calificarea în Final Four, obținând o victorie categorică pe terenul lui U Cluj. Cel de-al doilea sfert de finală a fost mult mai echilibrat, Minaur intrând cu avantaj mimim la pauză la Buzău.