Înfrângeri pe linie pentru gazde în seria A a eșalonului secund feminin

Sâmbătă s-au disputat partidele primei etape a primului retur din sezonul regulat al seriei A a Diviziei A feminine, în care echipele oaspete au obținut victorii pe linie. Lidera CSM Galați a obținut o victorie categorică la Piatra Neamț, după o primă repriză relativ echilibrată și după un prim sfert de oră din mitanul secund în care gălățencele s-au desprins la 10 goluri. Știința Bacău și-a consolidat locul al doilea în clasament după victoria obținută la Național Brașov, echipa băcăuană desprinzându-se decisiv încă din prima repriză. La Roman, CSM din localitate a suferit a șasea înfrângere consecutivă, după ce a condus la pauză în partrida cu ”satelitul” Dunării Brăila.

HCF PIATRA NEAMȚ – CSM GALAȚI 18-30 (10-12) Arbitri: Marian Băbău / Alexandru Roibu

Piatra Neamț: Lujerdean, Bejenaru – Miron 7, Nica 3, Dorneanu 3, Creangă 2, Roșca 2, Mazilu 1, Iștoc. Antrenor: dan Valentin.

Galați: Caragea, Anghel, Micu – Cioaric 5, Cîlici 4, Vălean 4, Bokaric 3, Gheorghe 3, Marcu 3, Balaban 3, Andrița 2, Clisu 2, Gogu 1, Sheiko, Tănasă, Țuluca. Antrenor: Alexandrina Soare.

NAȚIONAL BRAȘOV – ȘTIINȚA BACĂU 29-33 (13-21) Arbitri: C. Mihai / O. Petre

Brașov: Petre – Prescură 12, Bârlă 5, Popica 4, Gînju 2, Verdeș 2, Irimia 1, Ghinea 1, Bogdan 1, Drăgan 1. Antrenor: Carmen Buceschi.

Bacău: Uricaru, Robu – Manoilă 9, Faig 8, Grigoriu 7, Croitoriu 5, Maxim 3, Pădurariu 1, Boriceanu, Vișan. Antrenori: Ion Arsene, Georgiana Vîntu.

CSM ROMAN – DUNĂREA II BRĂILA 14-20 (8-7) Arbitri: Mihai Maciornea / Andrei Savin

Roman: Popa, Anghel – Văduva 5, Apopuțoaei 3, Adin-Ghiulgian 2, Neamțu 2, Roșu 1, Crețulescu 1. Antrenori: Viorel Lazăr, Vasilica Lazăr.

Brăila: Perianu, Caraman – Terciu 7, Ichim 4, Surdu 3, Coteț 2, Sandu 1, Epureanu 1, Gașpar 1, Iordache 1, Gheorghe. Antrenor: Cristian Preda.