Liga Florilor / Minaur bate Vâlcea și rămâne în cărți pentru titlu

Cel mai așteptat meci al săptămânii în Liga Florilor s-a disputat sâmbătă după-amiază, miza fiind locul 2 și rămânerea în lupta pentru titlu cu CSM București. Minaur Baia Mare și SCM Râmnicu Vâlcea au oferit un meci frumos, de nivel european, a cărui soartă s-a tranșat în ultimele secunde. Vâlcea a fost echipa care a dominat prima repriză, Baia Mare a trecut în avantaj în repriza secundă, dar ultimul minut le-a găsit la egalitate pe cele două echipe, o eventuală remiză avantajând-o clar pe CSM București. Yaroslava Burlachenko a marcat pentru Minaur cu 30 de secunde înainte de final, după care echipa lui Costică Buceschi s-a apărat foarte bine, obținând o victorie mare care o menține în lupta pentru titlu. Într-o altă partidă, SCM Gloria Buzău a învins-o pe SCM Craiova, conservându-și poziția a patra în clasament.

SCM GLORIA BUZĂU – SCM CRAIOVA 23-19 (9-6) Arbitri: Theodor Șerbu / Andrei Vasilescu

Buzău: Iordache, Polocoșer – Ilie 5, Stoleru 4, Simion 4, Iuganu 3, Subțirică-Iovănescu 2, Janjusevic 2, Petruș 1, Livrinikj 1, Moraru 1, Rotaru, Munteanu, Cîrstea, Klikovac, Petrovic. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

Craiova: Dzhukeva, Curmenț – Nica 5, Zamfir 5, Andrei 3, Șelaru 2, Cace 1, Țicu 1, Orșivschi 1, Tudorică 1, Adespii Molnar, Ion, Colac, Crăciun, Savu. Antrenor: Bogdan Burcea.

MINAUR BAIA MARE – SCM RÂMNICU VÂLCEA 31-30 (12-14) Arbitri: Bogdan Stark / Romeo Ștefan

Baia Mare: Idehn, Enache – Kovacevic 8, Araujo 7, Lavko 5, Blohm 5, Fujita 2, Laslo 2, Burlachenko, 2, Popa, Polocoșer, Tănasie, Cioca, De Souza, Kerekes, Seraficeanu. Antrenor: Costică Buceschi.

Vâlcea: Batinovic, Hosu, Ciucă – Lopez 8, Liscevic 5, Gonzalez 5, Fernandez 5, Elghaoui 4, Florica 2, Aardhal 1, Dăscălete, Glibko, Bucur, Stamin, Lupei, Nikolic. Antrenor: Florentin Pera.