Liga Florilor / CSM București a câștigat ultimul meci înainte de bătălia de la Moscova

În ultimul meci al zilei de marți din Liga Florilor, CSM București a dat piept cu cea mai bine clasată dintre nou-promovate, Dacia Mioveni. Conform așteptărilor, echipa bucureșteană s-a impus fără probleme la capătul unui joc în care handbalistele lui Adi Vasile au jucat mai mult cu gândul la confruntarea decisivă de duminică, de la Moscova, care le poate aduce calificarea în Final Four-ul Ligii Campioanelor. În pofida înfrângerii, Dacia Mioveni rămâne cu consolarea că a câștigat repriza secundă cu 15-13, după ce, în prima repriză, a ținut aproape mai bine de 20 de minute.

”Jocul echipei din Mioveni arată foarte structurat, iar rezultatele lor bune din ultima perioadă arată că joacă disciplinat și, pentru mine, e foarte plăcut să joci împotriva unei astfel de echipe. Ne pregătim în fiecare zi pentru meciul de la Moscova, astăzi concentrarea trebuia să fie pe meciul cu Dacia Mioveni, dar de-acum înainte trebuie să ne reamintim ce am discutat înaintea meciului cu ȚSKA și, ținând cont de ce s-a întâmplat în primul meci, să vedem ce avem de rezolvat în privința atu-urilor lor.” Adrian Vasile

”Important este că am câștigat azi, nu suntem foarte mulțumite pentru că am avut niște lipsuri și am făcut foarte multe greșeli. Cred că trebuie să rămânem conectate, fiindcă în weekend ne așteaptă un meci foarte puternic și foarte important. Azi n-a fost cum ne-am fi dorit, se putea mult mai bine, însă am fost puțin relaxate, nu ne-am învățat lecția.” Crina Pintea

”Le felicit pe fetele noastre pentru momentele bune pe care le-au avut, au avut emoții, dar au putut ține pasul cu o echipă de Liga Campionilor în primele 20 de minute, dar  nu știu cum se face că mereu pierdem finalurile de repriză. Îmi pare rău că n-am putut juca mai bine, să le punem mai multe probleme și să le antrenăm pentru meciul de duminică.” Gheorghe Covaciu

CSM BUCUREȘTI – DACIA MIOVENI 28-23 (15-8) Arbitri: Adrian Manafu / Daniel Pavel

CSMB: Dedu, Grubisic – Pintea 11, Omoregie 5, Klikovac 2, Smeets 2, Lazovic 2, Moisă 2, Bazaliu 2, Dembele 1, Fînaru 1, Cvijic, Neagu, Perianu, Stoica. Antrenor: Adrian Vasile.

Mioveni: Popovic, Nanu, Rus – Cîrjan 6, Tanaskovic 4, Andrei 3, Pîrvulescu 3, Onicaș 2, Constantinescu 2, Șerban 1, Boian 1, Banciu 1, Lipară, Preducă, Tomescu. Antrenor: Gheorghe Covaciu.