Liga Florilor / Ultima etapă a turului a început în capitală

Prima partidă a ultimei runde a turului Ligii Florilor s-a disputat miercuri seara, în ”Polivalenta” bucureșteană, acolo unde vicecampioana CSM a primit vizita fostei lidere Gloriei Buzău. Gazdele s-au impus previzibil, dacă ținem cont de forma arătată în ultima perioadă, însă echipa buzoiană a oferit o replică solidă timp de 45 de minute, conducând în prima repriză și la 4 goluri. Această victorie conslidează poziția de lideră a echipei bucureștene, în timp ce Buzăul rămâne cu un singur punct acumulat în ultimele patru etape.

Celelalte partide ale etapei a XIII-a se vor disputa după următorul program: Dacia Mioveni – Rapid București (joi, ora 19), CSM Galați – HC Zalău (duminică, ora 11), HC Dunărea Brăila – CSM Târgu Jiu (duminică, ora 17), Gloria Bistrița-Năsăud – Măgura Cisnădie (duminică, ora 17.30, live Pro Arena), SCM Universitatea Craiova – CSM Slatina (duminică, ora 18), Minaur Baia Mare – SCM Râmnicu Vâlcea (miercuri, 25 ianuarie, ora 17.30, live Pro Arena).

CSM BUCUREȘTI – SCM GLORIA BUZĂU 37-29 (19-17) Arbitri: Adrian Georgescu / Mihai Moldoveanu

CSM: Glauser, Davidsen, Eriksson 1 gol – Neagu 9, Arntzen 7, Aune 5, Alivodic 4, Pintea 4, Omoregie 2, Dembele 2, Sudakova 2, Zaadi 1, Dindiligean, Klikovac, Gogîrlă, Ailincăi. Antrenor: Adrian Vasile.

Buzău: Kelemen, Nenezic – Iuganu 10, Burlachenko 4, Ilyina 4, Zamfirescu 4, Petrovic 3, Moroianu 2, Blazevic 2, Vasileuskaya, Czeczi, Keita, Prkacin, Sîrb, Drăgunoiu. Antrenor: Daniel Anca.

Evoluția scorului: 2-2 (min. 6), 7-7 (min. 12), 8-12 (min. 18), 14-16 (min. 24), 19-17 (pauză), 22-21 (min. 36), 25-24 (min. 44), 30-25 (min. 52), 37-29 (final).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 6 (4) – 6 (4).

Eliminări de 2 minute: 3-2.