Bacăul dă lovitura în cupă la Baia Mare, după aruncările de departajare ! / Ce a spus Adrian Petrea după meci

CSM Bacău a întrerupt seria rezultatelor nefavorabile cu o victorie surprinzătoare în Cupa României, pe terenul lui Minaur Baia Mare, la capătul unui joc al cărui deznodământ s-a decis la aruncările de departajare. Minaur a intrat la pauză cu două goluri avans la capătul a 30 de minute echilibrate, apoi s-a desprins la 18-13 în minutul 36.

Adrian Petrea: Cred că ne confruntăm cu un blocaj, pe care ne propunem să-l depășim

CSM Bacău a suferit vineri cea de-a treia înfrângere consecutivă în Liga Zimbrilor, după eșecul de pe teren propriu cu HC Dobrogea Sud Constanța și cel de marți, de la București, cu CSM. Dincolo de rezultate, echipa băcăuană se confruntă cu probleme în faza ofensivă, în condițiile în care a înscris doar 62 de goluri în cele trei jocuri.

Victorii pentru Timișoara și CSM București în Liga Zimbrilor

Ultimele două partide din ultima etapă a turului sezonului regulat al Ligii Zimbrilor s-au disputat vineri la Timișoara și în capitală. SCM Poli Timișoara s-a impus în fața formației CSM Bacău, echipă care a condus la pauză, însă a înscris doar 8 goluri în repriza secundă.

CSM București câștigă restanța cu Bacăul și urcă pe locul 5 în Liga Zimbrilor

CSM Bacău a început marți, în capitală, ceea ce se poate numi operațiunea ”Turul României” în 10 zile, băcăuanii având programate 4 jocuri consecutive în deplasare, pe traseul București – Timișoara – Baia Mare – Călărași. În restanța contând pentru etapa a XI-a a Ligii Zimbrilor, echipa lui Adrian Petrea a început în forță.

Ionuț Iancu, decisiv în victoria Constanței la Bacău / Declarații după meci

Meci aprig disputat joi seara la Bacău, acolo unde ambele combatante aveau nevoie de puncte în lupta pentru accederea în play-off. Prima repriză a fost una apărărilor și a portarilor Saldatsenka și Iancu, semn că echipele s-au studiat foarte bine, astfel încât arbitrii au semnalizat în repetate rânduri pre-pasiv.

Steaua și CSM Bacău au câștigat pe teren propriu în Liga Zimbrilor

Cele două partide disputate sâmbătă în cadrul etapei a zecea din Liga Zimbrilor au adus victorii la limită ale echipelor care au evoluat pe teren propriu. Steaua a trecut de CSM Focșani într-un final pe muchie de cuțit, în care oaspeții au revenit de la 27-30 în minutul 56.

Rezultate și casete tehnice din campionatele juniorilor

Rezultate și casete tehnice din etapa desfășurată în weekend în campionatele juniorilor. Tot în acest articol vor apărea și casetele tehnice ale jocurilor care se vor disputa în cadrul etapelor intermediare de miercuri.

Finaluri încinse la București și Focșani, victorie clară a Potaissei

Primele trei partide ale etapei a noua din Liga Zimbrilor s-au disputat vineri după-amiază, două dintre dispute încheindu-se cu victorii la limită ale gazdelor, care echilibrează foarte mult lupta pentru calificarea în play-off.

Minaur a obținut victoria în ultimele secunde la Reșița, Bacăul a defilat la Craiova, CSU Târgu Jiu a câștigat acasă

După ce deznodământul partidei dintre Steaua și Potaissa Turda s-a decis la aruncările de departajare, doar câteva secunde au lipsit ca același lucru să se întâmple și la Reșița, la partida dintre CSM și Minaur Baia Mare. Bojan Butulija a debutat pe banca tehnică a gazdelor, echipa reșițeană contând pentru prima dată în acest sezon pe Trifkovic și Tevzadze.

Baia Mare ratează ocazia de a deveni lideră, Bacăul câștigă după patru etape

După înfrângerea suferită miercuri de Dinamo în derby-ul cu Steaua, Minaur Baia Mare avea ocazia de a trece pe primul loc dacă o învingea pe teren propriu pe Potaissa Turda. Prima repriză s-a încheiat la egalitate, după mai multe răsturnări de scor: 7-5 (min. 13), 7-9 (min. 19), 10-9 (min. 23), 13-14 (min. 29).