Divizia A feminin / CSU Știința București a câștigat derby-ul seriei B la Constanța

Cel de-al treila episod al duelului dintre CSU Neptun Constanța și CSU Știința București a fost câștigat de echipa bucureșteană, exact cu același scor (22-21) cu care și-l adjudecase pe cel de-al doilea, pe 8 ianuarie. Echipa dobrogeană părea că are meciul sub control, a condus cu 3 goluri la pauză și avea 17-13 în minutul 41, scor la care oaspetele au marcat de 4 ori consecutiv. S-a mers cap la cap până spre final, când Știința s-a desprins la 22-20 în minutul 57, gazdele nemaireușind să revină. Cele două echipe sunt din nou la egalitate de puncte (46), gruparea din capitală având avantajul rezultatelor directe. În meciul dintre revelațiile acestui început de an, Școala 181 s-a impus pe terenul celor de la Danubius Călărași.

CSU NEPTUN CONSTANȚA – CSU ȘTIINȚA BUCUREȘTI 21-22 (12-9) Arbitri: Marian Drăghici / Ionuț Drăguț

Constanța: Ivașcu, Marchidan, Nedelcu – Căldare 6, Oprică 5, Verde 3, Gîjulete 3, Ciucanu 3, Stănciulescu 1, Ilie, Matei. Antrenori: Ion Ivan, Lăcrămioara Ilie.

București: Moroianu, Simion – Grigoraș 4, Pîrvu 4, Badea 3, Pal 2, Mălăncuș 2, Trufil-Ruje 2, Herciu 2, Moisin 1, Cazacu 1, Dumitrache 1, Cozma. Antrenor: Sorin Bîrză.

DANUBIUS CĂLĂRAȘI – ȘCOALA 181 SSP BUCUREȘTI 21-27 (12-13) Arbitri: Ionuț Ghiță / Sebastian Topliceanu

Călărași: Dospinescu, Salata, Dumitru – Croitoru 9, Vâlcu 3, A. Gavrilă 2, Bidașcu 2, Racho 2, Pavăl 1, Popescu 1, Florea 1, C. Gavrilă, Stan, Răduțu. Antrenor: Cristian Gavrilă.

București: Marin, Bălan – Milea 9, Drăghici 6, Roșu 5, Stan 3, Ciobanu 2, Necula 1, Vicențiu 1, Lăpădatu, Safer, Nicolau, Teodorescu. Antrenori: Răzvan Răpciugă, Maximilian Gavrilă.

HC DINAMO BUCUREȘTI – CSM II BUCUREȘTI 33-25 (14-15)