Zalăul a învins Buzăul în primul meci al etapei a șasea din Liga Florilor

HC Zalău a confirmat faptul că este o echipă redutabilă pe teren propriu și a învins-o pe Gloria Buzău în primul joc al etapei a șasea din primul eșalon feminin, programat la o oră ciudată, 12! Ardelencele au încheiat prima repriză cu un avans de trei goluri, diferența crescând în mitanul secund până la cinci goluri. De la 25-20 pentru gazde în minutul 53, buzoiencele au înscris de 4 ori consecutiv în următoarele 6 minute, însă nu au reușit mai mult. Cu această victorie, HC Zalău a acumulat 9 puncte, urcând momentan pe locul 7, în timp ce Gloria Buzău a rămas deocamdată pe locul 3, cu 12 puncte.

HC ZALĂU – SCM GLORIA BUZĂU 27-24 (14-11) Arbitri: Theodor Șerbu / Andrei Vasilescu

Zalău: Kelemen 1 gol – D. Abed-Kader 7, Vrabie 6, Popescu 3, Nica 3, Tecar 2, Mihart 2, Severin 1, Berbece 1, Lazea 1, Coman. Antrenor: Gheorghe Tadici.

Buzău: Iordache, Mîrcă Olariu, Blazek – Popa 7, Simion 6, Ilie 3, Petrovic 2, Petruș 2, Rotaru 2, Taivan 1, Subțirică-Iovănescu 1, Mărginean, Gavril, Șelever. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.