Victorii pentru Bistrița și Baia Mare în primele jocuri ale returului Ligii Florilor / Gheorghe Tadici: Ne-a scăpat victoria printre degete în fața unei echipe care are salarii în euro cât le avem noi în lei

Returul Ligii Florilor a început luni, la Bistrița, primul joc fiind câștigat de gazdele de la Gloria în fața unei echipe gălățene venită fără antrenoarea Alexandrina Soare, absentă din motive medicale, și din ce a declarat înlocuitorul acesteia, cu gândul la următoarele turnee. Bistrița s-a impus mai clar decât o arată scorul final, după ce a condus cu 25-10 în minutul 42.

Cel de-al doilea meci al returului a avut o desfășurare mult mai palpitantă, Minaur Baia Mare impunându-se pe final în fața Zalăului. Astfel, echipa lui Gheorghe Tadici a condus cu 28-27 în minutul 51, după ce a marcat de 5 ori la rând, iar în ultimele 7 minute a ratat nu mai puțin de 3 aruncări de la 7 metri. Experiența superioară și inspirația Cristine Laslo au făcut ca Minaur să câștige cu destule emoții.

GLORIA BISTRIȚA-NĂSĂUD – CSM GALAȚI 32-23 (19-7) Arbitri: Diana Ciulei / Anamaria Stoia

Bistrița: Măzăreanu, Zoqbi de Paula – Ardean-Elisei 5, Dincă 4, Băcăoanu 4, Rațiu 4, Tetean 3, Pristăvița 3, Ilyina 2, Moroianu 2, Zegrean 2, Țanc 1, Pica 1, Costa 1, Rodriguez, Vasileuskaya. Antrenori: Radu Moldovan, Gabriel Borodi.

Galați: Anghel, Caragea, Micu – Sheiko 4, Cioaric 3, Knezevic 3, Lopătaru 3, Gheorghe 2, Andrița 2, Cîlici 2, Bokaric 2, Conache 1, Corban 1, Vălean, Balaban, Vizitiu. Antrenor: Relu Druțu.

”Am jucat bine azi, ne dorim să ținem nivelul la fel de ridicat și în următoarele meciuri. Marți vom avea un meci foarte greu, meciurile cu Zalăul au fost mereu foarte intense și sperăm să jucăm cel puțin la fel de bine.” Radu Moldovan (antrenor Gloria Bistrița-Năsăud)

”Fetele noastre s-au speriat de valoarea adversarului, au intrat foarte timorate, am avut numeroase pase greșite și ratări în relația 1 la 1 cu portarul. Vom încerca să rezolvăm până mâine câteva probleme medicale pe care le avem la echipă, dar pentru noi importante sunt următoarele turnee, în care întâlnim echipe pe care vrem să le depășim.” Relu Druțu (antrenor CSM Galați)

MINAUR BAIA MARE – HC ZALĂU 32-29 (18-15) Arbitri: Adrian Manafu / Daniel Pavel

Baia Mare: Idehn, Enache – Laslo 11, Lavko 5, Blohm 5, Kovacevic 5, Cioca 2, Fujita 2, Popa 1, Polocoșer 1, Tănasie, Burlachenko, De Souza, Araujo, Seraficeanu, Tecar. Antrenor: Costică Buceschi.

Zalău: Teodorescu, Kelemen 1 gol – Jlezi 7, Mitrache 6, Severin 4, Popescu 4, Dindiligan 3, Lazea 2, Berbece 1, Mihart 1, Nichitean, Vrabie, Ivan, Șerban, Prycop. Antrenor: Gheorghe Tadici.

”A fost un meci dificil, disputat până la capăt, noi am fost echipa cu experiență superioară, iar acest lucru s-a văzut pe final. Pentru noi e un început bun de retur, ne dorim toate punctele din acest turneu, deocamdată le-am luat pe primele și ne bucurăm.” Cristina Laslo (Minaur Baia Mare)

”Ne-a scăpat victoria printre degete, iar vina ne aparține în totalitate. În ultimele 7 minute, am ratat 3 aruncări de la 7 metri și un contraatac, imaginați-vă ce era dacă am fi concretizat aceste ocazii. Sigur că și diferențele de 4-5 goluri pentru Baia Mare n-au fost ca efect al jocului ci din motive pe care nu le pot comenta. Din păcate, trei dintre jucătoarele noastre sunt doar pe post de însoțitoare ale echipei și acesta e unul din motivele înfrângerii. În orice caz, eu consider că suntem câștigătorii morali ai partidei, dacă ținem cont de situația financiară a celor două echipe, salariile echipei din Baia Mare în euro se regăsesc la echipa noastră, dar în lei. Am mai spus-o și o repet: atât timp cât vom continua să oferim salarii nesimțite din bani publici unor jucătoare străine, performanța handbalului românesc va avea de suferit.” Gheorghe Tadici (antrenor HC Zalău)