Derby-ul seriei B din eșalonul secund feminin s-a încheiat nedecis, după un final nebun

Ultima etapă a primului tur din seria B a Diviziei A feminine a programat la Constanța derby-ul dintre primele două clasate, neînvinse după 5 partide. Neînvinse au rămas și după acest joc, la capătul unui joc în care echipa oaspete a condus în cea mai mare parte a timpului: 10-6 la pauză, 12-8 în minutul 37, 13-9 în minutul 42 și 20-16 în minutul 56. După ce condusese doar de două ori pe parcursul jocului, Constanța a reușit să egaleze la 20, dar Știința a beneficiat de o aruncare de la 7 metri la ultima fază, însă Emanuela Ivașcu a apărat aruncarea Mădălinei Pal și partida s-a încheiat la egalitate. În celelalte două partide ale etapei, Danubius Călărași a reușit a treia victorie a sezonului, în timp ce Dinamo a pierdut în fața ”satelitului” lui CSM București.

CSU NEPTUN CONSTANȚA – CSU ȘTIINȚA BUCUREȘTI 20-20 (6-10) Arbitri: Ciprian Popa / Ionuț Velișcă

Constanța: Nedelcu, Ivașcu, Marchidan – Ciucanu 5, Verde 4, Oprică 4, Gîjulete 2, Căldare 2, Stănciulescu 1, Matei 1, Pintilie 1, Hudițianu. Antrenori: Ion Ivan, Lăcrămioara Ilie.

Știința: Simion, Moroianu – Grigoraș 6, Pal 4, Badea 3, Trufil-Ruje 2, Moisin 2, Leahu 2, Cozma 1, Mălăncuș, Pîrvu, Cazacu, Herciu. Antrenor: Sorin Bîrză.

DANUBIUS CĂLĂRAȘI – ȘCOALA 181 SSP BUCUREȘTI 27-25 (12-12) Arbitri: C. Ghesoiu / E. Tănăsescu

Călărași: Dumitru, Dospinescu – Croitoru 8, E. Sbingheci 5, Vîlcu 5, Gavrilă 4, Florea 3, G. Marin 2, A. Sbingheci, Răduțu, Gănciulescu. Antrenori: Cristian Gavrilă, Florin Dospinescu.

Școala 181: C. Marin – Milea 9, Necula 5, Nicolau 4, Roșu 3, Petre 2, Drăghici 1, Feraru 1, Teodorescu, Ciobanu, Stan. Antrenori: R. Răpciugă, M. Gavrilă.

Video-declarație: Mirela Vîlcu (Danubius Călărași)

Mulțumim Vîlcu Mirela că eşti alături de noi! Felicitări şi succes mai departe! Mulțumim susținătorilor şi vă aşteptăm şi la următoarele meciuri!

Gepostet von Handbal Feminin Călărăşean am Freitag, 18. Oktober 2019

HC DINAMO BUCUREȘTI – CSM II BUCUREȘTI 28-34 (13-19) Spartac UNEFS București a stat