Divizia A feminin / Un nou derby încheiat nedecis în seria D, CSM Tîrgu Mureș pregătește două transferuri spectaculoase

Cel de-al treilea duel dintre primele două clasate din seria D a eșalonului secund feminin s-a încheiat la egalitate (23-23), așa cum se încheiase și primul, disputat tot la Tîrgu Mureș. Partida a fost echilibrată, cu numeroase răstrunări răsturnări de scor. După ce gazdele au condus până în minutul 20, oaspetele au înscris 4 goluri consecutive preluând conducerea, dar tot mureșencele au intrat cu avans minim la pauză. În repriza secundă, echipa gazdă a condus timp de 22 de minute, după care Crișul a revenit și a avut chiar 2 goluri avans (21-19, min. 56, 22-20, min. 57 și 23-21, min. 58). Carola Stângu și Monica Bărăbaș au marcat în final golurile care au adus egalitatea pe tabelă, în timp ce lidera n-a izbutit să fructifice ultimul atac.

În urma acestui rezultat, Crișul Chișineu-Criș rămâne pe primul loc, la 4 puncte de CSM Tîrgu Mureș, dar echipa mureșeană pregătește două transferuri cu greutate. Astfel, gruparea pregătită de Mihaela Evi urmează să le legitimeze pe Vanessa Agovic (foto, Muntenegru, centru, 24 de ani, fostă jucătoare la Buducnost Podgorica) și pe Nataliya Danshina (Rusia, inter dreapta, 27 de ani, fostă la Dinamo Volgograd, Kuban Krasnodar dar și la HC Dinamo București în sezonul 2017-2018).

Celelalte două partide alte etapei au fost echilibrate, Timișoara câștigând în deplasare la Baia Mare, în timp ce CSU Oradea a învins acasă pe CSU Reșița. Iată rezultatele complete și casetele tehnice ale etapei.

CSM TÎRGU MUREȘ – CRIȘUL CHIȘINEU-CRIȘ 23-23 (12-11) Arbitri: Radu Iliescu / Doru Manea

Tg. Mureș: Ugran – Bărăbaș 9, Munteanu 4, Darie 2, Târșoagă 2, Moldovan 2, Ola 1, Lăcătuș 1, Stângu 1, Bucin 1, Radu, Ghemeș. Antrenor: Mihaela Evi.

Crișul: Năstasă, Nemoianu, Corha – Klimek 7, Boldor 4, Vezentan 3, Cherecheș 2, Vrabie 2, Damian 2, Petrușe 2, Golusin 1. Antrenor: Sebastian Tudor.

”A fost un egal muncit, iar fetele au fost magnifice din punct de vedere al  dăruirii. Sunt mândru de această echipă, ce a fost construită într-un timp destul de scurt! Râmănem invincibili, dar și cu picioarele pe pământ. Le mulțumim suporterilor noștri, care s-au auzit într-o sală plină.” Sebastian Tudor

MARTA BAIA MARE – CSU VEST TIMIȘOARA 31-33 (18-15) Arbitri: Dan Pavel / Radu Pentea

Baia Mare: Moysh, Ciurte – Eremici 10, Asaftei 9, Loi 4, Deac 3, Mici 1, Igel 1, Racolța 1, Leș 1, B. Tebecs 1, Moysh, P. Tebecs. Antrenori: Ioan și Ioana Marta.

Timișoara: Racar, Brînzan, Țurlea – Sîrbu 7, Bobu 6, Istrate 6, Senciuc 4, Biro 3, Sîngeorzan 2, Juravle 2, Kovacs 1, Ludwig 1, Voicu 1, Popan. Antrenor: Sorinel Voicu.

CSU ORADEA – CSU REȘIȚA 26-23 (12-13) Arbitri: Diana Cânța / Raluca Nicolae

Oradea: Fulgescu, Pintea, Ardelean – Duțu 7, Hercuț 5, David 4, Abodi 4, Damian 3, Tudose 2, Petric 1, Zegrean, Surducan, Toma, Codreanu, Preduca. Antrenor: Doina Ardelean.

Reșița: Popescu, Ioța – Vlădășel 8, Cristea 6, Tovt 3, Bledea 2, Bochiș 1, Șiman 1, Dumitrescu 1, Ibănișteanu 1, Hobrad, Baldovin. Antrenor: Cristian Busuioc.