Senioarele au învins Ucraina în primul meci de la Bistrița

Echipa națională de senioare a câștigat cu 29-24 primul joc de verificare de la Bistrița cu Ucraina. În lipsa mai multor jucătoare de bază (Neagu, Buceschi, Pintea, Tîrcă, Seraficeanu, Badea), echipa noastră a fost mai degrabă una experimentală, selecționerul Florentin Pera având ocazia să vadă la lucru mai multe jucătoare tinere. În fața unui adversar modest, echipa noastră s-a impus fără probleme, în ciuda unor sincope în joc din partea a doua a partidei. Din păcate, administrația Din continuă să surprindă neplăcut, de data asta cu prețurile aberante (60-80 lei) la bilete, fapt ce a privat naționala de o sală plină, așa cum ar fi fost firesc. Meciul al doilea va avea loc sâmbătă, la ora 17.30, live pe Pro Arena.

ROMÂNIA – UCRAINA 29-24 (17-11) Arbitri: Gabriel Badiu / Ioan Barbu

România: Dumanska, Șerban, Hosu – Borș 5, Laslo 4, Tănasie 4, Popa 3, Severin 2, Bazaliu 2, Bucur 2, Mihai 2 Țîrle 2, Dindiligan 1, Ostase 1, Balog 1, Necula, Mițicuș, Stamin. Antrenor: Florentin Pera.

Ucraina: Saltaniuk, Chorniavska – Glibko 5, Konovalova 4, Markevch 3, Andriichuk 3, Smbatian 3, Shukal 2, Horilska 2, Dmytryshyn 1, Kohuch 1, Prokopiak, Smolinh, Kot, Melekestseva. Antrenor: Vitalii Andronov.

Foto: CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *