Liga Zimbrilor / Vicecampioana, surclasată pe teren propriu de Constanța

Ultimul meci al etapei a treia din Liga Zimbrilor s-a disputat vineri după-amiază la Turda, vicecampioana Potaissa primind vizita ”bronzului” din sezonul precedent, HC Dobrogea Sud Constanța. Un joc care se anunța, bineînțeles, echilibrat, dar în care oaspeții s-au impus fără drept de apel, ”răzbunându-se” pe turdeni pentru înfrângerea categorică suferită marți, în Polonia, în Liga Europeană. Dobrogea Sud a preluat conducerea în minutul 5 (3-2) cu golul lui Buvinic, apoi a avut o serie de 6 goluri între minutele 16 și 25 care au desprins-o la 13-6, perioadă care a rupt definitiv echilibrul jocului. Oaspeții au intrat cu 8 goluri avans la pauză și s-au impus la final cu 28-19, acumulând maximum de puncte după 3 runde.

POTAISSA TURDA – HC DOBROGEA SUD CONSTANȚA 19-28 (8-16) Arbitri: Theodor Șerbu / Andrei Vasilescu

Turda: Șelaru, Bodea – Ghiță 3, Talas 3, Dumitriu 3, Pavel 2, Verdeș 2, Cîntec 1, Ghivil 1, Thalmaier 1, Dragas 1, Szoke 1, Lazăr 1, Pințoiu, Pop. Antrenor: Horațiu Gal.

Constanța: Vasile, Preda – Stankovic 7, Buvinic 5, Chikovani 4, Andrei 3, Ilie 3, Raso 3, Nistor 1, Caba 1, Susanu 1, Nikolic, Vegar, Komogorov, Loghin, Stănescu. Antrenor: Djordje Cirkovic.

Etapa a IV-a începe sâmbătă, la Alexandria, și se va încheia pe 13 sau 14 octombrie la Constanța. Iată programul: CSM Alexandria – Dinamo București (sâmbătă, ora 17.30), SCM Poli Timișoara – CSM București (duminică, ora 11, TVR 2), U Cluj – HC Buzău (duminică, ora 17), CSU Suceava – CSM Bacău (duminică, ora 17.30), CSM Vaslui – Minaur Baia Mare (duminică, ora 18), CSM Focșani – Potaissa Turda (miercuri, 29 septembrie, ora 18.25, TVR 1) și HC Dobrogea Sud Constanța – Steaua București (13 sau 14 octombrie).