CSU Neptun Constanța câștigă categoric meciul decisiv pentru calificarea la turneul semifinal

Penultima etapă din seria A a Diviziei A feminine a clarificat situația celei de-a doua echipe calificate la turneul semifinal. HCF Piatra Neamț avea nevoie de victorie pe terenul celor de la CSU Neptun Constanța pentru a trece pe locul al doilea, însă echipa dobrogeană s-a desprins încă din primul sfert de oră, având 8-3 în minutul 14, după 5 goluri consecutive. Gazdele au intrat cu 11 goluri avans la pauză pentru ca, în minutul 58, tabela să arate 32-20 pentru constănțence, care au obținut victoria ce le asigură locul al doilea. La turneul semifinal de la Făgăraș, CSU Neptun Constanța va evolua în grupă cu Rapid București, Activ Plopeni și CSM Tîrgu Mureș.

CSU Neptun Constanța – HCF Piatra Neamț 32-23 (20-9)

Constanța: Nedelcu, Oprică – Marchidanu 10, Căldare 8, Ciucanu 5, Rebeca 4, Pintilie 3, Mada 1, Moldoveanu 1, Stănciulescu, Bari, Condurache, Szabo. Antrenori: Ionuț Pușcașu, Lăcrămioara Ilie.

Piatra Neamț: Munteanu, Fârtescu – Oancea 6, Ababei 5, Dorneanu 4, Creangă 3, Dâdă 2, Apopei 2, Roșca 1, Popa. Antrenor: Dan Valentin.