SCM Gloria Buzău a prelungit trei contracte, Seraficeanu continuă la Baia Mare

După mai multe mișcări de trupe, plecările lui Khouildi și Blazek și sosirile lui Ujkic, Klikovac și Janjusevic, SCM Gloria Buzău a prelungit contractele a trei jucătoare care au evoluat în sezonul precedent la echipa pregătită de Ovidiu Mihăilă.

Rapid București și SCM Gloria Buzău sunt primele calificate în Final Four-ul Cupei României feminine

Joi s-au disputat primele două partide din sferturile de finală ale Cupei României feminine. După ce a eliminat în optimi pe SCM Craiova, Rapidul a reușit calificarea în Final Four, obținând o victorie categorică pe terenul lui U Cluj. Cel de-al doilea sfert de finală a fost mult mai echilibrat, Minaur intrând cu avantaj mimim la pauză la Buzău.

Buzăul va pierde două jucătoare importante, care pleacă la echipa lui Herbert Müller

Vicecampioana Germaniei, Thüringer HC, a anunțat două transferuri de la SCM Gloria Buzău pentru sezonul 2020-2021. Astfel, gruparea pregătită de Herbert Müller le-a înregimentat pe Petra Blazek și Ines Khouildi, jucătoare venite în vara trecută la Buzău de la campioana SCM Râmnicu Vâlcea.

Ovidiu Mihăilă: Am primit o lecție frumoasă din partea echipei mele

SCM Gloria Buzău și-a continuat miercuri parcursul foarte bun din actuala ediție a Ligii Florilor, cu o victorie pe terenul sfertfinalistei Cupei EHF, Gloria Bistrița. Iată ce a declarat, pentru Handbal Mania, despre acest meci antrenorul principal al echipei buzoiene, Ovidiu Mihăilă.

Buzăul a câștigat duelul Gloriilor din Liga Florilor MOL / Horațiu Pașca a văzut cartonașul roșu în ultimul minut

Cu patru zile înainte de prima manșă a sfertului de finală cu Herning-Ikast, Gloria Bistrița a primit vizita Gloriei Buzău, meci disputat în devans, contând pentru etapa a 19-a a Ligii Florilor MOL. După o primă repriză echilibrată, oaspetele au intrat la pauză cu avans minim.

Liga Florilor MOL/ Buzăul a învins Rapidul în primul meci al etapei a 17-a

Prima partidă a etapei a 17-a din primul eșalon feminin s-a disputat vineri seara la Buzău, acolo unde SCM Gloria a primit o replică viguroasă din partea nou-promovatei Rapid București. Echipa feroviară a confirmat începutul bun de an, concretizat inclusiv prin calificarea în sferturile Cupei României, și a ținut aproape timp de 45 de minute.

Victorii categorice ale echipelor din Liga Florilor în Cupa României

Primele patru partide de marți, contând pentru optimile Cupei României feminine, au consemnat tot atâtea victorii categorice ale echipelor din Liga Florilor, care au evoluat în deplasare, împotriva unor echipe din Divizia A. Diferențele de scor înregistrate la București, Bacău și Roman reflectă nu doar diferența dintre loturi, ci mai ales prăpastia valorică existentă între primele două eșaloane.

Luni și marți se dispută optimile Cupei României feminine

Cupa României la handbal feminin a ajuns în faza optimilor de finală, cele opt partide fiind programate la începutul săptămânii. Primul meci va avea loc luni, la Pitești, în timp ce capul de afiș al acestei faze este constituit de duelul dintre Gloria Bistrița și SCM Râmnicu Vâlcea.

Craiova a învins Buzăul în Liga Florilor

Penultimul meci al etapei a 16-a a Ligii Florilor s-a disputat duminică după-amiază la Craiova, gazdele având nevoie de o victorie pentru a menține contactul cu podiumul. Echipa pregătită de selecționerul Bogdan Burcea a avut câștig de cauză, datorită unui final mai bun, dar și a unei evoluții excelente a portarului Ekaterina Dzhukeva.

CSM București câștigă greu la Buzău în Liga Florilor

CSM București a câștigat cel de-al doilea meci al etapei a XV-a din Liga Florilor, 28-27, pe un teren unde campioana a remizat în urmă cu 24 de zile. Cu toate acestea, evoluția vicecampioanei a fost departe de pretențiile unei echipe ce aspiră la Final Four-ului Champions League, victoria datorându-se mai degrabă greșelilor adversarelor decât evoluției jucătoarelor bucureștene.

Buzăul se califică fără probleme în optimile Cupei României feminine

Cel de-al doilea meci al 16-imilor Cupei României feminine a avut un deznodământ previzibil, în urma disputei dintre una din fruntașele Ligii Florilor și ultima clasată din seria B a eșalonului secund feminin, care a contabilizat în campionat 13 înfrângeri din tot atâtea partide. Buzoiencele au condus cu 4-0 în minutul 4, apoi au reușit o serie de 11 goluri consecutive în finalul primei reprize.

Gloria Buzău obține a opta victorie în campionat după ce a suferit o repriză

Cele două echipe care au disputat duminică restanțele împotriva campioanei și vicecampioanei s-au întâlnit marți, la Buzău, în primul joc al etapei a XII-a a Ligii Florilor. Gloria Buzău s-a impus la scor, 27-18, însă după o primă repriză care nu lăsa să se întrevadă dezondământul partidei.