SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut cu Brest, dar s-a calificat în grupele principale ale Champions League

Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a suferit sâmbătă seara, pe teren propriu, cea de-a cincea înfrângere în grupa C a Champions League, în confruntarea cu Brest Bretagne. Vâlcencele au început bine, au condus cu 2-0 în minutul 3, însă oaspetele au revenit și au intrat cu avantaj minim la pauză.

Victorii pentru echipele ”europene”, Buzăul a pierdut la Brăila

Etapa a XI-a a Ligii Florilor a programat miercuri seara patru partide, toate fiind câștigate de echipele care au evoluat pe teren propriu. Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a trecut de Minaur Baia Mare fără mari probleme, după ce s-a desprins încă din startul jocului.

A patra înfrângere consecutivă pentru SCM Râmnicu Vâlcea în Champions League

Campioana SCM Râmnicu Vâlcea ar fi putut să-și asigure calificarea în grupele principale ale Champions League duminică seara, în Germania, dacă ar fi terminat neînvinsă partida cu Bietigheim. Misiunea a părut posibilă timp de circa 45 de minute, însă vâlcencele au plătit tribut numeroaselor greșeli  ofensive.

Campioana SCM Râmnicu Vâlcea pierde fără drept de apel la Bistrița !

Meci de cupe europene marți, la Bistrița, într-o restanță din etapa a opta a Ligii Florilor, între Gloria și campioana SCM Râmnicu Vâlcea. Formația ardeleană a confirmat revenirea de formă, după un început mai slab de sezon, și a obținut a patra victorie consecutivă în campionat în fața unei echipe ce pare să resimtă programul încărcat de jocuri.

Înfrângere dramatică pe teren propriu pentru SCM Râmnicu Vâlcea

Cu Florentin Pera revenit pe bancă după problemele de sănătate care l-au dus la spital în această săptămână,  SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut vineri seara pentru a doua oară în fața campioanei Muntenegrului, la capătul unei partide care a fost decisă de numeroasele ratări și greșeli ofensive ale gazdelor, care au irosit, printre altele, trei aruncări de la 7 metri.

Victorie lejeră a campioanei, probleme pentru CSM București și Corona

Liga Florilor a programat marți trei partide din trei etape diferite, în care au evoluat pe teren propriu echipe care reprezintă România în cupele europene. La Râmnicu Vâlcea s-a disputat o restanță din etapa a șaptea, în care echipa campioană a primit replica nou-promovatei Rapid București.

Șase echipe românești evoluează sâmbătă în cupele europene

Nu mai puțin de șase formații din România vor juca sâmbătă în cupele europene. Prima va fi Dinamo București, care va evolua în etapa a treia a grupelor pe terenul campioanei Rusiei, Chekhovskie Medvedi. Partida va începe de la ora 16 și va fi transmisă de Digisport, Telekom Sport și Look. Campioana Ligii Florilor, SCM Râmnicu Vâlcea, va juca în Franța, la Brest.

Florentin Pera: Vreau să cred că victoria cu CSM-ul e o infuzie de moral pentru noi înainte de meciurile din Champions League

SCM Râmnicu Vâlcea a obținut sâmbătă o victorie extrem de importantă împotriva vicecampioanei CSM București, luând avans foarte important în Liga Florilor, de 6 puncte față de vicecampioană. Iată ce a declarat, pentru Handbal Mania, antrenorul principal al campioanei României.

Da Silva aduce victoria campioanei în ultima secundă a derby-ului cu CSM București

Derby-ul Ligii Florilor, dintre campioană și vicecampioană, nu prea și-a onorat statutul, cele două formații arătând că au încă destule probleme pe faza de atac. A fost un joc al apărărilor, dar și al portarilor, îmbucurătoare fiind forma foarte bună a celor doi portari ai echipei naționale, Yulia Dumanska și Denisa Dedu.

Măgura Cisnădie a rezistat doar o repriză la Râmnicu Vâlcea, campioana a trecut în fruntea Ligii Florilor

Capul de afiș al etapei a treia din Liga Florilor, partida dintre SCM Râmnicu Vâlcea și Măgura Cisnădie, a oferit un joc de nivel european cel puțin în primele 30 de minute, după care valoarea superioară a lotului campioanei și-a spus cuvântul.

Victorie convingătoare a campioanei cu Brăila, succes categoric al Brașovului în capitală

Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a debutat cu o victorie pe teren propriu în noua ediție de campionat, împotriva unei echipe ce s-a întărit considerabil în această vară. La echipa vâlceană a revenit, cu o evoluție consistentă, coordonatoarea Alicia Fernandez.