Favoritele au câștigat în prima etapă a seriei D din Divizia A feminină

Nicio supriză în runda inaugurală a seriei D din eșalonul secund feminin, echipele favorite obținând victorii. Din motive financiare, CSM Tîrgu Mureș merge în acest sezon pe mâna tinerelor jucătoare și a câștigat la pas în fața celor de la CSU Oradea, chiar dacă s-a desprins în repriza secundă. Crișul Chișineu-Criș a avut mult de furcă în fața Timișoarei, încheind la egalitate prima repriză și reușind desprinderea în ultimul sfert de oră. În fine, CSU Reșița s-a impus la Baia Mare, după o deplasare de 800 de kilometri dus-întors. Iată rezultatele complete și casetele tehnice ale partidelor de la Tîrgu Mureș și Arad (unde joacă pe teren propriu Crișul).

CSM TÎRGU MUREȘ – CSU ORADEA 30-24 (16-13) Arbitri: Alin Gherman / Adrian Moldovan

Tg. Mureș: Ugran, Stan – Lăcătuș 7, Bărăbaș 6, Bucin 6, Darie 4, Radu 2, Moldovan 2, Ghemeș 2, Munteanu 1, Ola, Sîngeorzan, Coșarcă, Guță. Antrenor: Mihaela Evi.

Oradea: Pintea, Fulgescu – Duțu 6, Abodi 5, Tudose 3, Preduca 2, Surducan 2, Damian 2, Hercut 2, Toma 1, David 1, Mocan, Mastan. Antrenor: Doina Ardelean.

CRIȘUL CHIȘINEU-CRIȘ – CSU VEST TIMIȘOARA 36-24 (15-15) Arbitri: Diana Dosa / Oana Ianu

Crișul: Năstasă, Corha – Boldor 11, Klimek 7, Popeanu 5, Damian 4, Ciui 4, Cherecheș 2, Petrușe 1, Vrabie 1, Vezentan 1, Puț. Antrenor: Sebastian Tudor.

Timișoara: Racar, Țurlea – Istrate 10, Bobu 3, Sunei 3, Biro 2, Sîngiorzan 2, Sîrbu 2, Senciuc 1, Popan 1, Juravle, Ludvig, Voicu. Antrenor: Sorinel Voicu.

MARTA BAIA MARE – CSU REȘIȚA 21-28 (10-14)