Liga Florilor / Minaur bate Vâlcea și rămâne în cărți pentru titlu

Cel mai așteptat meci al săptămânii în Liga Florilor s-a disputat sâmbătă după-amiază, miza fiind locul 2 și rămânerea în lupta pentru titlu cu CSM București. Minaur Baia Mare și SCM Râmnicu Vâlcea au oferit un meci frumos, de nivel european, a cărui soartă s-a tranșat în ultimele secunde.

Măgura Cisnădie a învins Buzăul după un joc încins, încheiat cu un conflict între antrenorii Mihăilă și Weber / Victorii pentru Vâlcea, CSM București și Minaur

Meci cu scântei marți după-amiază la Bistrița, între două echipe cu pretenții la un loc de cupă europeană, SCM Gloria Buzău și Măgura Cisnădie. Având în Elena Voicu un portar în zi de grație, Măgura Cisnădie a obținut o victorie importantă, la capătul unui meci tensionat, în care Buzăul a ratat 4 aruncări de la 7 metri.

Prima etapă a returului Ligii Florilor s-a încheiat fără surprize / Ce au declarat Florentin Pera și Bogdan Burcea după derby-ul Olteniei

Ultimele trei partide ale etapei a 16-a din primul eșalon feminin s-au încheiat cu victorii ale echipelor care porneau favorite, respectiv SCM Râmnicu Vâlcea, Dunărea Brăila și CSM București. Etapa a 17-a se dispută marți, la Bistrița, citiți programul complet al rundei.

Liga Florilor / Brăila și Buzăul remizează după un meci spectaculos

În penultimul meci al turului Ligii Florilor, Dunărea Brăila și Gloria Buzău au oferit un spectacol pe cinste, cu execuții frumoase, răsturnări de scor și un final pe muchie de cuțit, partida încheindu-se cu o remiză echitabilă, 25-25. Brăila a început mai bine, a condus cu 5-2 în minutul 9, dar Buzăul a revenit în partea a doua a primei reprize.

Buzăul se impune la limită în duelul Gloriilor din Liga Florilor

Cele două Glorii din primul eșalon feminin s-au întâlnit marți după-amiază în cel de-al treilea meci al etapei a 14-a, primul pentru echipa bistrițeană după plecarea antrenorului Horațiu Pașca. Echipa ardeleană a început mai bine și a condus cu 3-0 în minutul 7 și 7-4 în minutul 14, scor la care bistrițencele n-au mai înscris timp de 10 minute.

Liga Florilor / Minaur câștigă lejer înaintea sfertului din Liga Europeană

Unul din capetele de afiș ale etapei a 13-a din primul eșalon feminin a fost disputa dintre Minaur Baia Mare și SCM Gloria Buzău, echipe aflate pe locurile 2, respectiv 4 în clasament. Pentru echipa maramureșeană partida a fost extrem de utilă în perspectiva duelului din manșa tur a sferturilor din finală din Liga Europeană.

Liga Florilor / Elena Livrinikj aduce victoria Buzăului împotriva fostei sale echipe

După două partide fără istoric, runda a XI-a a Ligii Florilor a programat în Polivalenta bucureșteană un duel de ”care pe care” între două echipe aflate pe val. Buzăul a fost echipa care a avut câștig de cauză, 25-24 împotriva Rapidului, grație unui gol reușit la ultimul atac de ex-feroviara Elena Livrinikj.

Liga Florilor / Victorie la limită pentru Buzău împotriva Zalăului

Meciul și suspansul în etapa a zecea a Ligii Florilor. Penultimul joc al rundei s-a înscris pe linia ultimelor 3 partide și a oferit un joc echilibrat, decis în ultimele secunde în favoarea Gloriei Buzău, scor 27-26. Zalăul a început mai bine și a condus în primul sfert de oră chiar și la 4 goluri, 10-6 în minutul 15.

