Liga Zimbrilor / Bacăul a ajuns la zece înfrângeri, Turda a câștigat la pas

Aflată pentru prima dată în formulă completă, dar fără antrenor principal, CSM Bacău n-a reușit să se impună în fața unei echipe ce a fost lipsită de doi oameni importanți la linia de 9 metri, Renaud-David și Nosrati. În cel de-al doilea meci al etapei a XI-a, Potaissa Turda n-a avut niciun fel de probleme în fața codașei CSM Reșița

Liga Zimbrilor / Turneul de la Sfântu Gheorghe s-a încheiat cu victorii ale Buzăului și Constanței

Ultimele două partide ale etapei a IX-a și ale mega-turneului desfășurat la Sfântu Gheorghe au dat câștig de cauză echipelor care teoretic plecau cu prima șansă. Ambele jocuri au fost echilibrate în cea mai mare parte a lor, Buzăul și Constanța reușind să se desprindă spre final.

Liga Zimbrilor / Buzăul și Turda au obținut victorii scontate

Meciurile al doilea și al treilea din runda a șaptea a Ligii Zimbrilor au adus victorii ale favoritelor în fața a două echipe care se întâlniseră miercuri și terminaseră nedecis. Suceava a fost, se pare, vlăguită de partida cu Vasluiul din etapa precedentă și a pierdut fără drept de apel.

Victorie previzibilă pentru Dinamo în fața Buzăului

Dinamo a bifat miercuri după-amiază a șasea victorie consecutivă în Liga Zimbrilor, toate obținute pe teren, că și asta e o mențiune ce trebuie făcută mai nou. Un meci lejer pentru ambele echipe, atât timp cât ”câinii” erau net favoriți, cei doi antrenori având ocazia să ofere mai multe minute unor jucători care evoluaseră mai puțin în rundele precedente.

Liga Zimbrilor / Victorie la limită a Buzăului, succes la scor pentru Turda

otaissa Turda și HC Buzău au câștigat primele două jocuri din etapa a V-a a Ligii Zimbrilor, în cadrul turneului de la Sfântu Gheorghe. În pofida diferenței mari de la final, turdenii n-au avut un joc tocmai simplu cu nou-promovata din Suceava, care s-a apropiat la un gol în debutul reprizei secunde.

VIDEO / Arbitrii meciului Buzău – Steaua au fost trimiși acasă pentru că au viciat rezultatul

Prima controversă legată de arbitraj la turneul al doilea al Ligii Zimbrilor a avut ca subiect prestația arbitrilor Octavian Fînață și Ștefan Hendrea la partida HC Buzău – Steaua București 28-28. Echipa buzoiană a egalat la ultima fază a meciului, dintr-o aruncare de la 7 metri acordată gratuit, după ce Ionuț Georgescu s-a apărat mult în afara propriului semicerc.

Egal de infarct între Buzău și Steaua

Al doilea meci al turneului Ligii Zimbrilor de la Sfântu Gheorghe a fost spectaculos, închiendu-se nedecis, 28-28, după ce HC Buzău a egalat din 7 metri la ultima fază a partidei. Steaua a condus mai bine de 50 de minute, a avut și 6 goluri avans în debutul reprizei secunde (19-13, 20-14), însă buzoienii și-au îmbunătățit pe parcurs jocul defensiv, având un final de joc foarte bun.

CSM Făgăraș și Minaur au obținut victorii conturate pe final de meci / Video-declarații Adrian Chiruț și Raul Fotonea

Minaur Baia Mare a reușit miercuri a doua victorie în campionat, după succesul de marți cu CSM Vaslui. Echipa lui Adrian Petrea a avut, însă, mult de lucru în fața celor de la HC Buzău, formație ce a realizat mai multe transferuri notabile în vară.

Renaud-David a dus Buzăul spre prima victorie a sezonului

Al doilea meci al zilei în Sepsi Arena a opus două echipe cu aspirații de play-off, care au luptat pentru victorie până la final. Buzăul s-a impus în cele din urmă la limită (21-20), pentru că a greșit mai puțin pe faza de atac și a avut în francezul Leo Renaud-David omul care a făcut diferența.

Liga Zimbrilor / Victorii pentru Dinamo, Potaissa și Călărași, Steaua a câștigat după ce a înscris doar 4 goluri în prima repriză

Ultimele 4 meciuri din etapa a 22-a a Ligii Zimbrilor au oferit dispute echilibrate, partidele încheindu-se cu scoruri strânse. Primele două clasate, Dinamo și Potaissa Turda, au câștigat în deplasare înainte de prima întâlnire din acest sezon, care va avea loc joi, în sala ”Dinamo”.

Liga Zimbrilor / Constanța a câștigat la scor primul meci al etapei a 21-a

Etapa a 21-a din sezonul regulat al Ligii Zimbrilor a debutat luni seara, la Constanța, vicecampioana primind vizita penultimei clasate, HC Buzău. La două zile după înfrângerea cu CSM București, dobrogenii s-au „răzbunat” pe buzoieni, cu o victorie categorică.

Liga Zimbrilor / Minaur Baia Mare, la a patra victorie consecutivă

Etapa a 20-a din sezonul regulat al Ligii Zimbrilor a programat vineri seară, la Focșani, partida dintre penultima clasată (HC Buzău) și ocupanta locului al treilea. După un început bun al buzoienilor, care conduceau cu 2-1 în minutul 5, maramureșenii au marcat de 5 ori la rând în următoarele 6 minute, dar gazdele au revenit și au egalat la 12 în minutul 26.

Liga Zimbrilor / Buzăul produce surpriza pe terenul CSM-ului București

Ultimul meci al etapei a 19-a din Liga Zimbrilor a însemnat și marea surpriză a rundei. Penultima clasată a reușit să obțină un punct în sala ”Rapid” și nu mult a lipsit ca echipa lui Eliodor Voica să ia toate cele trei puncte. Partida a fost echilibrată, cele două echipe succedându-se la conducere, iar în minutul 57 CSM București conducea cu 23-21.