Liga Zimbrilor / Constanța a învins Buzăul, Reșița a câștigat duelul codașelor

HC Dobrogea Sud Constanța s-a impus în primul meci al ultimei etape a turului Ligii Zimbrilor, în disputa cu HC Buzău, grupare care n-a mai cunoscut gustul victoriei în ultimele patru etape. Dobrogenii au înscris primul lor gol abia în minutul 6, dar din minutul 9 au preluat conducerea definitiv și s-au impus fără mari emoții, cu Ciprian Șandru pe post de golgeter.

Cel de-al doilea joc al zilei, care a opus ultimele două clasate ale Ligii Zimbrilor, a fost, conform așteptărilor, extrem de echilibrat. Reșițenii s-au aflat la conducere în majoritatea timpului, Botoșaniul a fost într-o permanentă cursă de urmărire, iar diferența minimă a fost făcută de precizia în faza ofensivă. Echipa moldoveană n-a știut să speculeze momentul favorabil din repriza a doua, când a egalat de două ori și a avut ocazia de a trece la conducere, astfel că așteptarea primei victorii se prelungește pentru la anul.

HC BUZĂU – HC DOBROGEA SUD CONSTANȚA 23-27 (9-13) Arbitri: Ionuț Barbu / Gabriel Badiu

Buzău: Manole, Babasafari, Mihai – V. Milosevic 6, Vujadinovic 5, Mironescu 3, Roșca 3, Bejinariu 2, Nosrati 2, Broască 1, Pelidija 1, Gheorghe, Chircă, Ionescu, Alexandru, Oprea. Antremor: Pero Milosevic.

Constanța: Vasile – Șandru 13, Nikolic 6, Komogorov 3, Susanu 2, Nistor 1, Andrei 1, Ilie 1, Chikovani, Ignat, Chiuffa, Blazevic, Simovic, Buricea. Antrenor: Djordje Cirkovic.

MAGNUM BOTOȘANI – CSM REȘIȚA 30-31 (14-17) Arbitri: Ionuț Ghiță / Sebastian Topliceanu

Botoșani: Bobeică, Nicolaevici – Lazurcă 13, Adomnicăi 6, Vamanu 3, Pintilei 3, Dumitrescu 3, Szasz 1, Săulescu 1, Mihăilescu, Lakovic, Trif, Farcaș, Șoldănescu. Antrenor: Florin Ciubotariu.

Reșița: Simulescu, Szopka – Kbilashvili 8, Dospinescu 6, Vulpe 4, Jevtic 4, Trifkovic 3, Bărbuș 2, A. Milosevic 2, Starchenko 1, Belchite 1, Mledenciu, Bahan, Kirsch. Antrenor: Bojan Butulija.

Credit foto: Alex Nicodim