Ziua și transferul la Rapid, CSM Făgăraș continuă campania de achiziții

Rapid București a anunțat vineri un nou transfer, de data aceasta de la campioana SCM Râmnicu Vâlcea. Gruparea giuleșteană a înregimentat-o pe Alexandra Badea (22 de ani), extremă dreapta, care a evoluat în ultimele două sezoane la Vâlcea, înscriind 11 goluri în ultima ediție a Champions League.

SCM Râmnicu Vâlcea a anunțat două transferuri importante pentru sezonul viitor

Campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea, a anunțat, la începutul săptămânii, două transferuri pentru viitorul sezon cometițional, de la echipe de Champions League. Astfel, gruparea vâlceană o aduce de la Brest pe internaționala germană Evgenija Minevskaja, un inter stânga în vârstă de 27 de ani.

CSM București a câștigat marele derby cu campioana, Cisnădie s-a impus în restanța de la Slobozia

Marele derby al Ligii Florilor MOL s-a disputat miercuri seara într-o atmosferă dezolantă, fără spectatori, vicecampioana CSM București reușind să se impună la limită (23-22), după ce Vâlcea a avut în ultimul minut atacul prin care putea egala, însă n-a făcut-o.

Vâlcea a pierdut la Gyor, dar Liscevic a înscris golul meciului

Campioana României s-a deplasat pe terenul celei mai valoroase echipe de club din lume sâmbătă, pentru ultimul meci din grupa principală 2 a Champions League. Partida n-a avut nicio miză vizavi de configurația finală a clasamentului, însă pentru SCM Râmnicu Vâlcea a fost un test foarte important înaintea marelui derby cu CSM București.

Victorii pentru Vâlcea și Minaur în Liga Florilor

Etapa a 19-a a Ligii Florilor a programat miercuri două partide, în care au fost implicate echipe ce vor juca în weekend în cupele europene. Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a câștigat fără probleme derby-ul oltenesc cu SCM Craiova și va juca sâmbătă pe terenul campioanei Europei, Gyor.

SCM Râmnicu Vâlcea și-a asigurat calificarea în sferturile de finală ale Champions League

Campioana României și-a asigurat sâmbătă biletele pentru sferturile de finală ale Champions League, după ce a învins, pe teren propriu, fără probleme, campioana Suediei, IK Savehof. După ce a depășit cu bine ”atacul” virozei respiratorii, echipa vâlceană a avut probleme doar în primele 10 minute ale partidei cu echipa suedeză, care conducea cu 4-3 în minutul 9.

Liga Florilor MOL / Victorii pentru campioană și vicecampioană înainte de meciurile din Champions League din weekend

SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București continuă, umăr la umăr, cursa pentru titlu în Liga Florilor MOL. Campioana a disputat marți restanța din etapa a 17-a cu penultima clasată, în fața căreia s-a impus fără mari probleme, chiar dacă echipa ardeleană a oferit o replică destul de consistentă.

SCM Râmnicu Vâlcea a remizat la Ljubljana în Champions League

Campioana României a mai făcut un pas spre calificarea în sferturile de finală ale Champions League, după ce a încheiat la egalitate (28-28) pe terenul campioanei Sloveniei, echipă pe care o învinsese la Râmnicu Vâlcea cu 31-16. Măcinată de probleme medicale, echipa vâlceană a avut un început timid, dar, după primul sfert de oră, și-a revenit și a condus cu 7-4 în minutul 17.

Cupa României feminin/ Vâlcea câștigă clar la Bistrița, Rapidul elimină Craiova, victorie categorică pentru Minaur

Ultimele trei partide din optimile Cupei României feminine au opus echipe din Liga Florilor. Capul de afiș al acestei faze a fost constituit de partida de la Bistrița, dintre Gloria și campioana SCM Râmnicu Vâlcea. După o primă repriză relativ echilibrată, oaspetele au dominat mitanul secund, desprinzându-se chiar la 10 goluri, 26-16 în minutul 54, și obținând o victorie mai clară decât era de așteptat.

Luni și marți se dispută optimile Cupei României feminine

Cupa României la handbal feminin a ajuns în faza optimilor de finală, cele opt partide fiind programate la începutul săptămânii. Primul meci va avea loc luni, la Pitești, în timp ce capul de afiș al acestei faze este constituit de duelul dintre Gloria Bistrița și SCM Râmnicu Vâlcea.

SCM Râmnicu Vâlcea n-a rezistat în fața campioanei Europei / Declarații după Vâlcea – Gyor 20-29

Campioana României n-a reușit surpriza în partida de pe teren propriu cu deținătoarea Champions League, pierzând categoric, 20-29. Vâlcea a visat frumos timp de 6 minute, cât s-a aflat la conducere, însă a plătit tribut numeroaselor imprecizii din faza ofensivă. După 5-5 în minutul 15, cele două echipe n-au mai înscris timp de 7 minute, apoi finalul de repriză a aparținut oaspetelor.

SCM Râmnicu Vâlcea e cu un pas mai aproape de sferturile Champions League după o victorie convingătoare în Suedia / Ce a spus Marta Batinovic despre meci

Campioana României a obținut duminică a doua victorie consecutivă și convingătoare în grupele principale ale Champions League, 23-17 pe terenul campioanei Suediei. Chiar dacă nu a avut proporțiile celei obținute cu Krim Ljubljana, succesul obținut cu Savehof este dătător de speranțe în privința calificării echipei lui Florentin Pera în sferturile de finală.

Debut în forță pentru campioana României în grupele principale ale Champions League

Campioana Ligii Florilor și-a început parcursul în grupa principală 2 din Champions League cu o victorie categorică pe teren propriu împotriva campioanei Sloveniei, 31-16. Chiar dacă a început ezitant, SCM Râmnicu Vâlcea și-a revenit după primele 10  minute și a obținut primele puncte în grupă, începând cu dreptul drumul spre sferturile de finală ale competiției.

Victorii pentru campioană și vicecampioană în Liga Florilor

Primele două partide din prima etapă a returului primului eșalon feminin s-au disputat duminică, dat fiind faptul că SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București vor evolua în Champions League în weekendul următor. Ambele echipe au obținut victorii, Vâlcea în deplasarea de la Brăila, iar CSM-ul acasă, în fața echipei care o învinsese în prima etapă a campionatului.

Cupa României / Fără surprize în 16-imile disputate miercuri

Nicio surpriză nu s-a înregistrat în partidele disputate miercuri în 16-imile Cupei României feminine. Echipele din Liga Florilor care au jucat pe terenul unor divizionare secunde au avansat în optimi, chiar dacă unele au avut de muncit din greu, așa cum a făcut-o Rapid la Galați.

Victorii în deplasare pentru campioană și vicecampioană, Bistrița și Zalăul s-au impus pe teren propriu

SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București au obținut victorii previzibile în deplasare în partidele disputate miercuri, în cadrul etapei a XII-a a Ligii Florilor. Campioana a avut, însă, destule probleme în prima repriză a partidei de la Slobozia, desprinzându-se decisiv în primele 5 minute ale mitanului secund.

EXCLUSIV / Petra Blazek: Când intri pe teren, trebuie să crezi mereu în victorie

Campioană în sezonul trecut cu SCM Râmnicu Vâlcea, Petra Blazek a evoluat excelent duminică împotriva fostei sale echipe, având o contribuție importantă la egalul reușit de Gloria Buzău împotriva campioanei. Iată un scurt interviu, realizat după partida de duminică, cu portarul echipei buzoiene și al naționalei Austriei.