Liga Florilor / Vâlcea se gândește să schimbe antrenorul, Sandu Iacob e pe lista fostei campioane

Începutul de sezon al echipei SCM Râmnicu Vâlcea n-a fost tocmai pe placul conducerii clubului oltean. Fosta campioană a fost eliminată din Cupa României în sferturi, la aruncările de la 7 metri, după care, în campionat, a remizat acasă cu Craiova și a învins destul de greu pe CSM Deva.

Liga Florilor / Finaluri pe muchie de cuțit la Slatina și Râmnicu Vâlcea

Ultimele patru partide ale primei  etape din noua ediție a Ligii Florilor s-au disputat duminică. Cele două jocuri desfășurate în Oltenia, dimineață la Slatina și seara la Râmnicu Vâlcea, au fost echilibrate, cu finaluri de infarct.

Rapid și Gloria Buzău sunt primele două semifinaliste ale Cupei României feminine

Miercuri, la Bistrița, s-au disputat primele două sferturi de finală ale Cupei României feminine. Calificată direct în acestă fază, Rapidul a trecut de Minaur Baia Mare, desprinzându-se în ultimele 10 minute. În cea de-a doua partidă de miercuri, Buzăul a furnizat o mică surpriză, eliminând-o pe SCM Râmnicu Vâlcea.

Cupa României feminin / Victorii categorice pentru Vâlcea și Zalău

Încă două echipe au obținut marți biletele pentru sferturile de finală ale Cupei României feminine, ambele după victorii categorice. Iar dacă succesul clar al Zalăului împotriva divizionarei secunde U Cluj n-a fost o surpriză, era de așteptat ca duelul oltenesc dintre SCM-urile din Râmnicu Vâlcea și Craiova să ofere o dispută mai echilibrată.

Rezultate și imagini din jocurile de pregătire

Echipele din primele eșaloane handbalistice au intrat în linie dreaptă cu pregătirile pentru viitorul sezon, care începe săptămâna viitoare. Echipele feminine vor juca în Cupa României, rămasă restantă din sezonul precedent, în timp ce echipele masculine încep campionatul pe 29 august, prima etapă fiind precedată de Supercupa României.

Primele meciuri amicale ale echipelor din Liga Florilor

Majoritatea echipelor din primul eșalon feminin se află în toiul pregătirilor pentru viitorul sezon competițional, unele disputând mai multe jocuri de verificare. Ultima echipă care a început pregătirile este chiar campioana CSM București, aceasta având programată reunirea lotului pe 27 iulie.

Patru echipe românești în Liga Europeană feminină

Federația Europeană de Handbal lista echipelor participante în ediția 2021/2022 a Ligii Europene feminine. Pe tabloul competiției se regăsesc patru echipe din România: Măgura Cisnădie (va întra în turul 2 preliminar), SCM Râmnicu Vâlcea, SCM Gloria Buzău (vor intra în turul 3 preliminar) și Minaur Baia Mare (va intra direct în faza grupelor).

SCM Râmnicu Vâlcea și-a anunțat colectivul tehnic pentru sezonul viitor

Rămasă fără antrenorul Florentin Pera, plecat în Rusia la campioana ȚSKA Moscova, medaliata cu bronz a ultimei ediții a Ligii Florilor a anunțat că noul antrenor al echipei este sârbul Goran Kurtes. Antrenor secund la echipa vâlceană în sezonul precedent, Kurtes a mai antrenat în România la Tomis Constanța și CSM Ploiești.

Exclusiv/ Florentin Pera: Este cea mai importantă provocare a carierei mele

Florentin Pera este viitorul antrenor al campioanei Rusiei, ȚSKA Moscova, un transfer de prestigiu pentru handbalul feminin românesc și, evident, pentru cartea de vizită a tehnicianului reșițean în vârstă de 41 de ani. De altfel, el și-a început cariera de antrenor ”de jos”, cu echipa din orașul natal, Universitatea Reșița.

Liga Florilor / CSM București este noua campioană, cu 3 etape înainte de finalul campionatului

CSM București și-a asigurat titlul de campioană cu 3 etape înainte de finalul ediției 2020/2021 a Ligii Florilor. Echipa bucureșteană a avut un parcurs aproape perfect, cu 25 de victorii și o remiză, în partida din tur cu U Cluj, echipa în fața căreia a câștigat duminică jocul care i-a asigurat matematic titlul.

Liga Florilor / Janjusevic show în victoria spectaculoasă a Buzăului cu Rapidul

După primul joc al etapei a 26-a din Liga Florilor, în care SCM Râmnicu Vâlcea a zdrobit-o pe CSM Galați având-o ca golgheteră pe junioara Corina Lupei (11 goluri), partida a doua a rundei a fost una de nivel european, spectaculoasă și cu răsturnări de scor până la final.

Liga Florilor / CSM București a câștigat marele derby cu Vâlcea, declarații după meci

CSM București a câștigat clar marele derby cu SCM Râmnicu Vâlcea, scor 32-26, și a mai făcut un pas către câștigarea titlului. Cu tandemul Neagu – Pintea în mare formă, echipa bucureșteană s-a apărat mai bine și a speculat numeroasele greșeli ofensive ale adversarelor.

Liga Florilor / Victorii ale echipelor de pe podium în primele trei meciuri ale etapei a 23-a

Primele trei partide ale etapei a 23-a din Liga Florilor au adus pe teren chiar primele trei clasate, acestea obținând victorii fără mari emoții. Astfel, Vâlcea a trecut de Brăila după un joc echilibrat doar în primele 10 minute, apoi Minaur a învins-o fără probleme pe Măgura Cisnădie pentru ca, în cel de-al treilea meci al rundei, CSM București să mai facă un pas spre titlu.

Liga Florilor / CSM București o surclasează pe Minaur și se îndreaptă cu pași mari spre titlu

Mult-așteptatul duel dintre primele două clasate din prima ligă feminină a fost derby doar vreo câteva minute în prima repriză, când Minaur a revenit de la 7-12 la 10-12. În rest, echipa maramureșeană a avut o prestație slabă, ”etalând” toată gama de greșeli pe care o echipă le poate face, începând cu cele de nivelul juniorilor.

Liga Florilor / Zalăul și Vâlcea au câștigat fără probleme ultimele meciuri de vineri

Ultimele două partide disputate vineri în cadrul etapei cu numărul 21 din Liga Florilor au adus victorii clare ale echipelor cotate drept favorite. Astfel, HC Zalău n-a dat nicio șansă Universității Cluj, echipa clujeană traversând o perioadă deloc fastă, reușind o singruă victorie în retur.