CSM București câștigă în Rusia și face un pas important spre finala Challenge Cup

Handbaliștii de la CSM București au câștigat sâmbătă după-amiază prima manșă a semifinalei Challenge Cup, disputată la Sankt Petersburg, cu HC Neva, ocupanta locului al treilea în Superliga din Rusia, antrenată de legendarul Dimitri Torgovanov. Prima repriză a avut parte de numeroase răsturnări de scor, gazdele conducând cu 4-2 în minutul 7, după care bucureștenii au avut 10-5 în minutul 21, scor de la care rușii au marcat de 8 ori la rând, intrând apoi cu două goluri avans la pauză, 13-11. CSM-ul a avut un debut de repriză secundă de senzație, înscriind opt goluri consecutive în primele 11 minute (primele 4 reușite de Allahkaram Esteki!), asigurându-și un avans ce s-a dovedit decisiv, chiar dacă gazdele s-au apropiat la 1 gol cu două minute înainte de final, iar Teixeira a ratat un 7 metri în ultima secundă. Returul va avea loc sâmbătă viitoare, de la ora 17, în sala Dinamo.

HC Neva Sankt Petersburg – CSM București 24-26 (13-11)

Neva: Shymanskyi, Dyachenko – Emelyanenko 6, Babkin 5, Turaev 4, Nasyrov 3, Solodovnikov 2, Voronin 2, Bogdanov 1, Stoliarov 1, Kungurov. Antrenor: Dimitri Torgovanov.

CSMB: Krupa, Maggaiz – Teixeira 7, Ramba 6, A. Esteki 5, Onyejekwe 2, Bera 2, Vrazalic 2, S. Esteki 1, Pozzer 1, Militaru, Rotaru, Șomlea, Tioumentsev. Antrenor: Paulo Pereira.