A început Divizia A feminină, primele rezultate și casete tehnice

Miercuri, la Sfântu Gheorghe și Brașov, a început ediția 2020-2021 a eșalonului secund feminin. Primele partide s-au disputat în seriile B și C, de joi urmând să înceapă și întrecerile în seria A. Vă prezentăm rezultatele și casetele tehnice pe care le obținem, articolul fiind actualizat pe măsura obținerii informațiilor.

Divizia A feminin / Fără surprize în seria D

Primele trei clasate au obținut victorii clare în etapa a 15-a din seria D a Diviziei A feminine, din care au mai rămas de disputat 5 runde. Crișul Chișineu-Criș și CSM Tîrgu Mureș vor merge la turneul semifinal, mai rămâne de văzut de pe ce poziții, dar cele 4 puncte avans o fac pe Crișul favorită la câștigarea seriei.

Divizia A feminin / Crișul Chișineu-Criș și CSM Tîrgu Mureș continuă cursa spre turneul semifinal

Etapa a 14-a din seria D a Diviziei A feminine a consemnat rezultate scontate, primele două clasate obținând victorii clare, însă după ce au avut probleme în primele 30 de minute. De altfel, Crișul Chișineu-Criș și CSM Tîrgu Mureș sunt ca și calificate pentru turneul semifinal. Iată rezultatele complete și casetele tehnice.

Divizia A feminin / Un nou derby încheiat nedecis în seria D, CSM Tîrgu Mureș pregătește două transferuri spectaculoase

Cel de-al treilea duel dintre primele două clasate din seria D a eșalonului secund feminin s-a încheiat la egalitate (23-23), așa cum se încheiase și primul, disputat tot la Tîrgu Mureș. Partida a fost echilibrată, cu numeroase răstrunări răsturnări de scor. După ce gazdele au condus până în minutul 20, oaspetele au înscris 4 goluri consecutive preluând conducerea, dar tot mureșencele au intrat cu avans minim la pauză.

Divizia A feminin / Victorii ale fruntașelor înainte de derby-ul seriei D

Primele două clasate din seria D a eșalonului secund feminin au obținut victorii în etapa a XII-a. Crișul Chișineu-Criș s-a impus pe teren propriu în fața ultimei clasate, în timp ce CSM Tîrgu Mureș s-a impus categoric în deplasarea de la Reșița. Surpriza a venit de la Timișoara, acolo unde gazdele au învins ocupanta locului al treilea, CSU Oradea.

Divizia A feminin / Marta Baia Mare a obținut prima victorie, succes categoric pentru Dacia Mioveni

Divizia A feminină a programat vineri două partide, în seriile C și D. În seria C, Marta Baia Mare a reușit prima victorie a sezonului. După repriza excelentă făcută în Cupa României împotriva vicecampioanei CSM București, tinerele handbaliste pregătite de soții Marta au obținut un succes categoric împotriva celor de la CSU Reșița (27-18).

Constanța, la un pas de surpriză în Cupa României, Romanul a eliminat Reșița

Primul meci al zilei din 16-imile Cupei României feminine s-a disputat la Roman, între două divizionare secunde, gazdele de la CSM având câștig de cauză, 30-25. La Constanța, CSU Neptun a pierdut în fața celor de la U Cluj (29-32), deși conducea în minutul 54 cu 28-25.

Meci nebun la Oradea, în Divizia A feminină

Etapa a noua a seriei D din eșalonul secunde feminin a programat două partide, la Reșița și Oradea. Cel mai interesant joc al zilei s-a disputat la Oradea, unde ocupanta locului al treilea a primit vizita liderei Crișul Chișineu-Criș. Cele două echipe au intrat la egalitate la pauză, apoi oaspetele s-au desprins la 16-14.

Crișul Chișineu-Criș câștigă derby-ul cu CSM Tîrgu Mureș și se desprinde în fruntea seriei D din Divizia A feminină

Etapa a opta din seria D a eșalonului secund feminin a programat la Arad duelul dintre primele două clasate, Crișul Chișineu-Criș și CSM Tîrgu Mureș. În primul tur, la Tîrgu Mureș, partida se încheiase la egalitate, la fel cum s-a încheiat și prima repriză a partidei de sâmbătă, 16-16.

Caz revoltător la Oradea: echipa de handbal feminin a fost alungată din sală pentru a face loc unei competiții de tir !

Etapa a șaptea din seria D a eșalonului secund feminin a consemnat o mare surpriză, CSU Oradea pierzând pe teren propriu în fața penultimei clasate, CSU Vest Timișoara. Teren propriu e impropriu spus, fiindcă handbalistele din Oradea nu au fost lăsate să joace în sala Universității de chiar directorul clubului.