Liga Zimbrilor / Gazdele și oaspeții și-au împărțit victoriile în meciurile de joi

După cinci înfrângeri consecutive, CSM București a cunoscut din nou gustul victoriei, în partida de pe teren propriu cu CSM Vaslui. Moldovenii au avut o primă repriză slabă, iar avansul de 10 goluri luat de bucureșteni în primele 30 de minute a fost suficient pentru o victorie confortabilă, cu 35-27. La Timișoara, SCM Poli a învins-o mai clar decât arată scorul (38-32) pe CSM Alexandria, la oaspeți făcându-și debutul interul dreapta sârb Nenad Malencic și fostul jucător al Stelei, Victor Vartic.

Pentru prima dată în acest sezon, Bacăul a legat două victorii, după ce Ionuț Rotaru & colegii (puțini) s-au luptat cu îndârjire, dar și după o nouă evoluție senzațională a portarului Vlăduț Rusu, care a facilitat succesul echipei sale în deplasarea de la Buzău, scor 26-24. Oaspeții au condus în permanență după minutul 7, dar au trăit periculos pe final, când Buzăul a revenit de la minus 5 la minus 1 în numai 4 minute (50-54).

În ultimul meci al zilei, desfășurat la Cluj-Napoca, pe băncile tehnice s-au aflat foștii colegi de la HCM Constanța, Marius Stavrositu și George Buricea. Favorita Dobrogea Sud a câștigat, însă clujenii nu s-au predat ușor, ținând aproape tot meciul. Din etapa a XII-a au rămas de disputat două jocuri: Steaua – Dinamo (15 decembrie) și Potaissa – Minaur (17 decembrie).

CSM BUCUREȘTI – CSM VASLUI 35-27 (18-8) Arbitri: Ionuț Cazan / Gesur Suliman

CSMB: Bucătaru, Baciu – Botea 9, Tărîță 6, Asoltanei 5, Voica 4, Teixeira 2, Szasz 2, Onyejekwe 2, Aslanian 2, Capotă 1, Rotaru 1, Turcu 1, Jerebie, Mitu, Ungureanu. Antrenor: Eliodor Voica.

Vaslui: Padasinau, Cioată, Petrila – Chiratcu 8, Cumpănici 4, Amihăesi 4, Cotinghiu 2, Soare 2, Acatrinei 2, Ciurescu 2, Dragon 1, Karamyshev 1, Carali 1, Ionescu, Popa, Cîrchea. Antrenor: Gabriel Armanu.

SCM POLITEHNICA TIMIȘOARA – CSM ALEXANDRIA 38-32 (22-19) Arbitri: Sebastian Mârza / Cristian Nedelea

Timișoara: Tcaciuc, Pal – Sadoveac 11, Năstăsie 8, Csog 7, Fenici 4, Cristescu 4, Ignat 3, Neamțu 1, Păiuș, Cîtu, Dumitrescu, Bordeanu, Bote, Bran. Antrenor: Attila Horvath.

Alexandria: Simulescu, Staicu – Malencic 11, Voicu 8, Hebo 4, Dobrincu 4, Mocanu 3, Vartic 1, Chiorean 1, Roșca, Păunescu, Mazilescu, Oancea, Aungurenci, Bragadireanu. Antrenor: Constantin Ștefan.

HC BUZĂU – CSM BACĂU 24-26 (10-12) Arbitri: Gabriel Badiu / Ioan Barbu

Buzău: Babasafari, Manole – Barros 8, Vojvodic 5, Broască 3, Glendza 3, Mironescu 3, Nosrati 1, Baican 1, Dumitrana, Bejinariu, Milosevic, Oprea. Antrenor: Pero Milosevic.

Bacău: Rusu, Tamaș – Rotaru 7, G. Bujor 6, Dospinescu 6, M. Bujor 4, Stănică 2, Serhel 1, Coric, Costea. Antrenor: Sandu Iacob.

U CLUJ-NAPOCA – HC DOBROGEA SUD CONSTANȚA 27-31 (15-15) Arbitri: Diana Ciulei / Silviu Stănescu

Cluj: V. Coman, Apostu – Hossu 9, Fodorean 5, Putnoky 5, A. Coman 3, Adoreanu 2, Ostace 2, Ramba 1, Iancu, Gurănescu, Mocioi. Antrenor: Marius Stavrositu.

Constanța: Vasile, Preda – Stankovic 7, Andrei 6, Chikovani 4, Ilie 3, Susanu 3, Buvinic 3, Nikolic 3, Stănescu 2, Nistor, Caba, Vegar, Komogorov, Bruj, Loghin. Antrenor: George Buricea.