Campionatul european feminin / România s-a calificat în Main Round

Naționala feminină a confirmat calculele hârtiei, bazate pe diferența netă de valoare dintre cele două loturi, obținând calificarea în Main Round-ul europenelor, după ce a învins Macedonia de Nord cu 31-23. E drept că jucătoarele noastre au avut o primă repriză modestă, în care Cristina Neagu a luat în repetate rânduri jocul pe cont propriu și a înscris golurile care ne-au menținut în avantaj. Diferența de valoare și-a spus cuvântul în repriza secundă, inclusiv datorită evoluției foarte bune a Dacianei Hosu. România se califică în Main Round, respectiv în grupa principală II, acolo unde va întâlni primele trei clasate din grupa D, primul joc fiind programat vineri, de la ora 21.30, tot la Skopje, împotriva Spaniei.

Prestația echipei României din meciul cu Olanda în care meritam cel puțin un punct și victoria concludenta împotriva echipei gazdă Macedonia ne dă încredere în vederea meciului cu Spania. Cu siguranță nu va fi un meci simplu, însă atmosfera foarte bună din cadrul echipei și spiritul de luptă ne menține optimiști în vederea primului meci din grupa principală. Florentin Pera

MACEDONIA DE NORD – ROMÂNIA 23-31 (12-13) Arbitri: Vanja Antic / Jelena Jakovljevic

Macedonia de Nord: Micevska, Jovanovska – Dabevska 7, Madjovska 6, Ristovska 3, Sazdovska 3, Gichevska 2, Janeska 1, Rizoska 1, Guguljanova, Kolovska, Djatevska, Jankulovska, Kiprijanovska, Mladenovska. Antrenor: Ljubomir Savevski.

România: Dumanska, Hosu, Ciucă – Neagu 10, Seraficeanu 5, Buceschi 3, Tănasie 3, Pintea 3, Grozav 3, Ostase 2, Bazaliu 2, Pristăvița, Dindiligan, Badea, Lixăndroiu, Țîrle. Antrenor: Florentin Pera.

Evoluția scorului: 1-3 (min. 8), 5-5 (min. 14), 8-8 (min. 18), 9-12 (min. 24), 12-13 (pauză), 14-18 (min. 37), 17-22 (min. 42), 19-25 (min. 48), 20-27 (min. 54), 23-31 (final).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 2 (2) – 2 (2).

Minute de eliminare: 4-12.

Joi, 10 noiembrie, se joacă primele două partide din grupa principală I: Croația – Slovenia (ora 19.00) și Ungaria – Danemarca (ora 21.30). Vineri se vor disputa și primele două jocuri din grupa principală II, Olanda – Germania (ora 19.00) și România – Spania (ora 21.30).