Liga Zimbrilor / Victorii pentru Dinamo, Potaissa și Călărași, Steaua a câștigat după ce a înscris doar 4 goluri în prima repriză

Ultimele 4 meciuri din etapa a 22-a a Ligii Zimbrilor au oferit dispute echilibrate, partidele încheindu-se cu scoruri strânse. Primele două clasate, Dinamo și Potaissa Turda, au câștigat în deplasare înainte de prima întâlnire din acest sezon, care va avea loc joi, în sala ”Dinamo”.

Liga Zimbrilor / Constanța a câștigat la scor primul meci al etapei a 21-a

Etapa a 21-a din sezonul regulat al Ligii Zimbrilor a debutat luni seara, la Constanța, vicecampioana primind vizita penultimei clasate, HC Buzău. La două zile după înfrângerea cu CSM București, dobrogenii s-au „răzbunat” pe buzoieni, cu o victorie categorică.

Liga Zimbrilor / Minaur Baia Mare, la a patra victorie consecutivă

Etapa a 20-a din sezonul regulat al Ligii Zimbrilor a programat vineri seară, la Focșani, partida dintre penultima clasată (HC Buzău) și ocupanta locului al treilea. După un început bun al buzoienilor, care conduceau cu 2-1 în minutul 5, maramureșenii au marcat de 5 ori la rând în următoarele 6 minute, dar gazdele au revenit și au egalat la 12 în minutul 26.

Liga Zimbrilor / Buzăul produce surpriza pe terenul CSM-ului București

Ultimul meci al etapei a 19-a din Liga Zimbrilor a însemnat și marea surpriză a rundei. Penultima clasată a reușit să obțină un punct în sala ”Rapid” și nu mult a lipsit ca echipa lui Eliodor Voica să ia toate cele trei puncte. Partida a fost echilibrată, cele două echipe succedându-se la conducere, iar în minutul 57 CSM București conducea cu 23-21.

Liga Zimbrilor / Humet aduce victoria Stelei în ultimele secunde la Buzău, CSM București câștigă acasă cu CSM Vaslui

rimele două partide ale etapei a XVIII-a din Liga Zimbrilor s-au disputat miercuri, încheindu-se cu victorii ale echipelor din capitală. La București, în sala ”Rapid”, CSM-ul a învins pe CSM Vaslui, la capătul unei partide în care golgeter a fost sărbătoritul zilei, Goce Georgievski.

Victorii ale gazdelor la Vaslui și Baia Mare în Liga Zimbrilor

CSM Vaslui și Minaur Baia Mare au câștigat joi seara partidele disputate pe teren propriu în etapa a 17-a a Ligii Zimbrilor. Vasluiul lui Leonard Bibirig s-a impus în fața Buzăului după un joc foarte echilibrat, cu răsturnări de scor, în care oaspeții au condus și la 5 goluri în prima repriză.

Victorii pentru Buzău, Călărași, Steaua și Vaslui în Liga Zimbrilor / Adrian Petrea acuză o viciere de rezultat

După partida încinsă de la Timișoara, duminică seara s-au disputat alte patru partide în cadrul etapei a 16-a a Ligii Zimbrilor. Bacăul a suferit la Buzău cea de-a șasea înfrângere consecutivă în campionat, Steaua s-a impus la Reșița, Dunărea Călărași a învins clar pe Minaur Baia Mare, în timp ce Vasluiul a obținut o victorie importantă împotriva Focșaniului.

Victorii pentru Steaua, Minaur, Făgăraș și Focșani în Liga Zimbrilor

În afara partidei de la Bacău, în toate celelalte patru meciuri disputate joi în etapa a XV-a a Ligii Zimbrilor gazdele au luat toate punctele, mai greu sau mai ușor. Astfel, Steaua a trecut de Dunărea Călărași desprinzându-se în ultimele 10 minute, când oaspeții au reușit doar două goluri.

Victorii pentru Timișoara, CSM București și HC Buzău în Liga Zimbrilor

SCM Poli Timișoara a câștigat primul meci al etapei a 14-a din Liga Zimbrilor. Deținătoarea Cupei României s-a impus în fața Stelei, la capătul unui joc echilibrat, în care bănățenii s-au desprins decisiv în ultimele 5 minute.

Liga Zimbrilor / Ultimele două clasate au pierdut în deplasare, Turda a câștigat la Vaslui

Cele trei meciuri care au început la ora 18 joi, contând pentru ultima etapă a turului sezonului regulat, nu au consemnat surprize, chiar dacă echipele considerate outsidere au oferit replici consistente favoritelor. Ultimele două clasate au luptat din greu pentru puncte la Călărași și Făgăraș, însă au plecat cu tolba goală.

Gabriel Armanu a debutat cu dreptul pe banca Dunării Călărași

Debut victorios pentru noul tehnician al Dunării Călărași, Gabriel Armanu, în deplasarea de la Buzău. După ce gazdele au avut un început mai bun, conducând cu 4-2 în minutul 7, călărășenii au preluat conducerea după ce au înscris de 4 ori la rând, intrând apoi la pauză cu un avans de 3 goluri.

Dinamo câștigă și se desprinde în fruntea Ligii Zimbrilor

Penultimul meci al etapei a XI-a din Liga Zimbrilor s-a disputat duminică după-amiază în sala ”Dinamo”, acolo unde campioana a primit vizita penultimei clasate, HC Buzău. Un meci ce se anunța dezechilibrat, ținând cont de diferența de valoare dintre cele două combatante, dar care a fost echilibrat timp de 40 de minute.

Ultimele două clasate au pierdut pe teren propriu în Liga Zimbrilor

Ultimele două clasate din primul eșalon masculin au evoluat miercuri pe teren propriu, având statut de outsidere, confirmat de rezultatele finale. La Reșița, gazdele au primit vizita CSM-ului din București, însă n-au reușit supriza din cauza numeroaselor erori comise pe faza de atac.

Finaluri încinse la București și Focșani, victorie clară a Potaissei

Primele trei partide ale etapei a noua din Liga Zimbrilor s-au disputat vineri după-amiază, două dintre dispute încheindu-se cu victorii la limită ale gazdelor, care echilibrează foarte mult lupta pentru calificarea în play-off.