Dacia Mioveni a câștigat primul derby al seriei C din Divizia A feminină / Declarația enigmatică a antrenorului Marius Dănuleț

Etapa a doua a seriei C din eșalonul secund a programat primul derby dintre cele două mari favorite ale seriei. Dacia Mioveni a reușit să se impună pe teren propriu în fața celor de la Activ Prahova Ploiești, la capătul unui joc cu puține goluri, după o primă repriză încheiată la egalitate, 9-9. Oaspetele au condus cu 11-10 în minutul 37, apoi echipa gazdă a reușit 6 goluri consecutive, luând un avans ce s-a dovedit decisiv. Interesantă a fost declarația antrenorului Marius Dănuleț de la finalul partidei, care a menționat că a fost o victorie ”împotriva tuturor animozităților, condițiilor și a lucrurilor care se întâmplă în afara acestei echipe”. În celălalt meci disputat sâmbătă, Odorheiul a câștigat pe teren propriu cu CSU Târgoviște. Partida Național Râmnicu Vâlcea – CSM Târgu Jiu se dispută luni.

DACIA MIOVENI – ACTIV PRAHOVA PLOIEȘTI 20-16 (9-9) Arbitri: Corina Constantin / Dana Enache

Mioveni: Diaconu, Munteanu – Prelevic 8, Cîrjan 6, Onicaș 2, Pîrvulescu 1, Veșcă 1, Deaconu 1, Nițu 1, Toader, Constantinescu. Antrenori: Marius Dănuleț, Daniel Gheorghe.

Ploiești: A. Popescu, Paraschiv – Beșleagă 3, Șerban 3, C. Popescu 3, I. Leuștean 2, Tabarcea 2, Ciuplea 2, Panaite 1, Mureș, Stoica, Crețu, Shutska. Antrenor: Florin Ciupitu.

ACS SZNKK ODORHEIU SECUIESC – CSU TÂRGOVIȘTE 35-27 (15-12) Arbitri: Ninel Costache / Adrian Vasile

Odorhei: Nedelcu – Nagy 7, Chiratcu 6, Sandor 5, Balint 5, Lukacs 4, Simma 3, Gereb 2, Major 2, Munteanu 1, Voloncs. Antrenor: Zsolt Mester.

Târgoviște: Șerban 1 gol – Liță 8, Florea 5, Ilinca 4, Ilie 3, Ivanciu 3, Constantin 1, Drăguț 1, Ene 1, Băcanu, Popoiacu, Toma, Ion, Mihai. Antrenor: Aurel Iancu.