CSM Tîrgu Mureș și Crișul Chișineu-Criș merg umăr la umăr în Divizia A feminină

Duel palpitant în seria D a Diviziei A feminine, între CSM Tîrgu Mureș și Crișul Chișineu-Criș. Ambele echipe au câte trei victorii din tot atâtea jocuri și se vor întâlni peste două săptămâni, la Tîrgu Mureș, în derby-ul seriei.

CSM Tîrgu Mureș a evoluat în deplasare, la CSU Oradea, unde a obținut o victorie categorică, la capătul unui meci în care echilibrul s-a menținut doar în primele 10 minute. Echipa mureșeană conduce în clasamentul serie D, cu 9 puncte și golaveraj 103-65.

CSU Oradea – CSM Tg. Mureș 17-35 (8-17)

Oradea: A. Sabău, Pintea, Ardelean – Tanc 4, Petric 4, Lazea 3, Motogna 3, Vrabie 2, Abodi 1, R. Sabău, Gaga, Corondan, Hercuț. Antrenori: Doina și Cristian Ardelean.

Tg. Mureș: Ugran – Stângu 11, Bărăbaș 5, Târșoagă 5, Ghemeș 4, Bucin 3, Munteanu 3, Popeanu 2, Darie 2, Ilieș, Radu, Sângeorzan, Bardoși. Antrenor principal – Mihaela Evi, antrenor secund – Daniel Pop, director tehnic – Claudiu Evi.

Cu aproape aceeași echipă ducem competiția pe două fronturi, junioare I și Divizia A. Sâmbătă am jucat la Tîrgu Mureş, cu CSS2 Baia Mare, la junioare, iar după meci am plecat la Oradea, în vederea disputării jocului de Divizia A. Nu e deloc ușor, dar avem un lot omogen, iar fiecare jucătoare reușește să contribuie la rezultatele bune ale echipei. Îmbucurător pentru mine e că am reușit să integrăm în nucleul de jucătoare foarte tinere, pe care îl aveam deja, și două jucătoare cu experiență. Începând din acest an, avem la Tîrgu Mureş toate condițiile necesare pentru performanță, iar sportivele noastre demonstrează asta și în teren. Jocul de astăzi cu CSU Oradea l-am tratat cu seriozitate, iar fetele au respectat ce le-am spus înaintea jocului: contraatac și viteză de pasare. Handbalul e ușor când ai sportive ca ale mele! Mihaela Evi (antrenor principal CSM Tîrgu Mureș)

După două victorii consecutive în deplasare, Crișul Chișineu-Criș a susținut duminică primul joc în fața propriilor suporteri. Echipa lui Sebastian Tudor a avut un meci greu în fața celor de la CSU Reșița, înscriind golul victoriei în ultimul minut. Crișul are 9 puncte, golaveraj 102-88 și se află pe locul al doilea.

Crișul Chișineu-Criș – CSU Reșița 30-29 (15-14)

Chișineu-Criș: Corha, Salata – Klimek 6, Boldor 6, Lucușa 5, Petrușe 4, Put 3, Snakovszki 3, Moraru 2, Damian 1, Iuga, Tudose. Antrenor: Sebastian Tudor.

Reșița: Roman, Popescu, Ioța – Șerban 12, Vezenian 6, Ion 5, Bledea 2, Vulpe 2, Baldovin 1, Dumitrescu 1, Ilea. Antrenor: Cristian Busuioc.

A fost cel mai disputat meci de până acum pentru noi! Am întâlnit o formație care joacă de mult timp împreună, omogene, determinate și pentru asta felicit echipa din Reșița. Noi am jucat un sistem de apărare clasic în prima repriză, un sistem care le-a permis oaspetelor să fructifice foarte ușor. În a doua repriză, am schimbat sistemul de apărare și lucrurile au decurs mult mai bine. Pe finalul jocului, am avut 3 goluri avans, dar graba noastră de a marca mai mult ne-a costat, iar în minutul 59 scorul era egal. Un time-out la momentul oportun, urmat de o combinație pentru Romina Petrușe, finalizată cu gol clar, a adus victoria mult muncită. Mulțumim galeriei pentru susținere! Sebastian Tudor (antrenor principal Crișul Chișineu-Criș)