Liga Florilor / Activ Prahova Ploiești egalează Buzăul la ultima fază și produce surpriza

Primul joc de joi din cadrul etapei a VIII-a a Ligii Florilor a adus o mare surpriză, nou- promovata Activ Prahova Ploiești reușind să scoată un punct din partida cu o echipă de cupe europene, SCM Gloria Buzău, scor 27-27. Echipa prahoveană a oferit o replică foarte bună favoritei acestui meci și, chiar dacă a fost condusă cu 3 goluri la pauză, a revenit.

Liga Florilor / Vâlcea a tremurat serios pentru o victorie cu Buzăul

SCM Râmnicu Vâlcea a reușit miercuri cea de-a cincea victorie în campionat (cea cu Crișul Chișineu-Criș a fost anulată), 21-19 cu SCM Gloria Buzău, la capătul unui joc în care a fost condusă timp de 50 de minute. Echipa buzoiană a făcut un joc bun și a condus din minutul 4, diferența maximă fiind de 3 goluri.

Șanse minime pentru SCM Gloria Buzău pentru calificarea în grupele Ligii Europene feminine

SCM Gloria Buzău a pierdut fără drept de apel (16-23) prima manșă din turul al treilea preliminar al Ligii Europene feminine, pe terenul lui Nantes Atlantique Handball, după o evoluție foarte slabă pe faza de atac. De altfel, echipa buzoiană se poate declara mulțumită de rezultat, meritul principal al diferenței de doar 7 goluri fiind al portărițelor Iordache și Polocoșer.

Buzăul câștigă, Ovidiu Mihăilă e supărat: ”e o victorie urâtă, sunt dezamăgit !”

SCM Gloria Buzău a câștigat al doilea meci al etapei a șasea din Liga Florilor, în fața nou-promovatei Dacia Mioveni, care a fost lipsită de aportul mai multor jucătoare și nu l-a avut pe bancă pe antrenorul principal, Gheorghe Covaciu. De altfel, prima repriză a fost extrem de echilibrată, pe fondul unei evoluții slabe a buzoiencelor.

Succese categorice pentru Buzău și Cisnădie / Gheorghe Tadici a fost exasperat de arbitrul Mihai Pîrvu: ”Nu știu dacă nu are cumva buletin de Cisnădie”

Meciurile de la două fără un sfert din Liga Florilor au consemnat diferențe categorice în favoarea echipelor din Buzău și Cisnădie. Iar dacă la partida Gloria Buzău – Crișul Chișineu-Criș n-a fost o surpriză, nu același lucru se poate spune despre victoria la 15 goluri obținută de Măgura Cisnădie în fața celor de la HC Zalău.

EXCLUSIV / Ovidiu Mihăilă: ”Jocurile despre care vorbește domnul Burcea nu au nicio legătură cu SCM Gloria Buzău”

SCM Gloria Buzău a obținut duminică seara a treia victorie în Liga Florilor, după ce a recuperat un handicap de 7 goluri în fața celor de la SCM Craiova, pe care au învins-o cu 25-24. Antrenorul echipei oltene a insinuat că rezultatul ar fi fost influențat de factori externi, idee respinsă de tehnicianul echipei buzoiene.

Buzăul învinge dramatic Craiova, Bogdan Burcea revoltat: ”Jocurile sunt jocuri, noi nu participăm la ele”

Ultimele două partide ale etapei a patra din Liga Florilor au fost veritabile thrillere, decise pe final și încheiate cu victorii la limită pentru SCM Gloria Buzău și Dunărea Brăila. Buzăul a avut o primă repriză de coșmar, intrând cu un handicap de 7 goluri în fața Craiovei care a avut în Dzhukeva un portar în mare formă.

Liga Florilor / SCM Gloria Buzău și Măgura Cisnădie au câștigat primele meciuri ale etapei a treia

Nicio surpriză în primele două partide din cadrul etapei a treia a Ligii Florilor, care se dispută vineri la Sfântu Gheorghe, echipele considerate favorite obținând victorii clare. Buzăul lui ”Coco” Mihăilă a legat două victorii, trecând fără mari emoții de U Cluj, în condițiile în care a rulat tot lotul.