Sâmbătă debutează și Divizia A feminină – programul primei etape

Sâmbătă încep partidele ediției 2018-2019 din Divizia A de handbal feminin, care se va desfășura într-un nou format. Astfel, cele 27 de echipe înscrise au fost împărțite în patru serii, în cadrul cărora se vor disputa două tururi și două retururi, în intervalul 8 septembrie 2018 – 18 aprilie 2019. Dacă, după aceste jocuri, o echipă fără drept de promovare se va situa pe unul dintre primele 3 locuri, se va reface clasamentul fără rezultatele echipelor care nu au drept de promovare (echipa a doua a unui club de Liga Națională, echipe de juniori, C.N.E.-uri, C.N.O.P.J.-uri). Primele două clasate din cele patru serii se vor califica la turneul semifinal, cu două grupe, care va avea loc în perioada 2-5 mai 2019. Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica la turneul final al Diviziei A (9-12 mai 2019), care se va disputa în sistem Final 4. Echipele clasate pe locurile 1 și 2 la turneul Final al Diviziei A vor promova în Liga Florilor. Echipele clasate pe locurile 3 și 4 vor susține jocuri de baraj cu locurile 11 și 12 din primul eșalon.

Îi rugăm pe reprezentanții participantelor în Divizia A să ne trimită fotografii cu echipele, precum și fotocopii ale rapoartelor de joc, pentru a putea prezenta, în afară de rezultate, și casetele tehnice ale partidelor. Ne puteți remite materialele fie prin intermediul paginii de Facebook a site-ului, fie pe adresa de e-mail handbalmania2018@gmail.com.

Iată programul complet al primei etape:

SERIA A

Dunărea Brăila II – CSU Neptun Constanța (sâmbătă, ora 13, Sala Sporturilor Dunărea)

Știința Bacău – HCF Piatra Neamț (duminică, ora 11, Sala Sporturilor)

UAIC CNOT Iași – HCM Slobozia (duminică, ora 16)

SERIA B

Școala 181 SSP București – Rapid București (sâmbătă, ora 11, sala Rapid)

CSM București II – Danubius Călărași (duminică, ora 10, sala Agronomie)

CSU Știința București – HC Dinamo București (duminică, ora 11, sala Iris)

Spartac UNEFS București – Steaua București (duminică, ora 13, sala Iris)

SERIA C

FC Argeș – Dacia Mioveni (sâmbătă, ora 11)

Național Rm. Vâlcea – HC Activ CSO Plopeni (duminică, ora 11, sala Energetic)

CSU Târgoviște – LPS Tg. Jiu (duminică, ora 11)

ACS Odorheiu Secuiesc NOI KC stă

SERIA D

Minaur Baia Mare II – CSU Reșița (duminică, ora 10)

CSU Oradea – Crișul Chișineu-Criș (duminică, ora 11)

CSM Tg. Mureș – CSU Vest Timișoara (duminică, ora 17, Sala Sporturilor)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.