Exclusiv/ Florentin Pera: Este cea mai importantă provocare a carierei mele

Florentin Pera este viitorul antrenor al campioanei Rusiei, ȚSKA Moscova, un transfer de prestigiu pentru handbalul feminin românesc și, evident, pentru cartea de vizită a tehnicianului reșițean în vârstă de 41 de ani. De altfel, el și-a început cariera de antrenor ”de jos”, cu echipa din orașul natal, Universitatea Reșița.

Liga Florilor / CSM București este noua campioană, cu 3 etape înainte de finalul campionatului

CSM București și-a asigurat titlul de campioană cu 3 etape înainte de finalul ediției 2020/2021 a Ligii Florilor. Echipa bucureșteană a avut un parcurs aproape perfect, cu 25 de victorii și o remiză, în partida din tur cu U Cluj, echipa în fața căreia a câștigat duminică jocul care i-a asigurat matematic titlul.

Liga Florilor / Janjusevic show în victoria spectaculoasă a Buzăului cu Rapidul

După primul joc al etapei a 26-a din Liga Florilor, în care SCM Râmnicu Vâlcea a zdrobit-o pe CSM Galați având-o ca golgheteră pe junioara Corina Lupei (11 goluri), partida a doua a rundei a fost una de nivel european, spectaculoasă și cu răsturnări de scor până la final.

Liga Florilor / CSM București a câștigat marele derby cu Vâlcea, declarații după meci

CSM București a câștigat clar marele derby cu SCM Râmnicu Vâlcea, scor 32-26, și a mai făcut un pas către câștigarea titlului. Cu tandemul Neagu – Pintea în mare formă, echipa bucureșteană s-a apărat mai bine și a speculat numeroasele greșeli ofensive ale adversarelor.

Liga Florilor / Victorii ale echipelor de pe podium în primele trei meciuri ale etapei a 23-a

Primele trei partide ale etapei a 23-a din Liga Florilor au adus pe teren chiar primele trei clasate, acestea obținând victorii fără mari emoții. Astfel, Vâlcea a trecut de Brăila după un joc echilibrat doar în primele 10 minute, apoi Minaur a învins-o fără probleme pe Măgura Cisnădie pentru ca, în cel de-al treilea meci al rundei, CSM București să mai facă un pas spre titlu.

Liga Florilor / CSM București o surclasează pe Minaur și se îndreaptă cu pași mari spre titlu

Mult-așteptatul duel dintre primele două clasate din prima ligă feminină a fost derby doar vreo câteva minute în prima repriză, când Minaur a revenit de la 7-12 la 10-12. În rest, echipa maramureșeană a avut o prestație slabă, ”etalând” toată gama de greșeli pe care o echipă le poate face, începând cu cele de nivelul juniorilor.

Liga Florilor / Zalăul și Vâlcea au câștigat fără probleme ultimele meciuri de vineri

Ultimele două partide disputate vineri în cadrul etapei cu numărul 21 din Liga Florilor au adus victorii clare ale echipelor cotate drept favorite. Astfel, HC Zalău n-a dat nicio șansă Universității Cluj, echipa clujeană traversând o perioadă deloc fastă, reușind o singruă victorie în retur.

Liga Florilor / Victorii clare pentru Galați și Vâlcea în etapa a 20-a

Primul meci al zilei de joi din Liga Florilor a fost un joc al salvării, practic ultima speranță a celor de la CSM Galați de a rămâne în cărți pentru menținerea în primul eșalon. Iar echipa de la Dunăre a jucat împotriva U Cluj exact ca și cum ar fi fost un meci de totul sau nimic.

Liga Florilor / Minaur bate Vâlcea și rămâne în cărți pentru titlu

Cel mai așteptat meci al săptămânii în Liga Florilor s-a disputat sâmbătă după-amiază, miza fiind locul 2 și rămânerea în lupta pentru titlu cu CSM București. Minaur Baia Mare și SCM Râmnicu Vâlcea au oferit un meci frumos, de nivel european, a cărui soartă s-a tranșat în ultimele secunde.

Măgura Cisnădie a învins Buzăul după un joc încins, încheiat cu un conflict între antrenorii Mihăilă și Weber / Victorii pentru Vâlcea, CSM București și Minaur

Meci cu scântei marți după-amiază la Bistrița, între două echipe cu pretenții la un loc de cupă europeană, SCM Gloria Buzău și Măgura Cisnădie. Având în Elena Voicu un portar în zi de grație, Măgura Cisnădie a obținut o victorie importantă, la capătul unui meci tensionat, în care Buzăul a ratat 4 aruncări de la 7 metri.

Prima etapă a returului Ligii Florilor s-a încheiat fără surprize / Ce au declarat Florentin Pera și Bogdan Burcea după derby-ul Olteniei

Ultimele trei partide ale etapei a 16-a din primul eșalon feminin s-au încheiat cu victorii ale echipelor care porneau favorite, respectiv SCM Râmnicu Vâlcea, Dunărea Brăila și CSM București. Etapa a 17-a se dispută marți, la Bistrița, citiți programul complet al rundei.

Vâlcea bate Zalăul în Liga Florilor, Florentin Pera e nemulțumit de atitudinea jucătoarelor sale

SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus previzibil în fața Zalăului în etapa a 13-a a Ligii Florilor, însă victoria echipei oltene s-a conturat în ultimele minute, după o evoluție care l-a nemulțumit pe antrenorul Florentin Pera. Zalăul a evoluat în nota obișnuită, cu determinare și agresivitate în apărare.

Calificare cu emoții pentru CSM București în sferturile Champions League / Ce au spus după meci antrenorii Vasile și Pera

CSM București era marea favorită la calificare după victoria cu 33-24 obținută pe terenul marii rivale SCM Râmnicu Vâlcea, însă a tremurat serios în finalul jocului de pe teren propriu de sâmbătă. Vâlcea s-a impus cu 27-21 în capitală, însă a condus de două ori la 7 goluri în ultimele 10 minute, dar nu a avut suficientă luciditate pe faza de atac.

Liga Florilor / Vâlcea a surclasat Galațiul, Bistrița a trecut de Craiova în meciul echipelor ”care au chinuit handbalul”

Primul joc al etapei a XI-a din primul eșalon feminin a fost și cel mai dezechilibrat, SCM Râmnicu Vâlcea depășind fără nicio problemă pe CSM Galați, scor 33-20. A fost un meci jucat mai mult la relanti, în care Galațiul n-a părut să emită vreo pretenție, în timp ce  Florentin Pera a avut prilejul să ofere mai multe minute unor jucătoare tinere.