CSM București câștigă Cupa României în prelungiri, după o finală de nivel european

Fără interii titulari, dar și fără pivot de meserie pe foaie, post pe care a fost folosită Jacobsen, CSM București a reușit să câștige pentru a patra oară la rând Cupa României, învingând SCM Râmnicu Vâlcea după un veritabil thriller, decis după două reprize de prelungiri.

S-au pus în vânzare biletele pentru Final Four-ul Cupei României la handbal feminin / Au fost stabiliți și arbitrii celor patru partide

Bistrița va găzdui, la finalul acestei săptămâni, turneul final al Cupei României la handbal feminin. Citiți de unde pot fi cumpărare biletele și abonamentele și care vor fi arbitrii celor 4 partide.

Vâlcea mai face un pas spre titlu, Zalăul câștigă clar acasă, Bistrița se impune la Baia Mare

Liga Florilor a programat duminică trei partide din etapa a 21-a, cea mai interesantă fiind, fără îndoială, cea de la Râmnicu Vâlcea, acolo unde SCM-ul lui Florentin Pera a mai făcut un pas spre titlul de campioană.

Vâlcea câștigă greu cu Brăila, Craiova pierde la Bistrița, Corona învinge clar Buzăul

SCM Râmnicu Vâlcea, Corona și Gloria Bistrița-Năsăud au câștigat primele trei partide ale etapei a 20-a din Liga Florilor. Echipa vâlceană s-a impus la limită pe teren propriu în fața uneia dintre codașele campionatului.

Se cunosc toate echipele calificate în sferturile Cupei României la handbal feminin

Șapte echipe din Liga Florilor și lidera seriei A din eșalonul secund feminin, HCM Slobozia, vor avolua în sferturile de finală ale Cupei României. În ultimele trei partide ale optimilor nu s-au înregistrat surprize, însă este de notat că Măgura Cisnădie a gâfâit serios în fața dinamovistelor timp de 40 de minute.

Campioana câștigă la limită la Râmnicu Vâlcea, dar echipa olteană e favorită la titlu, după ce a revenit de la minus șase goluri

Meci de înalt nivel miercuri seara, la Râmnicu Vâlcea, cele două formații onorând statutul partidei, de finală a campionatului. Campioana a recuperat-o pentru acest meci pe Andrea Lekic și a avut în Radicevic cea mai bună marcatoare, însă Irina Glibko și Alicia Fernandez au făcut o partidă mare, iar SCM Râmnicu Vâlcea, cu avantajul rezultatelor directe, are prima șansă la cucerirea titlului de campioană.

Florentin Pera: ”Presiunea e pe CSM București, noi ne-am îndeplinit obiectivul”

Miercuri seara, de la ora 21, sala ”Traian” din Râmnicu Vâlcea va găzdui partida care ar putea decide titlul de campioană în Liga Florilor. SCM Râmnicu Vâlcea, echipa care a înregistrat victorii pe linie în acest sezon, va primi replica echipei campioane, CSM București. Citiți ce a declarat antrenorul echipei vâlcene, pentru Handbal Mania.

Foto-video / Vâlcea câștigă fără probleme la Piatra Neamț, ce a declarat Florentin Pera despre meciul de cupă, dar și despre ”finala” campionatului, cu CSM București

Duminică, la Piatra Neamț, a avut loc o mică sărbătoare a handbalului, așa cum ar trebui să fie fiecare meci de Cupa României, mai ales în orașe unde handbalul de primă ligă e istorie și nici perspective să revină acolo nu sunt.

Programul șaisprezecimilor Cupei României la handbal feminin și televizările

La finele acestei săptămâni și în prima zi a săptămânii viitoare vor avea loc 15 partide din 16-imile Cupei României la handbal feminin, fază în cadrul căreia s-a disputat deja partida Știința Bacău – HC Zalău 32-36. Citiți programul partidelor rămase de disputat, arbitrii și televizările.