Liga Zimbrilor / Dinamo a câștigat derby-ul cu Steaua, toate rezultatele de joi

Ultimele cinci partide din etapa a 21-a a Ligii Zimbrilor s-au disputat joi, capul de afiș fiind constituit de eternul derby Dinamo – Steaua. Campioana s-a revanșat pentru înfrângerea suferită în tur, la Chiajna, după un joc echilibrat. Dinamoviștii au intrat cu un gol avans la pauză, după ce primul gol al partidei s-a înscris în minutul 6, și s-au distanțat la 21-17 în minutul 54. Steaua a revenit cu trei goluri consecutive, finalul a fost încins, Grbovic a primit direct cartonașul roșu în minutul 58 după o intervenție la Bannour, s-a iscat și un mic meleu, dar lucrurile nu au degenerat. Dinamo a câștigat și a trecut din nou pe primul loc, în timp ce Steaua e pe locul 6.

CSM București a învins-o pe Poli Timișoara după o primă repriză echilibrată, iar bănățenii au ajuns pe loc de play-out, fiind depășiți de CSM Focșani, care a câștigat acasă cu ultima clasată, CSM Reșița. Dunărea Călărași s-a impus la limită la Vaslui, după ce gazdele au condus la pauză, în timp ce Bacăul și-a încheiat seria de eșecuri cu o victorie în deplasare, la Făgăraș. Etapa a 22-a se va disputa integral duminică, 8 martie.

DINAMO BUCUREȘTI – STEAUA BUCUREȘTI 23-22 (11-10) Arbitri: Cristina Năstase / Simona Stancu

Dinamo: Missaoui, Heidarirad – Kuduz 6, Negru 5, Bannour 4, Zulfic 3, Vujic 1, Alouini 1, Gavriloaia 1, Vrankovic 1, Mamdouh Shebib 1, Savenco, Mousavi, Nantes Campos. Antrenori: Constantin Ștefan, Sebastian Bota.

Steaua: Bucătaru, Stănescu – Florea 5, Johannson 4, Humet 4, Da Silva 2, Mihalcea 2, Milosevic 2, Valadao 2, Constantina 1, Grbovic, Aslanian, Olaru. Antrenor: Sandu Iacob.

CSM BUCUREȘTI – SCM POLI TIMIȘOARA 28-19 (13-11) Arbitri: Ionuț Cazan / Gesur Suliman

CSMB: Krupa, Varo, Merlă – Georgievski 7, Ramba 5, Onyejekwe 5, Teixeira 5, Caba 3, Rotaru 2, Mitu 1, Militaru, Dedu, Fotache, Nica, Aungurenci, Becheru. Antrenor: Daniel Anca.

Timișoara: Babasafari, Tcaciuc – Sadoveac 7, Marjanovic 3, Șomlea 2, Baican 2, Fenici 1, Milosevic 1, Irimescu 1, Cîmpan 1, Neamțu 1, Păiuș, Năstăsie, Trif, Fodorean, Enculescu. Antrenor: Pero Milosevic.

CSM FOCȘANI – CSM REȘIȚA 30-25 (17-11) Arbitri: Adrian Nacu / Adrian Rucoi

Focșani: Marocico, Cloșcă – Marijanac 10, Nuțu 5, Rață 4, Mănescu 4, Mocanu 2, Gramatic 2, Sladic 2, Țuțu 1, Cozorici, Popovici. Antrenor: Dalibor Cutura.

Reșița: Simulescu, Tevzadze – Trifkovic 7, Ignat 7, Dediu 4, Dobra 3, Mledenciu 3, Belchite 1, Vulpe, Heimbach, Laslo, Daia, Starchenko, Bărbuș. Antrenori: Bojan Butulija, Ilie Vaidasigan.

”Felicitări băieți! De departe, cea mai bună partidă a voastră, păcat că am jucat-o pe altă planetă. Nu există caștigători morali ci doar puncte de câștigat cu orice preț pe planeta pe care am amerizat astăzi! Felicitări, echipă!” (Cristian Pătru – președinte CSM Reșița)

CSM FĂGĂRAȘ – CSM BACĂU 25-27 (11-18) Arbitri: Robert Harabagiu / Silviu Stănescu

Făgăraș: Grigoraș, Vîlceanu – Constantinescu 7, Câmpan 5, Turcu 5, Ragot 3, Ștefan 2, Arsu 1, Capotă 1, Vancea 1, Mazilescu, Mateoniu, Mînea, Hagiu, Dincă. Antrenor: Raul Fotonea.

Bacău: Saldatsenka, Freiwald – Crnoglavac 9, Drăgan 5, Tărîță 5, Huta 2, Gal 2, Serhel 1, Păunică 1, Sadovyi 1, Bologa 1, Anton, Tîrzioru, G. Cotinghiu, Șoldănescu, Iordachi. Antrenor: Adrian Petrea.

CSM VASLUI – DUNĂREA CĂLĂRAȘI 17-18 (10-8) Arbitri: Marian Drăghici / Ionuț Drăguț

Vaslui: Erhan, Petrila 1 gol – Amihăesi 5, Acatrinei 3, Polocoșer 3, Cîrchea 2, Cumpănici 1, Carali 1, Khadkevich 1, Karamyshev, Petrea, Dragon, A. Farcaș, Voinea. Antrenor: Leonard Bibirig.

Călărași: Șelaru, Rusu – G. Bujor 8, Dospinescu 2, Dumitriu 2, Radojkovic 2, Vartic 1, Hanțaru 1, Vujadinovic 1, M. Bujor 1, Soare, Broască, Panait. Antrenor: Gabriel Armanu.

”Zâmbesc, dar, totodată, sunt îngrijorat. O victorie mai muncită decât aceasta de la Vaslui nu am mai obținut în acest sezon. Felicit echipa lui Leonard Bibirig pentru dăruire și pentru jocul prestat, dar nu am cum sa închei fără a-mi felicita sportivii pentru faptul că, în niciun moment al jocului, nici când adversarii aveau 4 goluri, nu au renunțat la gândul că pot obține victoria și, până la finalul jocului, grupul AHC Dunărea Călărași a obținut-o!” (Gabriel Armanu)

Un comentariu la „Liga Zimbrilor / Dinamo a câștigat derby-ul cu Steaua, toate rezultatele de joi

• 06/03/2020 la 17:35