Rapid câștigă derby-ul cu Știința București și termină pe primul loc prima jumătate a sezonului regulat

Cu un nou antrenor pe bancă, Robert Licu, handbalistele de la Rapid București au reușit să câștige derby-ul cu CSU Știința București, încheind prima jumătate a sezonului regulat pe primul loc în seria B a eșalonului secund feminin. Partida a avut două reprize diametral opuse, prima fiind dominată de Știința, care a intrat la pauză cu un avantaj de 5 goluri, 14-9, rapidistele izbutind să înscrie primul gol abia în minutul 12. În repriza secundă, Rapidul a început cursa de urmărire, reușind să egaleze la 19 în minutul 49 și să ia conducerea în minutul 52 cu 20-19, ambele goluri fiind reușite de golgetera Georgiana Bazon. De la 20-20, rapidistele au marcat de trei ori la rând, avantaj care le-a asigurat un final de meci liniștit, handbalistele antrenate de Robert Licu revanșându-se după înfrângerea de pe teren propriu din etapa a șaptea.

CSU Știința București – Rapid București 24-26 (14-9)

Știința: Moroianu, Simion, Bălan – Pîrvu 5, Ilie 5, Popescu 3, Bucă 3, Herciu 3, Radu 2, Badea 1, Trufil Ruje 1, Dumitrache 1, Grigoraș. Antrenor: Sorin Bîrză.

Rapid: Arghir, Nanu – Bazon 11, Carabulea 7, Trifan 3, Ionescu 2, Trăilă 1, Abbara 1, Moraru 1, Doica, Brătulescu, Agape, Ilie. Antrenor: Robert Licu.