Surpriză de proporții la Trofeul Carpați: România B învinge campioana olimpică !

Primul meci al Trofeului Carpați a adus față în față selecționata secundă a României și campioana olimpică, Rusia, condusă de legendarul  Evgheni Trefilov, partidă încheiată cu o mare surpriză. Având în componență 10 jucătoare eligibile pentru europenele din Franța, România B a făcut un meci foarte bun (mai ales în apărare), curajos, româncele nefiind impresionate de cărțile de vizită ale adversarelor. Astfel, Rusia a intrat cu avans minim la pauză, după ce ultimul gol al primei reprize a fost rezultatul unei combinații între două tinere jucătoare din Divizia A, Andreea Târșoagă (CSM Tg. Mureș) și Andreea Popa (Rapid București). Mai mult, în repriza secundă, România B a preluat conducerea, conducând și la două goluri (16-14, min. 39 și 19-17, min. 45), pentru ca, în minutul 50, scorul să fie egal 20, iar în minutul 59, un contraatac fructificat de Boian să aducă echipa română în avantaj, 25-24, acesta fiind și rezultatul final. După evoluțiile din partida cu Rusia, Diana Ciucă și Bianca Bazaliu au toate șansele să fie incluse în lotul pentru campionatele europene, însă toate handbalistele românce au avut evoluții remarcabile. De văzut ce va fi în meciul România A – Serbia, în condițiile în care, cu siguranță, previziunile erau ca naționala noastră să joace al doilea meci împotriva Rusiei.

România B – Rusia 25-24 (11-12).

România B: Teodorescu, Ciucă – Popa 6, Bazaliu 4, Ostase 3, Lazăr 3, Polocoșer 2, Dincă 2, Târșoagă 1, Petruș 1, Seraficeanu 1, Boian 1, Zamfirescu 1, Ilie, Bucur, Conache. Antrenor: Ambros Martin.

Rusia: Sedoykina, Utkina, Trusova – Maslova 4, Kochetova 3, Samokhina 3, Skorobogatchenko 3, Makeeva 2, Frolova 2, Sudakova 2, Sen 1, Malashenko 1, Dudina 1, Barkalova 1, Markova 1, Managarova, Snopova, Nikitina. Antrenor: Evgheni Trefilov.