Debut în forță pentru campioana României în grupele principale ale Champions League

Campioana Ligii Florilor și-a început parcursul în grupa principală 2 din Champions League cu o victorie categorică pe teren propriu împotriva campioanei Sloveniei, 31-16. Chiar dacă a început ezitant, SCM Râmnicu Vâlcea și-a revenit după primele 10  minute și a obținut primele puncte în grupă, începând cu dreptul drumul spre sferturile de finală ale competiției.

Victorii pentru campioană și vicecampioană în Liga Florilor

Primele două partide din prima etapă a returului primului eșalon feminin s-au disputat duminică, dat fiind faptul că SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București vor evolua în Champions League în weekendul următor. Ambele echipe au obținut victorii, Vâlcea în deplasarea de la Brăila, iar CSM-ul acasă, în fața echipei care o învinsese în prima etapă a campionatului.

Cupa României / Fără surprize în 16-imile disputate miercuri

Nicio surpriză nu s-a înregistrat în partidele disputate miercuri în 16-imile Cupei României feminine. Echipele din Liga Florilor care au jucat pe terenul unor divizionare secunde au avansat în optimi, chiar dacă unele au avut de muncit din greu, așa cum a făcut-o Rapid la Galați.

Victorii în deplasare pentru campioană și vicecampioană, Bistrița și Zalăul s-au impus pe teren propriu

SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București au obținut victorii previzibile în deplasare în partidele disputate miercuri, în cadrul etapei a XII-a a Ligii Florilor. Campioana a avut, însă, destule probleme în prima repriză a partidei de la Slobozia, desprinzându-se decisiv în primele 5 minute ale mitanului secund.

EXCLUSIV / Petra Blazek: Când intri pe teren, trebuie să crezi mereu în victorie

Campioană în sezonul trecut cu SCM Râmnicu Vâlcea, Petra Blazek a evoluat excelent duminică împotriva fostei sale echipe, având o contribuție importantă la egalul reușit de Gloria Buzău împotriva campioanei. Iată un scurt interviu, realizat după partida de duminică, cu portarul echipei buzoiene și al naționalei Austriei.

Egal spectaculos la Buzău între Gloria și SCM Râmnicu Vâlcea

Anul 2020 a debutat în forță în Liga Florilor, cu două restanțe în care campioana SCM Râmnicu Vâlcea și vicecampioana CSM București au evoluat în deplasare. La Buzău, într-o sală plină, s-au întâlnit două dintre fruntașele Ligii Florilor, pregătite de doi antrenori ”în vogă” din primul eșalon feminin, Ovidiu Mihăilă și Florentin Pera, iar partida i-a răsplătit din plin pe cei prezenți la sală.

Rezultatele și casetele tehnice din prima zi a Memorialului „Constantin Tița”

SCM Râmnicu Vâlcea organizează la acest sfârșit de săptămână turneul amical Memorialul „Constantin Tița”, la care au fost invitate SCM Craiova, HC Zalău și CSM Slatina. Sâmbătă au avut loc două runde, de la care vă prezentăm rezultatele și casetele tehnice.

SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut cu Brest, dar s-a calificat în grupele principale ale Champions League

Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a suferit sâmbătă seara, pe teren propriu, cea de-a cincea înfrângere în grupa C a Champions League, în confruntarea cu Brest Bretagne. Vâlcencele au început bine, au condus cu 2-0 în minutul 3, însă oaspetele au revenit și au intrat cu avantaj minim la pauză.

Victorii pentru echipele ”europene”, Buzăul a pierdut la Brăila

Etapa a XI-a a Ligii Florilor a programat miercuri seara patru partide, toate fiind câștigate de echipele care au evoluat pe teren propriu. Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a trecut de Minaur Baia Mare fără mari probleme, după ce s-a desprins încă din startul jocului.

A patra înfrângere consecutivă pentru SCM Râmnicu Vâlcea în Champions League

Campioana SCM Râmnicu Vâlcea ar fi putut să-și asigure calificarea în grupele principale ale Champions League duminică seara, în Germania, dacă ar fi terminat neînvinsă partida cu Bietigheim. Misiunea a părut posibilă timp de circa 45 de minute, însă vâlcencele au plătit tribut numeroaselor greșeli  ofensive.

Campioana SCM Râmnicu Vâlcea pierde fără drept de apel la Bistrița !

Meci de cupe europene marți, la Bistrița, într-o restanță din etapa a opta a Ligii Florilor, între Gloria și campioana SCM Râmnicu Vâlcea. Formația ardeleană a confirmat revenirea de formă, după un început mai slab de sezon, și a obținut a patra victorie consecutivă în campionat în fața unei echipe ce pare să resimtă programul încărcat de jocuri.

Înfrângere dramatică pe teren propriu pentru SCM Râmnicu Vâlcea

Cu Florentin Pera revenit pe bancă după problemele de sănătate care l-au dus la spital în această săptămână,  SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut vineri seara pentru a doua oară în fața campioanei Muntenegrului, la capătul unei partide care a fost decisă de numeroasele ratări și greșeli ofensive ale gazdelor, care au irosit, printre altele, trei aruncări de la 7 metri.

Victorie lejeră a campioanei, probleme pentru CSM București și Corona

Liga Florilor a programat marți trei partide din trei etape diferite, în care au evoluat pe teren propriu echipe care reprezintă România în cupele europene. La Râmnicu Vâlcea s-a disputat o restanță din etapa a șaptea, în care echipa campioană a primit replica nou-promovatei Rapid București.

Șase echipe românești evoluează sâmbătă în cupele europene

Nu mai puțin de șase formații din România vor juca sâmbătă în cupele europene. Prima va fi Dinamo București, care va evolua în etapa a treia a grupelor pe terenul campioanei Rusiei, Chekhovskie Medvedi. Partida va începe de la ora 16 și va fi transmisă de Digisport, Telekom Sport și Look. Campioana Ligii Florilor, SCM Râmnicu Vâlcea, va juca în Franța, la Brest.