Știința Bacău ratează ocazia de a părăsi ultimul loc în Divizia A feminină

După victoria surprinzătoare de duminică, împotriva celor de la HCF Piatra Neamț, handbalistele de la Știința Bacău au ratat șansa de a preda ”lanterna roșie” a clasamentului seriei A din eșalonul secund feminin. După o primă repriză încheiată la egalitate, gazdele revenind de la 7-10, echipa băcăuană a avut început de repriză secundă catastrofal în atac, înscriind un singur gol în 13 minute. Brăila s-a desprins la 16-12 și 19-14, dar Știința s-a apropiat la 19-20 în minutul 57, având și superioritate numerică. Deși mai tânără, echipa pregătită de Cristian Preda a gestionat mai bine finalul de meci, înscriind de două ori în inferioritate și obținând meritat victoria.

Știința Bacău – Dunărea II Brăila 19-22 (11-11)

Bacău: Uricaru, Robu – Ciobanu 5, Manoilă 5, Grigoriu 3, Tală 3, Verșescu 1, Faig 1, Croitoriu 1, Bucă, Iștoc, Pădurariu. Antrenori: Ion Arsene, Georgiana Vîntu.

Brăila: Caraman, Micu – Vrabie 5, Ichim 5, Epureanu 4, Gașpar 3, Coteț 3, Oprea 1, Popa 1, Teodor, Sava. Antrenori: Cristian Preda, Eugen Jelesneac.