Măgura Cisnădie a eliminat campioana Spaniei și România va avea două echipe în grupele Cupei EHF

Măgura Cisnădie a reușit să devină a doua echipă din România calificată în grupele Cupei EHF, după un final de meci pe muchie de cuțit, calificarea fiind decisă de golurile înscrise în deplasare. Partida a început sub semnul echilibrului, iar Măgura s-a desprins pentru prima dată la 3 goluri în minutul 24, 9-6, după golul reușit de Tănasie. Până la pauză, avansul ardelencelor a crescut la 4 goluri pentru ca, în debutul mitanului secund, diferența să crească la 14-7 în minutul 34. Diferența s-a menținut până în minutul 53 când, de la 22-15, oaspetele au înscris de trei ori consecutiv, iar Alexandru Weber a solicitat time-out în minutul 57. N-a fost cu folos, fiindcă gazdele n-au mai reușit să înscrie, însă, din fericire, nici echipa spaniolă n-a făcut-o, astfel că, datorită numărului mai mare de goluri înscrise în deplasare, Măgura Cisnădie se califică pentru al doilea an consecutiv în grupele Cupei EHF.

MĂGURA CISNĂDIE – ROCASA GRAN CANARIA 22-18 (11-7) Arbitri: Ioanna Christidi / Ioanna Papamattheou (Grecia)

Cisnădie: Voicu, Pașca – Ani-Senocico 10, Tănasie 4, Moldovan 3, Ujkic 2, Panici 2, M. Predoi 1, Crăciun, Nan, Iuga, Stîngă, Anastacio, D. Predoi. Antrenor: Alexandru Weber.

Gran Canaria: Navarro, Palomino – Lusson 6, Rodriguez 6, Gonzalez 2, Falcon 1, Spugnini 1, Trojaola 1, Tanaskovic 1, Perez, Valdivia, Hernandez, Gutkowska, Machin. Antrenor: Carlos Herrera.