Divizia A feminin / Surpriză la Timișoara în seria D, CSM Tîrgu Mureș se apropie la 2 puncte de lideră

Cele trei partide ale etapei a 16-a din eșalonul secund feminin s-au disputat sâmbătă, lidera Crișul Chișineu-Criș fiind la un pas de înfrângere la Timișoara pe terenul Universității de Vest. Antrenorul Crișului, Sebastian Tudor, a primit cartonaș roșu în minutul 56, gazdele conduceau cu 30-26 în minutul 57, însă oaspetele au revenit spectaculos și au marcat de 4 ori la rând, golul egalizator fiind reușit în ultimul minut de Daiana Gaiu. CSM Tîrgu Mureș s-a revanșat pentru înfrângerea suferită la Oradea în octombrie, s-a impus la scor și s-a apropiat la 2 puncte de Crișul, ultimul meci dintre primele două clasate urmând să aibă loc pe 4 aprilie, pe terenul liderei.

CSU VEST TIMIȘOARA – CRIȘUL CHIȘINEU-CRIȘ 30-30 (17-13) Arbitri: D. Dosa / O. Ianu

Timișoara: Racar, Brînzan – Istrate 11, Biro 9, Ludwig 4, Bobu 3, Sîrbu 2, Sîngiorzan 1, Șunei, Semciuc, Kovacs, Popan, Voicu. Antrenor: Sorinel Voicu.

Crișul: Nemoianu, Năstasă, Corha – Golusin 7, Klimek 6, Boldor 6, Cherecheși 4, Gaiu 3, Vezentan 2, Petrușe 2, Vrabie. Antrenor: Sebastian Tudor.

CSU ORADEA – CSM TÎRGU MUREȘ 22-34 (10-18) Arbitri: Alin Gherman / Adrian Moldovan

Oradea: Fulgescu, Pintea – David 6, Damian 4, Duțu 3, Abodi 3, Surducan 2, Hercuț 2, Petric 1, Zegrean 1, Gaga, Tudose, Toma, Horj, Codreanu, Preduca. Antrenor: Doina Ardelean.

Tg. Mureș: Ugran, Stan – Bărăbaș 14, Munteanu 4, Darie 3, Bucin 3, Ola 2, Lăcătuș 2, Moldovan 2, Bercea 2, Ghemeș 2, Radu, Stîngu, Sîngeorzan. Antrenor: Mihaela Evi.

CSU REȘIȚA – MARTA BAIA MARE 33-24 (16-9) Arbitri: L. Tătaru / A. Vacariu

Reșița: Popescu, Dumitrache, Ioța – Bochiș 5, Vlădășel 5, Șiman 5, Cristea 4, Vulpe 4, Vledea 3, Tovt 2, Ibănișteanu 2, Pricop 1, Baldovin 1, Dumitrescu 1, Hobrad. Antrenor: Cristian Busuioc.

Baia Mare: Moysh, Ciurte – Leș 8, Loi 4, Asaftei 4, Racolța 2, B. Tebecs 2, Igel 2, Eremici 1, Mici 1, P. Tebecs, Popan. Antrenori: Ioana și Ioan Marta.