Victorii muncite pentru Bacău și Piatra Neamț în seria A a eșalonului secund feminin

Sâmbătă s-au disputat două partide din cadrul ultimei etape a primului tur din eșalonul secund feminin, cea de-a treia (CSM Galați – Național Brașov) fiind reprogramată. Știința Bacău a avut viață extrem de grea pe terenul unei echipe foarte tinere și cu un efectiv redus de jucătoare, CSM Roman. Cu portarul Iustina Popa în formă de zile mari, echipa romașcană a fost la un pas să obțină primele puncte din acest sezon, dar nu a mai reușit să înscrie în ultimele 4 minute. De partea cealaltă, experimentata Ioana Manoilă a înscris jumătate din golurile echipei băcăuane. La Piatra Neamț, HCF s-a impus greu în fața ”satelitului” Dunării Brăila, după ce a condus cu 5 goluri la pauză, dar a fost egalată în minutul 47. Știința Bacău încheie primul tur pe locul al doilea 12 puncte, urmată de HCF Piatra Neamț, cu 9 puncte.

CSM ROMAN – ȘTIINȚA BACĂU 22-23 (12-10) Arbitri: Andreea Arsene / Carmen Bontea

Roman: Popa – Neamțu 9, Adin 5, Roșu 3, Văduva 3, Apopuțoaei 2, Crîșnuță, Crețulescu. Antrenori: Viorel Lazăr, Vasilica Lazăr.

Bacău: Uricaru, Robu – Manoilă 11, Ciobanu 4, Faig 3, Croitoriu 2, Maxim 2, Boriceanu 1, Pristavu, Pădurariu, Grigoriu. Antrenori: Ion Arsene, Georgiana Vîntu.

HCF PIATRA NEAMȚ – DUNĂREA II BRĂILA 24-22 (13-8) Arbitri: Constantin Chicuș / Mircea Olteanu

Piatra Neamț: Lujerdean, Bejenaru – Dorneanu 9, Mazilu 5, Miron 3, Creangă 3, Nica 3, Roșca 1, Iștoc, Petrariu. Antrenor: Dan Valentin.

Brăila: Perianu, Caraman – Ichim 8, Gaspar 6, Sandu 4, Terciu 1, Gheorghe 1, Coteț 1, Iordache 1, Surdu, Conțu. Antrenor: Cristian Preda.