CSM București câștigă restanța cu Focșaniul și se apropie la 2 puncte de lider

Handbaliștii de la CSM București s-au impus duminică seara, pe teren propriu, în restanța cu CSM Focșani, partidă ce a contat pentru etapa a 18-a a Ligii Zimbrilor. După un prim sfert de oră echilibrat, bucureștenii s-au desprins treptat și au terminat prima repriză cu un avantaj de 4 goluri. Focșaniul a început mult mai bine mitanul secund și a egalat la 13 în minutul 38, după un 7 metri transformat de Hagiu, gazdele înscriind primul lor gol din partea a doua a partidei după aproape 9 minute. Oaspeții au condus cu 15-14 și 17-16 (min. 45), de la acest ultim scor CSM-ul înscriind patru goluri consecutive, echipa lui Sandu Iacob nemaireușind să refacă diferența.

Căutăm aspectele pozitive ale acestui meci, unul fiind acela că am reușit să ne luptăm de la egal la egal cu o altă pretendentă la titlu, iar asta arată că avem potențialul de a ne număra printre primele opt echipe din țară în acest sezon. Am întâlnit o echipă valoroasă, am făcut un joc defensiv foarte bun, am avut ceva probleme la atacul pozițional, dar spiritul de luptă pe care-l arătăm în mod constant este marele câștig al echipei noastre. Atât timp cât vom face treaba asta meci de meci, sunt convins că ne vom îndeplini obiectivul în acest sezon. Sandu Iacob (antrenor CSM Focșani)

CSM București – CSM Focșani 23-21 (13-9)

București: Krupa – Teixeira 7, Sampaio 6, Onyejekwe 2, Rotaru 2, S. Esteki 1, Militaru 1, Georgievski 1,  Tioumentsev 1, Pozzer 1, Mănescu 1, Ramba, Vrazalic. Antrenor: Paulo Pereira.

Focșani: Marocico 1 gol, Tevzadze – Țuțu 5, Miroiu 3, Hagiu 3, Mocanu 3, Hrimiuc 2, Pătru 2, Rață 1, Ragea 1, Sladic, Eros. Antrenor: Sandu Iacob.