Liga Florilor / Bistrița a câștigat la Târgu Jiu

Cel de-al patrulea joc al etapei a XII-a din campionatul primului eșalon feminin s-a disputat la Târgu Jiu, acolo unde revelația acestui sezon n-a rezistat decât un sfert de oră în fața unei adversare superioare. Gloria Bistrița s-a impus categoric, scor 33-23, și se menține în topul ierarhiei Ligii Florilor. Ultimele trei partide ale rundei se joacă duminică: HC Zalău – Minaur Baia Mare (ora 11), SCM Gloria Buzău – Dacia Mioveni (ora 17.30) și Măgura Cisnădie – CSM Galați (ora 18).

CSM TÂRGU JIU – GLORIA BISTRIȚA-NĂSĂUD 23-33 (11-17) Arbitri: Ionuț Ifrim / Alexandru Ilisei

Tg. Jiu: Dzhukeva, Marica-Bercu – Ciolan 6, Bucă 3, Cioca 3, Coteț 2, Zinatullina 2, Boian 2, Pavlovic 2, Gavrilă 1, Pal 1, Klimek 1, Chiriță, Chiricuță, Andrei. Antrenori: Liviu Andrieș, Andrei Enache.

Bistrița: De Arruda, Dumanska – Zulic 7, Seraficeanu 5, Tamires 4, Chintoan 4, Laslo 4, Kpodar 4, Dincă 2, Bazaliu 1, Nikolic 1, Terec 1, Pristăvița, Posavec, Munteanu, Marcu. Antrenori: Horațiu Pașca, Marius Novanc.

Evoluția scorului: 3-2 (min. 4), 5-7 (min. 11), 8-11 (min. 18), 10-14 (min. 24), 11-17 (pauză), 14-21 (min. 37), 17-26 (min. 45), 20-30 (min. 53), 23-33 (final).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 4 (3) – 5 (3).

Eliminări de 2 minute: 1-3.