ACS Viitorul Caraș-Severin, noul pariu pentru handbalul juvenil din Banatul de Munte: „Copiii vor, sunt curioși și vin să vadă despre ce e vorba”

După dispariția echipei de seniori CSM Reșița, în vara lui 2025, handbalistul Marius Bahan a pus în mișcare ACS Viitorul Caraș-Severin, un club privat care, în doar câteva luni, a strâns copii în trei centre – Caransebeș, Reșița și Oravița – iar de curând și-a deschis activitatea și la Socol. Este un proiect care vorbește despre sport, disciplină, joacă, dezvoltare și, poate cel mai important, despre șansa de a crește frumos prin handbal.

În sala de sport „Valeria Borza” a Școlii Gimnaziale Nr. 8 din Caransebeș, entuziasmul se simte repede. Nu e doar energia firească a copiilor care aleargă după minge. E și sentimentul că aici se construiește ceva cu răbdare, cu pasiune și cu încredere.

Pentru Marius Bahan, ACS Viitorul Caraș-Severin nu este o idee apărută peste noapte, ci una mai veche, pe care viața a adus-o, în cele din urmă, în prim-plan.
„Un proiect mult așteptat, să zic așa, de către mine. Am acest proiect făcut de vreo trei ani, dar nu l-am activat de la început, pentru că eram la CSM Reșița până anul trecut”, spune el. Momentul decisiv a venit după desființarea echipei de seniori, când un grup de părinți din Caransebeș l-a chemat să vadă copiii și să evalueze potențialul de aici. „Bineînțeles că am venit și cu mare drag am început activitatea la Caransebeș, unde acum avem în jur de 40 de copii, fete și băieți.”

Iar unul dintre cele mai importante semne că proiectul are rădăcini sănătoase nu ține neapărat de cifre, ci de consecvență. „Ceea ce ne bucură în momentul de față este că de șase luni de zile de când am deschis aici sunt practic aceiași copii. Și vin, adică au continuitate. Asta este și ideea. Și asta mă bucură și mă încurajează practic să merg mai departe și înseamnă că facem lucrurile foarte bine.”

Marius Bahan vine în acest proiect cu experiența unui om care a trăit handbalul din interior, ani la rând. A evoluat ca jucător pe postul de centru/inter stânga la CSU Suceava, CSM Bacău, CSM Făgăraș, HC Adrian Petrea și CSM Reșița, club la care a revenit în 2018, iar în 2021 a devenit coordonator al secției de handbal.

De la primii pași în handbal la gândul performanței

În acest moment, ACS Viitorul Caraș-Severin lucrează cu grupele de baby handbal, minihandbal și juniori 4, iar clubul a reușit deja să se prezinte și la o competiție oficială.
„În momentul de față avem baby și minihandbal, în ambele categorii de vârstă, plus la băieți stăm bine la juniori 4. Am participat la turneul organizat de AJH Caraș-Severin, unde am jucat contra a două echipe ale CSM Reșița. Ne-am calificat mai departe la Euroregiune și ne vom prezenta și acolo. Pentru asta ne pregătim, ne antrenăm”, explică antrenorul.

Creșterea a fost rapidă și în celelalte orașe. La Oravița, unde secția este mai nouă, impactul a fost imediat. La Reșița, activitatea se dezvoltă cu ajutorul colaboratorilor săi, Snezan și Slageana Radosavlevici. Snezan i-a fost coleg de echipă la CSM Reșița, iar sora acestuia, Slageana, este handbalistă la CS Universitatea Reșița. Pentru Bahan, un detaliu contează enorm: cine lucrează cu copiii.
„Am spus de la început de drum că vreau oameni de calitate, oameni serioși alături de mine”, spune el. „Și cred că asta contează foarte mult. Și cel puțin eu, ca părinte, când îmi duc copilul undeva, sunt interesat dacă acel antrenor, acel om are studiile necesare pentru a-mi lăsa copilul pe mâinile lui.”

