SCM Râmnicu Vâlcea, la câțiva centimetri de o remiză la Podgorica

SCM Râmnicu Vâlcea a suferit sâmbătă seara, pe terenul campioanei Muntenegrului, cea de-a cincea înfrângere în grupa B din Champions League, 28-29 cu Buducnost, după ce a ratat egalarea în ultimele secunde. Echipa vâlceană a fost lipsită de aportul a șase jucătoare de bază (Fernandez, Glibko, Aardahl, Minevskaja, Florica și Nikolic) și de antrenorul principal Florentin Pera.

Liga Florilor / Victorii ale echipelor oltene în primele două meciuri ale etapei a cincea

După victoriile obținute în etapa precedentă, nou-promovatele Dacia Mioveni și Activ Prahova Ploiești au pierdut la scor partidele din runda a cincea, ultima din cadrul turneului care a început joia trecută, la Sfântu Gheorghe. Dacia Mioveni a contat în partida cu Vâlcea doar în primele 4 minute.

Vâlcea pierde la limită cu Minaur, victorie categorică pentru Cisnădie

SCM Râmnicu Vâlcea a suferit duminică prima înfrângere în campionat, 31-32 cu Minaur Baia Mare, în duelul echipelor afectate de Covid. E drept că Baia Mare a reușit s-o recupereze pe Andreea Popa, în timp ce Vâlcea a contat în continuare pe trei junioare, dar diferența a fost făcută de forma portarilor titulari.

Zalăul a făcut surpriza cu Brăila, Vâlcea s-a dezlănțuit cu Crișul Chișineu-Criș

Liga Florilor a furnizat vineri după-amiază încă un meci spectaculos, cu un final pe muchie de cuțit și încheiat cu o surpriză, Zalăul lui Gheorghe Tadici învingând-o la limită, 27-26, pe una din reprezentantele României în Liga Europeană.

Victorie mare pentru Vâlcea în formulă restrânsă, Mioveniul a făcut instrucție cu Clujul

Primele două partide ale etapei a doua din Liga Florilor au furnizat dispute interesante și imprevizibile în cele două săli din Sfântu Gheorghe. Cea mai afectată echipă de coronavirus, SCM Râmnicu Vâlcea, a aliniat 11 jucătoare la partida cu CSM Slatina, din care 3 junioare.

Vâlcea pierde la Gyor în Champions League, după o nouă evoluție contradictorie

SCM Râmnicu Vâlcea și-a continuat evoluțiile inexplicabile în Champions League, cu evoluții bune și foarte bune în primele 30 de minute și prăbușiri absolut incredibile în a doua jumătate a meciurilor. Un nou episod al acestui ”serial” s-a consumat sâmbătă seara, la Gyor, unde echipa română a făcut o primă repriză excelentă.

A treia înfrângere în Champions League pentru SCM Râmnicu Vâlcea

SCM Râmnicu Vâlcea a bifat sâmbătă după amiază un nou eșec la scor în cea mai importantă competiție inter-cluburi. Și de această dată, înfrângerea categorică a venit după o primă repriză bună, în care echipa lui Florentin Pera, fără Gonzalez și Liscevic, a lăsat impresia că se poate lupta de la egal la egal cu o echipă altfel foarte valoroasă.

Rezultatele etapei a doua din DELO Champions League / CSM București a preluat șefia grupei A

Sâmbătă și duminică s-au disputat 7 din din cele 8 partide ale etapei a doua din faza grupelor Ligii Campioanelor, meciul dintre Vipers Kristiansand și FTC-Rail Cargo Hungaria fiind amânat din motive de Covid-19. Trei echipe au punctaj maxim după două etape, CSM București în grupa A, echipa română fiind în fruntea clasamentului, precum și Brest și Odense în grupa B.

Înfrângere categorică pe teren propriu pentru Vâlcea în Liga Campioanelor

Etapa a doua a grupelor Ligii Campioanelor n-a fost de bun augur pentru SCM Râmnicu Vâlcea, echipă lovită de Covid-19 înainte de partida cu Odense, antrenorul secund Goran Kurtes și jucătoarele Kristina Liscevic și Mireya Gonzalez fiind depistați pozitiv la teste. Campioana României a făcut un joc slab la toate capitolele, iar rezultatul final (21-30) reflectă din plin acest lucru.

Înfrângere pentru Vâlcea la primul meci din Champions League

SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut sâmbătă seara prima partidă disputată în cadrul grupei B a Ligii Campioanelor, pe terenul echipei franceze Brest Bretagne Handball, în fața a aproape 3000 de spectatori. Diferența finală este, însă, un pic cam mare (28-21), dacă ținem cont de faptul că echipa pregătită de Florentin Pera a jucat în foarte  multe momente de la egal la egal cu o adversară foarte valoroasă.

SCM Râmnicu Vâlcea câștigă pe merit Cupa și Supercupa

Primul mare derby de la reluarea competițiilor oficiale a contat pentru finala Cupei României, dar și a Supercupei, ambele trofee fiind aferente sezonului 2019-2020. O finală tristă, fără spectatori și cu măști pe băncile de rezerve, cea de-a doua măsură fiind ilogică din toate punctele de vedere.

SCM Râmnicu Vâlcea e prima finalistă a Cupei României, după o victorie clară cu Rapid

Prima semifinală a Cupei României le-a opus sâmbătă dimineață pe Rapid și SCM Râmnicu Vâlcea, ambele aflate la primul joc oficial după jumătate de an. Echipa giuleșteană nu a contat pe serviciile celor trei straniere transferate în această vară, Foggea, Čavlović și Kassoma, în timp ce Florentin Pera a folosit-o pe Mireya Gonzalez doar în ultimele 7 minute.