Dacia Mioveni a câștigat derby-ul seriei C din Divizia A feminină

Etapa a șaptea din seria C a eșalonului secund feminin a programat la Ploiești disputa dintre primele două clasate. Ca de obicei, cele două echipe au oferit o dispută foarte echilibrată, în care s-a înscris foarte puțin, echipa din Mioveni reușind să se impună la limită. Doar 31 de goluri s-au marcat sâmbătă, gazdele intrând la pauză cu avantaj minim, 8-7. Cele două echipe au mers umăr la umăr, iar Dacia a reușit două goluri consecutive la 13-13, în minutele 54 și 57, care s-au dovedit decisive. Datorită acestei victorii, Dacia Mioveni s-a desprins în fruntea clasamentului, cu maximum de puncte, 21, în timp ce Activ Prahova Ploiești a rămas pe poziția secundă, cu 15 puncte.

ACTIV PRAHOVA PLOIEȘTI – DACIA MIOVENI 15-16 (8-7) Arbitri: Adrian Manafu / Daniel Pavel

Ploiești: Paraschiv – Crețu 9, Shutska 2, Panaite 1, I. Leuștean 1, Popescu 1, Șerban 1, Stoica, Beșleagă, Tabarcea, Ciuplea. Antrenor: Florin Ciupitu.

Mioveni: Munteanu, Diaconu, Dumitrache – Onicaș 4, Cîrjan 4, Deaconu 3, Prelevic 2, Nițu 1, Pîrvulescu 1, Taran 1, Toader, Constantinescu. Antrenori: Marius Dănuleț, Daniel Gheorghe.