Marius Bahan (stânga), alături de Slageana și Snezan Radosavlevici
Marius Bahan (stânga), alături de Slageana și Snezan Radosavlevici

E, de fapt, unul dintre mesajele importante ale acestui proiect: sportul pentru copii nu înseamnă doar mișcare, ci și mediu sănătos, formatori potriviți și o atmosferă în care cei mici să se simtă bine. Tocmai de aceea, atragerea copiilor nu a fost dificilă.
„Să știți că nu a fost greu. Copiii vor, sunt curioși să vadă despre ce e vorba. Până la urmă noi așa îi atragem, să vină să încerce câteva antrenamente, să vină să vadă despre ce e vorba”, spune Marius Bahan. Apoi vine cheia: „Fiind atmosfera atât de bună, pe care o creez și eu, și Snezan, și Slagi, copiii vorbesc între ei, imediat se adună.”

Iar această atmosferă e, poate, cel mai bun argument pentru părinții care caută o activitate potrivită pentru copiii lor. Handbalul îi ajută să-și consume energia sănătos, să învețe disciplina, să respecte reguli, să lucreze în echipă și să capete încredere în ei. Pentru unii va rămâne o bucurie de după școală. Pentru alții poate deveni un drum către performanță.

Marius Bahan spune deschis că acesta este și obiectivul pe termen lung: „Avem trei secții deschise în momentul de față, unde avem foarte mulți copii. La un moment dat o să-i triem, o să-i selectăm și cu o grupă de copii, de băieți, o grupă de fete, vom merge spre performanță.” Dar nu vinde iluzii. „Pentru a face performanță ai nevoie de multe lucruri și antrenamente în mod special. Așa poți să reușești.”

Future Cup 2026, primul mare test și prima mare invitație

Până la campionatele naționale, copiii de la ACS Viitorul Caraș-Severin vor avea ocazia să simtă pulsul competiției într-un eveniment care se anunță unul dintre reperele începutului de vară în handbalul juvenil din zonă.

Între 5 și 7 iunie, la Caransebeș, clubul va organiza Future Cup 2026, un turneu dedicat categoriilor minihandbal, juniori 4 și junioare 4. Va fi prima ediție, iar ambiția organizatorilor este clară: să ofere copiilor meciuri, emoție, experiență și o sărbătoare a handbalului.
„Deja lucrăm la detaliile unui turneu foarte puternic din zona Banatului, ce va fi în Caransebeș în perioada 5-7 iunie. Se numește Future Cup 2026, la minihandbal, juniori 4 și junioare 4”, spune Bahan. „Va fi un turneu foarte puternic, vor fi multe, multe echipe participante. Ne dorim să aducem și o echipă din afară. Am discutat deja cu vecini din Serbia.”

Proiectul are deja sprijin local, ceea ce spune multe despre seriozitatea lui. „Avem sprijinul autorităților locale din Caransebeș, care ne-au pus la dispoziție Sala Polivalentă și bineînțeles ne vor ajuta cu detalii de organizare”, precizează președintele ACS Viitorul Caraș-Severin. La fel de importantă este implicarea părinților, despre care vorbește cu recunoștință: „Sunt foarte implicați, sunt foarte aproape de echipă, de copii și de noi, bineînțeles, ca antrenori.”

Clubul gazdă vrea să intre în turneu cu trei echipe. „Ne vom prezenta la acest turneu cu trei echipe și noi. Cu trei echipe, una de băieți, una la minihandbal și una de fete la juniori 4. Și o să facem o figură frumoasă”, spune Bahan. Iar concluzia lui sună exact ca o invitație pentru public, pentru copii și pentru părinți: „Ne dorim să fie un turneu reușit și să iasă un spectacol handbalistic de mare calitate.”

Din toamnă, clubul vrea să facă și următorul pas firesc. „Cu siguranță din toamnă vom avea echipă înscrisă cel puțin la juniori 4 băieți”, anunță Marius Bahan. Este semnul că ACS Viitorul Caraș-Severin nu este doar un proiect de început, ci unul care începe deja să capete structură, obiective și direcție.

Într-un județ fără nicio echipă de handbal seniori, un astfel de club poate deveni mai mult decât un loc de antrenament. Poate fi locul unde copiii învață să fie activi, curajoși și disciplinați. Locul unde descoperă un sport spectaculos. Și locul din care, pentru cei mai talentați și mai muncitori, poate începe drumul spre handbalul mare.

Pentru înscrieri și informații despre programul antrenamentelor din Caransebeș, Reșița, Oravița și noua filială din Socol, ACS Viitorul Caraș-Severin poate fi contactat la 0749 935 684.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *